21 Kwiecień 2022

Czym zakleić dziurę w hydroforze?

Co może powodować dziurę w hydroforze?

Warunki pracy hydroforu bywają wymagające. Zbiornik, który stanowi jeden z kluczowych elementów hydroforu, zazwyczaj wypełniony jest wodą. W zależności od typu zbiornika ciecz może mieć bezpośredni kontakt z metalowymi ścianami zbiornika lub z gumową przeponą znajdującą się w jego wnętrzu.

Zbiorniki ocynkowane wykonane są ze stali, która została dodatkowo pokryta specjalną warstwą. Jej rola polega na ochronie metalowej konstrukcji przed negatywnym wpływem wody i wilgoci, co może w dłuższej perspektywie mieć wpływ na powstanie perforacji lub dziur w hydroforze. Nawet najlepiej zabezpieczony zbiornik z biegiem lat może poddać się warunkom panującym w jego wnętrzu. Stąd ryzyko wystąpienia dziur w hydroforze, który jest zainstalowany w Twojej nieruchomości.

Innym, ale równie popularnym, typem zbiornika hydroforowego jest model wyposażony w gumową przeponę. Ten typ urządzenia jest bardziej wydajny i nie wymaga często dopompowywania powietrza, jak ma to miejscu w przypadku zbiorników ocynkowanych. Gumowa przepona zostaje w cyklach wypełniana wodą, a powietrze znajduje się w przestrzeni między przeponą a ścianą zbiornika. Dziura w hydroforze tego typu polega na pęknięciu gumowej warstwy, co zdarza się w tych urządzeniach dość często wraz z ich starzeniem się i intensywną eksploatacją. 

Jak zakleić dziurę w hydroforze ocynkowanym?

Zaklejanie dziur w hydroforze to rozwiązanie o raczej tymczasowym charakterze. Urządzenie mające kontakt z wodą i wysokim ciśnieniem wymaga szczelności, aby móc skutecznie pełnić swoją funkcję. Gdy zakleisz niewielką dziurę w hydroforze posiadającym ocynkowany zbiornik, urządzenie powinno pracować w miarę wydajnie jeszcze przez jakiś czas. 

Pamiętaj, że zaklejona dziura w hydroforze zawsze będzie stanowić najsłabszy punkt w jego konstrukcji. W przypadku wystąpienia wysokiego ciśnienia we wnętrzu urządzenia lub innych nietypowych, a zarazem wymagających warunków, to właśnie miejsce zaklejonej dziury w hydroforze jako pierwsze ulegnie uszkodzeniu.

Aby zakleić dziurę w hydroforze, wybierz wysokiej jakości klej przeznaczony do naprawy zbiorników metalowych. Odpowiednio przygotuj miejsce klejenia oraz jego okolice. Przestrzeń wokół dziury w hydroforze musi być pozbawiona zanieczyszczeń oraz drobin. Tylko wtedy klej będzie mógł związać z siłą odpowiednią do wytrzymania warunków pracy hydroforu.

Proces zaklejania dziur w hydroforze przeznaczony jest jedynie dla naprawdę małych ubytków. Jeśli w Twoim zbiorniku ocynkowanym wystąpiły większe nieszczelności, to zaklejenie dużej dziury w hydroforze może się nie sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego zbiornika, który zapewni Ci długie lata bezproblemowej eksploatacji. Sprawdź już teraz asortyment zbiorników ocynkowanych w naszym sklepie, klikając poniższy link: https://ogrody24.pl/zbiorniki-hydroforowe/zbiorniki-hydroforowe-ocynkowane.

Jak zakleić dziurę w hydroforze przeponowym?

Gumowa membrana wyściełająca wnętrze zbiornika hydroforowego oddziela wodę od metalowych ścian. Na skutek regularnego wydłużania się i skracania oraz innych warunków, najczęściej po dłuższym okresie eksploatacji dochodzi do uszkodzenia tego gumowego elementu. Dziura w hydroforze przeponowym uniemożliwia jego pracę. Natomiast naprawa dziury w hydroforze przeponowym poprzez klejenie zupełnie się nie sprawdzi. 

W celu wyeliminowania dziury w hydroforze przeponowym, wymagana jest wymiana gumowej membrany. Sprawdź producenta i model Twojego zbiornika przeponowego, aby wybrać właściwy rodzaj potrzebnej części zamiennej. Już teraz możesz sprawdzić ofertę naszego sklepu, w której na pewno znajdziesz przeponę odpowiadającą Twoim potrzebom: https://ogrody24.pl/akcesoria/membrany-przepony-do-zbiornikow.

Wymianę najlepiej zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi. Nie wiąże się to z poniesieniem wysokich kosztów. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę zużytej przepony, musisz wykonać szereg kroków, które mogą przerastać Twoje możliwości:

    • odłączenie pompy,

    • dokładne opróżnienie zbiornika z wody,

    • odłączenie zbiornika od instalacji hydraulicznej,

    • odkręcenie śrub, które mocują flanszę oraz zbiornik,

    • odkręcenie śrub mocujących membranę do ściany zbiornika,

    • wyciągnięcie starej przepony,

    • weryfikacja stanu zbiornika wewnątrz,

    • montaż nowej przepony w taki sam sposób, w jaki była zamocowana stara, posiadająca dziurę w hydroforze.

Nasz sklep oferuje nie tylko wysokiej klasy urządzenia oraz oryginalne części zamienne. Skontaktuj się z nami, gdy potrzebujesz fachowej porady dotyczącej zakupu, eksploatacji oraz naprawy Twojego hydroforu.