Do czego służą filtry do systemów nawadniania?
Dlaczego warto sięgnąć po filtry do wody?
Filtry do systemu nawadniania są niezbędne, aby zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń do sieci wodociągowej. Brak odpowiedniej filtracji może być bardzo groźny zarówno dla ludzi, jak i roślin czy zwierząt domowych. Natomiast czysta woda perfekcyjnie zaspokoi potrzeby bytowe i pozwoli zadbać o piękny ogród.
Zwróć uwagę, że w rurach i zaworach mogą gromadzić się zawieszone ciała stałe, które mogą utrudnić lub zablokować przepływ wody. Usunięcie usterki wymagałoby wiele czasu, a niekiedy kończy się przecięciem rury i kosztowną wymianą armatury.
Filtry do wody zapobiegają takim sytuacjom i pozwalają utrzymać system w nienagannej kondycji przez długi czas. Pamiętaj jednak, że o wyborze tych akcesoriów nigdy nie powinien decydować przypadek. Wysokiej klasy filtry antypiaskowe znajdziesz w sklepie internetowym Ogrody24.pl. Rzuć okiem na specyfikację techniczną i sprawdź, czy dany model znajdzie zastosowanie w Twojej instalacji. W razie pytań skontaktuj się z tutejszymi ekspertami, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.
Jak działają filtry do systemu nawadniania?
Zasada działania filtrów do wody jest bardzo prosta. Elementy funkcjonują na zasadzie mechanicznego zatrzymywania zanieczyszczeń. Gdy woda przepływa przez filtr, niepożądana zawartość jest zatrzymywana na medium filtrującym.
Pamiętaj jednak, że filtry różnią się pod kątem rozwiązań konstrukcyjnych. Przed zakupem zapoznaj się z ich parametrami i zwróć uwagę na rekomendowane przez producenta zastosowania.
Filtry do systemu nawadniania:
- Filtry siatkowe – Konstrukcja wyposażona w siatkę z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, która pozwala na odfiltrowanie cząstek stałych;
- Filtry dyskowe – złożone z dysków z rowkami, które biegną naprzeciw sąsiedniego dysku. Zanieczyszczenia trafiają do rowków, gdy woda przepływa przez układ tarcz. Konstrukcje mogą działać zarówno jako samodzielne jednostki, jak i modułowe.
- Media piaskowe – w tym przypadku najczęściej wykorzystuje się warstwę piasku, węgla drzewnego czy kamyków. Natomiast wsteczne płukanie powoduje cofanie się wody i usuwanie zatrzymanych osadów.
- Membrana odwróconej osmozy – jony, większe cząstki czy drobnoustroje oddziela porowaty materiał.
Ponadto możesz wybrać pompę z zainstalowanym filtrem. Jedną z polecanych konstrukcji jest pompa basenowa z filtrem wstępnym SWIM 075 IBO, która wyróżnia się kompaktową budową i maksymalną wydajnością na poziomie 370 l/min. To dobry wybór dla wymagających.
Czym są filtry wstępne?
Ten element odpowiada za usuwanie z wody zanieczyszczeń mechanicznych. Jednak nie eliminuje żelaza czy manganu. Ponadto nie czyni wody zdatnej do picia. Jednak zabezpiecza konstrukcję przed drobinkami rdzy czy piachu. Chociaż woda z wodociągów jest oczyszczana, spotyka na swojej drodze zanieczyszczania wtóne. Dlatego filtry wstępne pełnią tak ważną funkcję.
Pamiętaj, że filtry instaluje się za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Ponadto konstrukcje mogą być wyposażone we wkłady piankowe lub sznurkowe. Te pierwsze lepiej oczyszczają wodę, a drugie charakteryzują się lepszą wytrzymałością.
Zwróć uwagę, że niskiej jakości filtry często pękają na skutek skoków ciśnienia. Dochodzi do nich zarówno w przypadku instalacji z wodociągów, jak i własnego ujęcia. Dlatego najlepiej zapoznać się z ofertą Ogrody24.pl, gdzie znajdziesz akcesoria pierwszorzędnej jakości. Ponadto asortyment obejmuje wysokiej klasy pompę antypiaskową 4SD 16-28 IBO 400V z maksymalną wydajnością rzędu 153 l/min. Natomiast jej wysokość podnoszenia sięga 435 m.
Na innym naszym blogu przeczytasz, od czego zależy wydajność pompy głębinowej. Dzięki temu wybierzesz konstrukcję idealnie dopasowaną do własnych potrzeb.
Filtry i systemy nawadniania – o czym jeszcze warto pamiętać?
Niektóre systemy nawadniania są wyposażone w zmiękczacze, które należy zainstalować przed montażem filtra wody. Zwróć uwagę, że filtr chroni zmiękczacz przed wydostawaniem się nasączonej żywicy, która może powodować zatykanie się rur czy kranów.
Kiedy warto zastosować zmiękczacz? Jeżeli następuje zmętnienie wody na poziomie ok. 5 NTU (nefelometrycznych jednostek mętności). Wówczas należy również podłączyć filtr do wody. Chociaż zmiękczacz poradzi sobie z wychwyceniem zmętnienia, lecz zbrylenia mogą być wypłukiwane przy regeneracji.
Zanim wybierzesz filtry do wody, dokładnie sprawdź rozmiar wlotu/wylotu, maksymalne ciśnienie robocze, straty tarcia, możliwości przepływu, a także rodzaj filtrowanego płynu i dopuszczalny rozmiar cząstek zanieczyszczeń. Dzięki temu sięgniesz po odpowiednio dopasowane rozwiązanie.
Sprawdź również, co zrobić, gdy pompa basenowa nie zasysa wody. Z naszymi wskazówkami bez trudu poradzisz sobie z każdą usterką.