03 Marzec 2023

Ile kosztuje wykopanie studni głębinowej?

Czym w ogóle jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa zapewnia dostęp do wody pitnej. Wierci się ją przy użyciu specjalnego wiertła na głębokość od 12 do 60 m. W ten sposób właśnie dociera się do najgłębszych warstw wodonośnych. Odpowiednia filtracja umożliwia spożywanie tak pozyskiwanej wody.

Budową studni głębinowych zajmują się specjalne firmy. Mają nie tylko niezbędną wiedzę, doświadczenie, ale też odpowiedni sprzęt. Jakie są wobec tego, koszty budowy studni głębinowej? Warto poznać je jeszcze przed rozpoczęciem planowania tej inwestycji. Już teraz można jednak podkreślić, że tanio nie będzie.

Koszty budowy studni głębinowej – czy wiercenie studni się opłaca?

Zanim ktokolwiek zabierze się za pracę nad własną studnią, powinien zapoznać się z projektem domu, aby upewnić się, czy na konkretnej parceli jest w ogóle dostępne przyłącze wodno-kanalizacyjne. Jeśli go nie ma, należy zorientować się, czy istnieje możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej. Może okazać się to niemożliwe lub zbyt kosztowne. Dlatego będzie trzeba podjąć decyzję – budować czy nie.

To sprawa indywidualna. Koszty budowy studni głębinowej są wysokie. Mieszczą się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mimo to jednak w wielu sytuacjach inwestycja ta jest opłacalna. Za przyłącze wodociągowe do sieci trzeba zapłacić podobną sumę, a czasem nawet więcej. Należy podkreślić, że za wodę miejską cały czas się płaci. Z kolei woda ze studni jest darmowa. Jeśli ktoś mieszka w domu z dużym ogrodem, który wymaga regularnego podlewania, studnia tym bardziej jest opłacalna. Przed budową tylko warto doszukać się szczegółów z nią związanych typu – studnia głębinowa pozwolenie na budowę i inne ważne informacje.

Wiercenie studni głębinowej a formalności

Wiercenie studni głębinowej wiąże się z licznymi formalnościami. Na pewno jedną z nich jest uzyskanie pozwolenia tak zwanego wodnoprawnego. Wymóg ten dotyczy sytuacji, w których głębokość ujęcia wód podziemnych przekracza 30 m, a do tego wydajność jest większa niż 5 m2 na dobę.

Należy podkreślić, że osoba, która zamierza budować studnię głębinową, nie musi ubiegać się o konkretne pozwolenia w kontekście prawa budowlanego. Musi natomiast zachować odpowiednią odległość od poszczególnych punktów na planie działki. W związku z tym nie na każdej działce da się wybudować studnię. Rozwiązanie to na pewno odpada na intensywnie zagospodarowanej powierzchni. Dokładnie wygląda to następująco:

  • co najmniej 5 m od granicy nieruchomości i tyle samo od studni usytuowanej na drugiej działce,
  • przynajmniej 7,5 m od osi rowu przydrożnego,
  • minimum 15 m od budynków inwentarskich, silosów, zbiorników na gnojowicę, szamba itd.,
  • minimum 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu – dotyczy to ścieków oczyszczanych biologicznie,
  • przynajmniej 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat studni głębinowej?

Wymieniając koszty budowy studni głębinowej, nie wolno pominąć kosztów robocizny. Firmy zwykle pobierają określoną kwotę za wykonanie każdego metra bieżącego otworu. Jak wiadomo, każda wycenia swoje usługi indywidualnie, ale przeważnie jest to stawka około 300 zł za metr odwiertu. Wystarczy pomnożyć tę kwotę przez ilość metrów, by uświadomić sobie, jak duży jest to koszt. Jednak jak już była mowa powyżej, inwestycja ta jest przeważnie opłacalna.

Przed przystąpieniem do pracy nad kopaniem studni głębinowej, warto sprawdzić, czy faktycznie w określonym miejscu inwestycja ta będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli zamierzasz wykopać dół pod studnię, dowiedz się, jak sprawdzić na jakiej głębokości jest woda.  Należy to zrobić chociażby z uwagi na koszty kopania dołu, o jakich była mowa powyżej. Co, jeśli okaże się, że studnia w wybranym miejscu się nie sprawdzi? Cały wysiłek pójdzie na marne.

W takim razie ile powinno być wody w studni, aby jej istnienie w ogóle miało sens? Typowe kopanie studni ma sens, kiedy lustro wody znajduje się na wyższym poziomie. W przypadku zasobów wody znajdujących się znacznie głębiej, zamiast kopać, lepiej wykonać odwiert. Wiercenie trzeba kontynuować do chwili, aż poziom wody w studni osiągnie minimum 2 metry.

Z powyższego wynika, iż nie jest łatwo oszacować dokładny koszt budowy studni głębinowej, ponieważ każdy teren jest inny. Być może w niektórych miejscach będzie to w ogóle niemożliwe. Może gdzieś będzie zbyt kosztowne. Należy to ocenić na swoim przykładzie, biorąc pod uwagę możliwości własnej działki. Na pewno kopaniem studni nikt nie powinien zajmować się osobiście. To niełatwe zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom. W końcu mówimy tu o studni głębinowej, która ma produkować wodę zdatną do picia. W tym przypadku nie można sobie pozwolić nawet na najmniejsze błędy.