17 Grudzień 2020

Jak dobrać odpowiednią wielkość hydroforu do zasilenia domu jednorodzinnego?

Jedno z najczęściej zadawanych nam pytań, dotyczy doboru optymalnej wielkości hydroforu, który zasili dom jednorodzinny. W dzisiejszym artykule postaramy się więc rozwiać wszelkie wątpliwości i spróbujemy udzielić niezbędnych rad i pomocnych wskazówek. Zebraliśmy wszystkie istotne informacje, które będą nieocenione na etapie planowania zakupu hydroforu.

Dobór hydroforu do domu jednorodzinnego

Zacznijmy od tego, iż hydrofor to urządzenie, którego zadaniem jest stabilizacja ciśnienia w instalacji wodnej. Hydrofor zapobiega także zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu się pompy wodnej oraz powoduje, że ze wszystkich kranów w domu, można użytkować wodę płynącą jednakowo intensywnym strumieniem.

Zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika ciśnieniowego na wodę, pompy tłoczącej i wyłącznika ciśnieniowego. Głównym zadaniem hydroforu jest dostarczenie i utrzymanie właściwego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej budynku.

Aby dobrać odpowiednią wielkość hydroforu do zasilenia domu jednorodzinnego, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak:

  • objętość zbiornika i wydajność posiadanej pompy
  • wydajność źródła wody
  • technologia wykonania hydroforu

Objętość zbiornika i wydajność pompy

Kluczową kwestią jest, by wielkość zbiornika oraz wydajność pompy dostosować do zużycia wody w danym gospodarstwie domowym. Istotna staje się więc powierzchnia domu jednorodzinnego, liczba osób korzystających z wody czystej oraz liczba punktów poboru wody. Im zużycie to jest większe – tym większy należy dobrać zbiornik i bardziej wydajną pompę. Dla przykładu, jeśli w domu mieszka 4 osoby, to zbiornik hydroforowy powinien mieć pojemność minimum 150 litrów. Zadziała on wówczas podobnie do akumulatora. Pompa powoli będzie go napełniała wodą, a w momencie korzystania, na przykład podczas kąpieli lub korzystania z kranu, nie zauważymy zbyt małej wydajności zainstalowanej pompy.

W sytuacji, gdy zbiornik hydroforowy będzie zbyt mały, pompa będzie zmuszona tłoczyć wodę niemal na okrągło, przez co znacznie skróci się jej żywotność, szybciej ulegnie zniszczeniu, a rachunki za energię elektryczną zdecydowanie wzrosną. Większy niż 150 litrów zbiornik będzie wskazany, gdy w danym gospodarstwie domowym mieszka więcej osób lub gdy wodę wykorzystuje się w otoczeniu domu, np. do podlewania roślin, ogrodu lub zraszania trawników. Ponadto hydrofor o większej pojemności sprawia, że pompa rzadziej się załącza, dzięki czemu będzie dłużej nam służyła. Najlepszą opcją jest, gdy pompa włącza się nie częściej niż klika razy na dobę.

W czasie dłuższego korzystania z hydroforu, większość wody wypływa ze zbiornika pod dużym ciśnieniem, a po jej wyczerpaniu dochodzi do spadku ciśnienia w instalacji i samo podlewanie nie jest już tak efektywne, szczególnie jeśli wykorzystuje się systemy automatycznych zraszaczy, których prawidłowa praca uzależniona jest od ciśnienia wody w instalacji.

Wydajność źródła wody

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas doboru właściwego zestawu hydroforowego jest wydajność źródła wody oraz parametry pompy, na przykład wysokość, na jaką woda będzie musiała zostać wyniesiona. Poszczególne modele pomp wyróżniają się rożnym zakresem maksymalnego wynoszenia pompowanej cieczy, dlatego wybierając odpowiednie urządzenie warto o tym pamiętać. Dodatkowo, należy dokładnie obliczyć jak daleko od źródła oddalony jest budynek w którym zostanie zamontowany hydrofor. Zbyt duża odległość znacznie zmniejszy wydajność pompy, przez co jej działanie będzie mało efektywne.

Zakłada się że dla pomp hydroforowych, odległość źródła od zbiornika nie powinna przekraczać 20 metrów, a sama pompa musi mieć wydajność nie wyższą niż wydajność studni, z której będzie pobierana woda.

Technologia wykonania hydroforu

Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • zbiorniki ocynkowane, w których za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody odpowiada poduszka powietrzna pod określonym ciśnieniem,
  • zbiorniki przeponowe, zwane też membranowymi, w których ciśnienie utrzymywane jest za pomocą gumowej membrany.

W zbiornikach ocynkowanych za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody odpowiada poduszka powietrzna pod określonym ciśnieniem, a woda przylega bezpośrednio do ścianek zbiornika. Ich zaletą jest to, że można je zamontować na zewnątrz domu, co ma znaczenie w przypadku niewielkich obiektów. Minusem wspomnianych zbiorników ocynkowanych jest konieczność regularnej kontroli ciśnienia i w miarę potrzeby uzupełniania poziomu powietrza.

W zbiornikach przeponowych (membranowych) ciśnienie utrzymywane jest za pomocą gumowej membrany, a woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika. Mają one fabrycznie ustawione ciśnienie w przestrzeni między przeponą a ściankami, dzięki czemu są gotowe do użycia od razu po zainstalowaniu. Minusem jest w tym przypadku membrana, zużywająca się wskutek ciągłego naprężenia i zmian ciśnienia. Jej starzenie przyspieszają także zła jakość wody oraz zmiany temperatury, dlatego zbiornik przeponowy najlepiej umieścić w pomieszczeniu o jednostajnej temperaturze.

Oprócz wspomnianych powyżej, głównych elementów zestawu, konieczne jest jeszcze zastosowanie pełnego osprzętu do zbiorników hydroforowych. W zależności od rodzaju zastosowanego zbiornika wybiera się osprzęt do zbiornika przeponowego lub zbiornika ocynkowanego, w skład których wchodzą między innymi: manometr, zawór zwrotny, wąż antywibracyjny, wyjście 5-drożne, czy inne niezbędne elementy do bezpiecznego montażu.

Od prawidłowo dobranego zestawu zależy nie tylko jego sprawność i wydajność, ale także właściwe działanie całej instalacji, dlatego przed zakupem odpowiedniej wielkości hydroforu do zasilenia domu jednorodzinnego, warto skontaktować się z doświadczonymi ekspertami.

Sprawdź podobne artykuły:

Profesjonalne zestawy hydroforowe

Zestaw hydroforowy bezzbiornikowy, czyli jaki?

Produkty powiązane

moc silnika: 1000W
silnik jednofazowy: (230V)
maks. wydajność: 100 l/min
maks. podnoszenie: 34 m
maks. średnica pompy: 18 cm
króciec tłoczny: 1½"
napięcie zasilania: 230/400V
stopień ochrony: IP 43
maks. prąd: 16A/10A
maks. dopuszczalne ciśnienie: 8 Bar
maks. temperatura cieczy: 40ºC
króciec przyłączeniowy: 1/2"
napięcie zasilania: ~220/240V
stopień ochrony: IP 65
maks. prąd: 10 A
maks. dopuszczalne ciśnienie: 10 Bar
maks. temperatura cieczy: 40ºC
króciec przyłączeniowy: 1"

Przeczytaj również

Profesjonalne zestawy hydroforowe

Niezależnie od tego, czy buduje się dom, halę przemysłową, budynek gospodarczy czy też stawia domki letniskowe. We wszystkich tych inwestycjach potrzebna będzie woda. Oczywiście najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest podłączenie się do miejskiej sieci wodociągów. Mając dostęp do takiego przyłącza, podłączenie się jest tanie i nie trzeba obawiać się o dostępność wody, czy konserwację instalacji. Jednak nie zawsze możliwe jest podłączenie się do istniejącej sieci wodociągów. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie na terenach oddalonych od zabudowań. Jednak właśnie wtedy idealnym rozwiązaniem zestaw hydroforowy.

Czytaj więcej
Pompy ręczne

Różnego rodzaju pompy głębinowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie koniecznie jest pobieranie wody z własnego źródła. Przeważnie są to miejsca oddalone do centralnych zabudowań miejskich, nie ma więc w nich możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. Co nie oznacza na szczęście braku dostępu do wody. Wszelkiego rodzaju studnie głębinowe i inne zbiorniki to właśnie miejsca, z których można czerpać wodę do zbudowanej przez siebie sieci wodnej. Oczywiście najbardziej wydajne to pompy elektryczne, trudno bez nich wyobrazić sobie sprawnie działające przedsiębiorstwo lub funkcjonalny do jednorodzinny. Pompy elektryczne przeznaczone są do miejsc, gdzie po prostu potrzebny jest ciągły pobór wody. Wymagają oczywiście one źródła zasilania. W miejscach, gdzie takiego zasilania nie ma i nie jest możliwe, jego doprowadzanie sprawdzają się pompy ręczne. Oczywiście możliwe jest zainstalowanie pompy spalinowej, te jednak są nieekonomiczne i nieekologicznie. Niekiedy też pompa ręczna jest po prostu wystarczającym narzędziem, gdyż w pełni zaspokaja potrzeby na tłoczenie wody.

Czytaj więcej
Najlepszy zbiornik hydroforowy przeponowy — zbiorniki GWS

Stały dostęp do wody jest niezbędny w codziennym życiu, bez względu na to, czy przebywa się w domu, czy w pracy. Niestety nie zawsze jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. W takiej właśnie sytuacji rozwiązaniem są zbiorniki hydroforowe. Jednak, aby cieszyć się bezpiecznym, stałym i bezobsługowym dostępem do wody, potrzebny jest odpowiedni zbiornik. Dlatego też wybór takie sprzętu to niełatwe zadanie. Każdemu zależy, aby był on przede wszystkim funkcjonalny i trwały. Oczywiście do stworzenia w pełni działającej instalacji nie wystarczy sam zbiornik. W rzeczywistości jest to zespół urządzeń, którego najważniejszymi elementami są zbiornik i pompa, dobrane tak, aby spełniać konkretne oczekiwania. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Państwu jeden z najlepszych zbiorników na rynku według naszej opinii. Tylko wysokiej klasy zbiornik może zapewnić funkcjonalność, sprawność i bezpieczeństwo instalacji wodnej. To ostanie jest szczególnie ważne.

Czytaj więcej