27 Marzec 2024

Jak dobrać pompę do studni?

Wybór pompy, a rodzaj studni

Pierwszym krokiem w doborze pompy jest określenie rodzaju studni, gdzie urządzenie ma być zainstalowane. Istnieją dwa główne typy studni: studnie głębinowe i studnie płytkie.

  • Studnie głębinowe – sięgają głębszych warstw wodonośnych. W tym wypadku sprawdzą się pompy zanurzeniowe, które są instalowane na dnie studni i podnoszą wodę za pomocą ciśnienia. Są one odpowiednie do głębokich studni, mają dużą średnicę rury i wysoką wydajność. Na działce warto mieć pompę głębinową, gdyż są to urządzenia ciche, niezawodne i energooszczędne, choć wymagają specjalnego montażu i konserwacji.
  • Studnie płytkie – zazwyczaj umieszczone są na mniejszej głębokości i mogą być obsługiwane przez pompy o mniejszej mocy, czyli pompy powierzchniowe. Są one instalowane nad ziemią i podnoszą wodę za pomocą siły ssącej. Co więcej, pompy powierzchniowe są łatwe w montażu i obsłudze, jednak bywają podatne na zanieczyszczenia i mogą stracić siłę ssania przy zbyt dużej głębokości studni. Rozwiązaniem mogą być także pompy hydroforowe, np. Omnigena WZ 750, która dzięki zaworowi zwrotnemu może zasysać wodę z głębokości 7-8 metrów.

Warto też sprawdzić miarę wody w studni w okresach suszy, aby upewnić się, że pompa będzie w stanie pracować nawet przy niższym poziomie.

Dobór pompy w zależności od wydajności

Kolejnym krokiem jest określenie, jaka powinna być wydajność pompy, czyli ile wody powinna dostarczać na godzinę. Wydajność dobiera się w zależności od tego, do jakich celów będziemy używać wody i ilu domowników musi być zaopatrzonych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrać pompę do studni głębinowej o odpowiedniej wydajności.

  • Oblicz zapotrzebowanie na wodę poprzez zsumowanie ilości wody zużywaną przez wszystkie urządzenia w domu. Uwzględnij takie czynniki jak liczba osób w domu, liczba łazienek, obecność zraszaczy ogrodowych itp.
  • Wybierz pompę, która jest w stanie dostarczyć wymaganą ilość wody, np. pompa głębinowa Omnigena 3 SKM 100 Premium o maksymalnej wydajności 45 l/min. Pamiętaj, że urządzenie powinno być w stanie dostarczyć wodę nie tylko podczas normalnego użytkowania, ale także podczas szczytowego zużycia.
  • Uwzględnij straty ciśnienia, spowodowane przez długie rury czy wysokie różnice wysokości, gdyż wpływają one na wydajność pompy.

Pompy do użytku domowego mają zazwyczaj wydajność od kilku do kilkunastu metrów sześciennych na godzinę. Jeśli nie masz pewności, jak dobrać pompę do zasilania domu, zawsze warto skonsultować się z ekspertem, który ma doświadczenie w ich doborze i instalacji. Pomoże Ci zrozumieć specyfikacje techniczne i zapewni, że wybierasz urządzenie o odpowiedniej wydajności. Wiele przydatnych wskazówek znajdziesz też w naszym artykule: Jak dobrać zestaw hydroforowy lub pompę do zasilenia domu jednorodzinnego?

Jak dobrać pompę do studni zależności od wysokości podnoszenia?

Wybierając pompę do studni, warto zwrócić uwagę na parametr określający wysokość podnoszenia. Informuje on, na jaką maksymalną wysokość ponad lustro wody w studni agregat jest w stanie podnieść wodę. Jak dobrać pompę do studni głębinowej?

Im głębsza studnia, tym większa wysokość podnoszenia jest potrzebna. Tak więc przy studniach głębinowych sięgających kilkudziesięciu metrów należy wybrać urządzenie o możliwości podnoszenia na wysokość 80 m lub więcej. Z kolei przy płytszych studniach kopanych wystarczą modele poniżej 80 m.

Co więcej, w przypadku pompy do fontanny w szczególności należy uwzględniać wysokość strumienia wody, który ma być wytworzony. Jeśli tłocznia nie dostarczy wody na wymagany zasięg, rozprysk fontanny będzie słaby lub nie będzie go wcale. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak dobrać pompę do fontanny?

Ponadto przy dopasowaniu urządzenia należy również uwzględnić straty hydrauliczne występujące w instalacji wodnej. Zależą one od długości i średnicy rur, a także od liczby złącz i kolanek. Zbyt niska zdolność podnoszenia oznacza także, że pompa będzie pracowała z dużym wysiłkiem i szybciej się zużyje. 

Dodatkowe funkcje istotne przy wyborze pompy do studni

Podczas doboru pompy do studni głębinowej, oprócz podstawowych parametrów, takich jak wydajność czy podnoszenie, warto zwrócić uwagę na opcje wspomagające, które mogą znacząco poprawić komfort użytkowania urządzenia. Można tu wymienić:

  • Wyłącznik termiczny, który chroni pompę przed przegrzaniem, co może zdarzyć się np. w przypadku pracy na sucho.
  • Pływak, czyli element automatycznie wyłączający pompę po osiągnięciu określonego poziomu wody w studni i zapobiegający pracy na sucho.
  • Sterownik elektroniczny umożliwiający precyzyjną regulację parametrów działania pompy, takich jak ciśnienie czy wydajność. Pozwala to na dostosowanie pracy silnika do aktualnych potrzeb i zapewnia optymalne zużycie energii.

Wybór odpowiedniej pompy do studni to inwestycja, która ma na celu zapewnienie niezawodnego dostępu do wody przez wiele lat. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas i zasoby na zrozumienie swoich potrzeb i parametrów różnych modeli urządzeń dostępnych na rynku.