27 Październik 2023

Jak działa pompa do basenu?

Pompa basenowa – niezbędne wyposażenie basenu

Pompa do basenu to urządzenie elektryczne, które zasysa wodę z basenu i przepompowuje ją przez odpowiedni filtr. Po usunięciu zanieczyszczeń, takich jak liście czy owady, woda ponownie wprowadzana jest do basenu. Dzięki temu procesowi pozostaje ona klarowna, bez bakterii i innych zabrudzeń, co sprawia, że wodne szaleństwa są bezpieczne i przyjemne. 

Choć pompa basenowa wymaga pewnych nakładów finansowych na zakup i eksploatację, to jest nieodzownym narzędziem do utrzymania basenu w dobrej kondycji i zapewnienia przyjemnych kąpieli. Bez ciągłej cyrkulacji woda w basenie szybko stałaby się mętna i zielona, a korzystanie z niej mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, brak pompy basenowej wiąże się z koniecznością częstej wymiany wody, co jest zarówno kosztowne, jak i nieekologiczne. Zrozumienie, jak działa pompa w basenie, jest istotne dla utrzymania czystości basenu.

Z czego zbudowana jest pompa do basenu?

Pompa basenowa to cały system składający się z kilku części. Każda z nich ma swoją rolę i wpływa na wydajność i żywotność pompy basenowej. Poznajmy zatem podstawowe elementy tego układu:

  • Wirnik to najważniejsza część pompy basenowej. Co więcej, to jedyna ruchoma część. Jego zadaniem jest napędzanie pompowanej wody z dużą prędkością.
  • Silnik elektryczny to element, który dostarcza moc do napędzania wirnika. W korpusie pompy znajduje się system uszczelnień zabezpieczający silnik przed zalaniem.
  • Filtr oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych i chemicznych. Jest on podłączony do pompy za pomocą rur lub węży. Filtry mogą być różnego rodzaju, np. piaskowy czy kartuszowy. Powinny być one dobrane do wielkości i rodzaju basenu, rodzaju pompy oraz jakości wody.
  • Kosz pompy jest rodzajem sita lub pojemnika umieszczonego na linii zasysającej pompy basenowej. Działa jako pierwsza bariera w usuwaniu większych zanieczyszczeń z wody basenowej z liści, włosów i innych cząstek, które mogłyby uszkodzić wirnik lub zapchać system filtracji. Dlatego kosz pompy powinien być regularnie czyszczony i sprawdzany pod kątem uszkodzeń.

Jak działa pompa basenowa?

Pompa basenowa jest jednym z rodzajów pomp do wody, specjalnie zaprojektowanym do używania w basenach. Obsługa urządzenia jest łatwa i nie wymaga doświadczenia. Jednak warto znać mechanizm jej funkcjonowania i przestrzegać zaleceń producenta. Zatem jak działa pompa basenowa?

  1. Proces rozpoczyna się od ssania wody z basenu za pomocą specjalnej ssawki lub kratki umieszczonej na dnie basenu. Woda zostaje wciągnięta do pompy przez otwarcie zwane skimmerem (jeśli basen ma taki system) lub poprzez złącza ssawne.
  2. Woda zostaje przekierowana do filtra basenowego. W filtrze woda jest poddawana procesowi filtracji – zatrzymywane są zanieczyszczenia stałe oraz redukowane związki chemiczne.
  3. Po oczyszczeniu woda jest wypuszczana z powrotem poprzez dysze umieszczone w zbiorniku. W zależności od rodzaju basenu i modelu pompy, część wody może być kierowana do instalacji jacuzzi, masażu czy innych atrakcji wodnych.

Powyższy proces zamkniętej cyrkulacji i oczyszczania wody jest kontynuowany, a cały obieg jest kontrolowany przez system zaworów. Pamiętaj, że zanieczyszczony lub uszkodzony filtr, kosz lub uszczelka mechaniczna wpływają na wydajność i żywotność pompy. Dlatego warto regularnie sprawdzać i usuwać zabrudzenia, aby nie dopuścić do zepsucia pompy.

Jak dobrać pompę do basenu?

Aby dobrać odpowiednią pompę do basenu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim liczy się wydajność pompy, czyli maksymalna ilość wody, jaką jest ona w stanie przepompować w ciągu godziny. Wydajność dobierasz na podstawie objętości Twojego basenu. Im większy jest basen, tym większą moc i wydajność musi mieć pompa. 

Nie bez znaczenia są również parametry wbudowanego filtra, takie jak wielkość i liczba wkładów filtracyjnych. Należy zwrócić też uwagę na energooszczędność i sposób pracy danej pompy – nowoczesne modele są ciche i bardziej oszczędne. 

Jak długo powinna działać pompa do basenu? Czas pracy pompy jest uzależniony od kilku czynników, między innymi od temperatury powietrza, wielkości basenu, jakości wody w zbiorniku oraz upodobań właściciela. Zwykle zaleca się, aby pompa pracowała co najmniej 4 godziny dziennie. Co więcej, w nowszych modelach pomp można też ustawić własny harmonogram pracy urządzenia za pomocą timera lub programatora. Dzięki temu dostosujesz czas aktywności pompy do swoich potrzeb.

A co zrobić z basenem i pompą przed zimą?

Koniec lata to czas, kiedy należy pomyśleć o przygotowaniu basenu ogrodowego do zimowego spoczynku. Bardzo ważnym elementem jest wtedy całkowite wypompowanie wody z basenu. Dzięki temu można dokładnie wyczyścić dno i ścianki niecki. To też okazja do demontażu i konserwacji pompy, filtrów oraz instalacji. Zabezpieczona w ten sposób pompa przetrwa zimę w dobrym stanie i będzie gotowa na kolejny sezon letnich kąpieli.