19 Kwiecień 2023

Jak działa pompa wody?

Co to jest pompa wodna?

Na właścicielach domów spoczywa obowiązek filtrowania i oczyszczania wody ze studni przed jej spożyciem lub użyciem. Aby jednak woda ze studni mogła dostać się do domu, należy zainstalować pompę wodną, która będzie pompować wodę z gruntu do domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej. 

Pompy studniowe umożliwiają stały przepływ wody do domu, jednocześnie czyniąc proces tak energooszczędnym, jak to tylko możliwe. Zasada działania pompy głębinowej polega na wykorzystaniu siły ssącej do pobierania wody z głębokości studni. Pompa jest zanurzona w wodzie, a jej część ssąca jest skierowana w dół, ku dnu studni. Dzięki temu woda może swobodnie wpływać do wnętrza pompy, gdzie następnie zostaje wypompowana za pomocą silnika.

W zależności od rodzaju pompy można ją zainstalować w domu, w budynku gospodarczym lub w samej studni. Prawidłowo eksploatowana pompa będzie spełniała swoją funkcję przez lata i nie będzie sprawiała żadnych problemów.

Rodzaje pomp wodnych

Istnieje wiele różnych rodzajów pomp wodnych i wszystkie mają zalety i wady. Większość z nich to napędzane elektrycznie sposoby ciągłego dostarczania wody. Trzy główne typy pomp używanych do studni to: zanurzalne, powierzchniowe i zatapialne. 

Pompy głębinowe

Są to pompy zanurzalne, które umieszcza się bezpośrednio wewnątrz studni. Mogą być stosowane do pobierania wody z dużych głębokości, zwykle od 20 do 300 metrów. Pompy głębinowe są skuteczne i wydajne. Silnik jest zintegrowany z wlotem pompy i zanurzony w wodzie, co zmniejsza poziom hałasu. Niestety są trudniejsze w serwisowaniu i często droższe. W ostatnim wpisie blogowym wyjaśnialiśmy, co zrobić, gdy pompa głębinowa nie działa.

Pompy samozasysające powierzchniowe

To rodzaj prostych pomp wirowych z silnikiem elektrycznym, które są umieszczane na powierzchni ziemi i mogą pobierać wodę ze studni płytkich, zbiorników lub rzek. Są odpowiednie do transportu czystej lub lekko zabrudzonej wody i nawadniania ogrodów. Mają prostą budowę i łatwą obsługę. Niektóre modele są wyposażone w wyłącznik ciśnieniowy, manometr lub zbiornik hydroforowy dla lepszej regulacji przepływu i ciśnienia wody.

Pompy powierzchniowe, których tylko przewód ssący znajduje się w wodzie, mogą zmieścić się w mniejszych, węższych studniach. Są łatwe w montażu, ale mają ograniczoną moc. 

Pompy zatapialne do wody brudnej

Specjalny rodzaj pomp do szlamu służy do przepompowania brudnej i zanieczyszczonej wody. Mają one większą odporność na korozję niż zwykłe pompy głębinowe. Ze względu na swoją zasadę działanie pompy te muszą być wyposażone w specjalne filtry lub sito, które zabezpiecza przed dostaniem się zanieczyszczeń do mechanizmów pompowych. Pompy zatapialne mają kluczowe znaczenie w oczyszczalniach ścieków, ponieważ umożliwiają przepompowanie wody zanieczyszczonej do dalszej obróbki. 

Wybór pomiędzy tradycyjną pompą głębinową a bardziej specjalistyczną pompą zatapialną będzie zależał od indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Pompy zatapialne są bardziej uniwersalne. Oprócz nawadniania ogrodów można je stosować np. do wypompowywania wody z piwnic czy oczyszczania basenów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy wodnej do domu?

Przy wyborze odpowiedniej pompy do studni najważniejszym czynnikiem jest jej głębokość — czyli odległość, jaką musi przebyć woda, aby dostać się na powierzchnię gruntu. Jeśli studnia jest głęboka, należy wybrać pompę głębinową. Pompa powierzchniowa ma zbyt małą moc i nie poradzi sobie z przepompowywaniem wody. Jaka pompa sprawdzi się w domu jednorodzinnym? Napisaliśmy o tym w ostatnim wpisie blogowym.

Pojemność pompy wodnej

Należy określić zapotrzebowanie na wodę w domu i gospodarstwie. Należy wziąć pod uwagę ilość osób mieszkających w domu, a także zapotrzebowanie na wodę do celów gospodarczych, takich jak podlewanie ogrodu lub mycie samochodu. W zależności od tego dobiera się pompę o odpowiedniej wydajności. Wydajność to parametr, który pozwala określić, ile litrów wody pompa jest w stanie dostarczyć w określonym czasie. Wydajność pompy zależy też od tego, ile punktów czerpalnych zostanie podłączonych do sieci i jak często będą one wykorzystywane. 

Ciśnienie pompy do wody

Inny ważny czynnik wpływający na działanie pompy wodnej to ciśnienie, jakie jest w stanie wytworzyć. Ciśnienie (mierzone w barach) to siła, z jaką woda płynie przez rury i musi być wystarczające, aby dostarczyć wodę do wszystkich punktów czerpania w całym domu i ogrodzie. Im większe ciśnienie, tym lepszy przepływ wody.

Silnik pompy wody

Nie mniej ważny jest silnik pompy. Silnik elektryczny napędza urządzenie w celu wytworzenia częściowej próżni i przemieszczania wody. Silnik może być jedno- lub trójfazowy. Jednofazowe są przystosowane do małych pomp o niewielkiej mocy. Silniki trójfazowe są wydajne i pozwalają na efektywne pobieranie wody z głębokich studni. 

W przypadku gdy woda jest zanieczyszczona mechanicznie, dobrym wyborem będzie zakup pompy odpornej na korozję i zużycie, czyli pomp zatapialnych. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i porównać różne modele pompy, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego domu.