Jak odpowietrzyć hydrofor? Praktyczny poradnik
Jak prawidłowo odpowietrzyć hydrofor?
Odpowietrzanie hydroforu nie jest skomplikowanym procesem – nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy wsparcia fachowca. Wystarczy, że zapoznasz się z poniższą instrukcją, a samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Jak odpowietrzyć hydrofor w kilku krokach? Zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Zalej przewód ssący wodą – w tym celu wykorzystaj specjalny otwór pompy hydroforowej. Jeśli nie wiesz, gdzie on się znajduje, zajrzyj do instrukcji urządzenia.
- Uruchom pompę – dzięki temu urządzenie rozpocznie tłoczenie wody z przewodu do układu, jednocześnie usuwając powietrze.
- Sprawdź działanie zaworu zwrotnego – znajduje się on na końcu przewodu ssącego.
Pamiętaj jednak, że podczas odpowietrzania hydroforu może dojść do jego zawieszenia zaworu zwrotnego. Ten element zapobiega cofaniu się wypompowanej wody do studni. Jeśli pozostanie otwarty, przepuści ciecz, którą zalewasz przewód ssąco-tłoczny. Ten problem możesz rozwiązać przez kilkakrotne uderzenie w przewód. Jeśli jednak nie przyniesie to skutku, prawdopodobnie czeka Cię wymiana zaworu. To akcesorium nie jest drogie, lecz stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz wysokiej klasy pompy hydroforowe, zawory zwrotne oraz wiele innych urządzeń. Asortyment obejmuje rozwiązania uznanych producentów, co przekłada się na wysoką funkcjonalność, kulturę pracy i komfort obsługi.
Dlaczego pompy hydroforowe wymagają odpowietrzania?
Wiesz już, jak odpowietrzyć hydrofor, lecz dlaczego warto to zrobić? Zwróć uwagę, że pompy hydroforowe są przeznaczone do instalacji w pomieszczeniach zamkniętych oraz przestrzeniach, które chronią konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.
Dlaczego hydrofor się zapowietrza? Powodem może być to, że pompa nie jest zanurzona w cieczy, a jej konstrukcja obejmuje przewód ssąco-tłoczący. Wypełniony jest on powietrzem, które nie pozwala na zasysanie wody przez pompę, więc odpowietrzenie stanowi podstawową czynność dla funkcjonalności układu.
Klienci często pytają, jak odpowietrzyć nowoczesny hydrofor. Tymczasem niektóre sprzęty zapewniają opcję automatycznego usuwania powietrza. Przed zakupem urządzenia dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną i wybierz model, który najlepiej wpisze się w zakres Twoich oczekiwań.
Na naszym blogu przeczytasz również, jak ustawić odpowiednie ciśnienie w hydroforze. Dzięki temu z łatwością zadbasz o prawidłową pracę urządzenia.
Kiedy należy odpowietrzyć hydrofor?
Odpowietrzenie hydroforu jest konieczne podczas pierwszego uruchomienia pompy. Ponadto należy wykonać tę czynność, jeżeli następuje demontaż pompy lub przewodu, który odpowiada za odprowadzanie wody z ujęcia (np. podczas prac konserwacyjnych). Jeśli używasz hydroforu sezonowo, odpowietrzenie po okresie zimowym również będzie niezbędne.
O zapowietrzeniu hydroforu często świadczy obniżone ciśnienie na wyjściu. W dodatku woda jest wolno zasysana przez przewód ssąco-tłoczny. Kolejny charakterystyczny sygnał to głośna praca i rosnący pobór energii elektrycznej. Jeśli zauważysz ten stan, upewnij się, jak odpowietrzyć hydrofor i przystąp do działania. Wystarczy, że poświęcisz kilka chwil, a skutecznie zadbasz o swoją instalację.
W innym artykule przeczytasz, dlaczego hydrofor nie trzyma ciśnienia. Znajomość często występujących usterek sprawi, że szybko zidentyfikujesz problem, a tym samym zabezpieczysz konstrukcję przed poważną awarią i przedłużysz jej żywotność.
O czym trzeba pamiętać przy odpowietrzaniu pompy hydroforowej?
W poradniku opisaliśmy, jak prawidłowo odpowietrzyć hydrofor. Ten proces nie jest trudny, lecz warto zajrzeć do instrukcji, aby zapoznać się z budową urządzenia, a szczególnie z lokalizacją otworu pompy. Po odpowietrzeniu upewnij się, że instalacja funkcjonuje prawidłowo.
Pamiętaj jednak, że częste zapowietrzanie układu może wynikać z różnych usterek technicznych. Najczęściej chodzi o nieszczelności. Dlatego dokładnie sprawdź stan rury, w tym połączenie pompy z rurą ssącą oraz rury ssącej z zaworem zwrotnym. Jeśli pojawiły się w nich ubytki, musisz je jak najszybciej uszczelnić.
Ważnym czynnikiem dla prawidłowej pracy układu jest montaż rury zasilającej. Dobrym rozwiązaniem będzie instalacja przewodu ssącego tak, aby ograniczyć załamania. Ich obecność wpływa na występowanie oporów przepływu. Ponadto zwróć uwagę na średnicę rury. Jeżeli ta będzie zbyt mała, pompa może funkcjonować nieprawidłowo i wzrosną obciążenia.
Zanim wybierzesz pompę hydroforową, zapoznaj się z bogatą ofertą sklepu Ogrody24.pl. Rzuć okiem na technikalia i porównaj dostępne sprzęty. Ponadto nasi eksperci udzielą Ci wielu praktycznych wskazówek. Jeśli szukasz niezawodnych i funkcjonalnych urządzeń, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie.