29 Styczeń 2024

Jak odżelazić wodę?

Na czym polega odżelazianie wody?

Nazwa nie jest tu przypadkowa, ponieważ odżelazianie wody to usuwanie z cieczy nadmiarowych ilości związków żelaza. Proces ten polega na zamianie tych związków z formy rozpuszczonej na nierozpuszczalną. Wówczas osadzają się one na złożu filtracyjnym, a w konsekwencji udaje się je wyeliminować, dzięki czemu odczyn cieczy zostaje podwyższony. Cały proces nie należy do skomplikowanych. Można go podzielić na trzy etapy.

  1. Napowietrzenie wody.
  2. Wytrącenie osadów z żelaza (w nierozpuszczalnej formie) na specjalnym złożu filtracyjnym.
  3. Wypłukanie odfiltrowanego osadu z żelaza. 

Jak odżelazić wodę? Użyj specjalnego urządzenia!

Mimo że proces odżelazienia wody nie jest skomplikowany, warto użyć do tego celu specjalnego urządzenia. Mowa tu oczywiście o odżelaziaczu. To zbiornik przepływowy, który zawiera niezwykle istotny element – filtracyjne złoże. Jego podstawowe przeznaczenie to proces uzdatniania cieczy. Dzięki niemu można pozbyć się metalicznego posmaku, specyficznego zapachu oraz żółto-rudego koloru. Co ciekawe, odżelazianie wody często łączy się też z usuwaniem z niej nadmiaru manganu.

W urządzeniach działających jednostopniowo proces polega głównie na wykorzystaniu katalitycznego złoża. Następuje utlenianie rozpuszczonych związków żelaza i manganu. Wytrącone substancje przyjmują formę wodorotlenków.

Natomiast dwustopniowe odżelaziacze najpierw napowietrzają wodę poprzez użycie aspiratora. Następnie rozpuszczalna forma metali zostaje utleniona. Ciecz kieruje się wtedy do złoża filtracyjnego, a na nim osadzają się cząsteczki. Przyjmują one formę osadu przypominającego rdzę. Więcej informacji o działaniu tego urządzenia oraz dbaniu o nie znajdziesz w artykule, w którym opisujemy, jak działa i jak dbać o odżelaziacz do wody.

Jak dobrać odżelaziacz do wody? 

Zapewne, jeśli masz w planach zakup urządzenia usuwającego nadmiar żelaza z cieczy, najpierw chcesz dowiedzieć się, jak dobrać odżelaziacz do wody. Podstawową czynność, którą należy wykonać w procesie decyzyjnym, jest badanie o jakości wody. Dzięki niemu poznasz wartość najważniejszych parametrów.

  • pH wody – optymalna wartość to 6,8-8,5. W innym przypadku konieczne jest zastosowanie złóż buforujących lub środków korygujących.
  • Twardość wody – im wyższa, tym większa potrzeba zastosowania dodatkowych urządzeń lub rozwiązań zmiękczających.
  • Stężenie żelaza – im mniejsze, tym mniejsza pojemność zbiornika jest potrzebna.

To podstawowe parametry związane z wyborem urządzenia usuwającego nadmiar jonów żelaza z wody. Bez uzyskania takiej wiedzy istnieje ryzyko zakupu sprzętu, który niestety nie poradzi sobie z powierzonym mu zadaniem.

Dlaczego należy usuwać nadmiar żelaza z wody?

Skoro wyjaśniamy, jak odżelazić wodę, warto też wytłumaczyć, dlaczego taki proces jest w ogóle konieczny. Jedną z podstawowych przyczyn są walory smakowe i wizualne. Ciecz z metalicznym posmakiem bez wątpienia nie przypadnie nikomu do gustu. Poza tym żółta lub pomarańczowa barwa wody dodatkowo odstrasza. Nic dziwnego, że taką wodę trudno uznać za pitną, gdyż każdy będzie obawiać się jej spożycia ze względu na jej posmak i barwę.

To niejedyne przyczyny. Nadmiar żelaza w cieczy znacznie przyspiesza proces tworzenia się osadów w rurach czy armaturze. To w konsekwencji może doprowadzić do spadku wydajności urządzeń, a nawet ich awarii. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że odżelazianie i uzdatnianie wody to podstawa jej uzdatniania.

Odżelaziacz do wody – kupić czy zrobić samemu?

Istnieje możliwość samodzielnego stworzenia systemu mającego na celu usuwanie nadmiaru jonów żelaza z wody. Kluczem jest wykonanie zbiornika o odpowiedniej wielkości. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu beczkę lub pojemnik. Następnie należy zrobić trzy otwory. Pierwszym z nich woda będzie dostarczana do zbiornika, drugim wyprowadzana oczyszczona ciecz, a trzecim usuwany osad żelaza. Poza tym przydadzą się jeszcze inne elementy, np. filtry mechaniczne, które należy podłączyć do rury.

Montaż takiego urządzenia jest zatem możliwy, lecz nie ma co ukrywać, że poziom jego trudności jest oceniany jako wysoki i czasochłonny. Poza tym wszystkie elementy muszą zostać prawidłowo podłączone. Ewentualne błędy mogą doprowadzić do niepoprawnego działania. Na przykład osad będzie się zbierać, lecz nie zostanie wyprowadzony na zewnątrz zbiornika. Lepiej zatem zdecydować się na zakup gotowego odżelaziacza.

Jak odżelazić wodę? Podsumowanie

Tym artykułem udowodniliśmy, że odżelazianie wody nie musi być skomplikowanym procesem. Tak naprawdę najważniejszy krok, który musisz wykonać w tym kierunku, to zakup gotowego urządzenia. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać tego typu sprzętu, przychodzimy z pomocą. Wydajne i energooszczędne modele znajdziesz na stronie Ogrody24.pl w zakładce odżelaziacze wody.