02 Listopad 2024

Jak spuścić paliwo z baku samochodu?

O czym trzeba pamiętać przed spuszczeniem paliwa z baku?

Zanim przeczytasz, jak spuścić paliwo z auta, zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczne środowisko pracy, a cały proces wykonaj na świeżym powietrzu bądź w otwartym garażu. Pamiętaj, że opary paliwa są szkodliwe dla zdrowia. 

W trakcie spuszczania paliwa pod żadnym pozorem nie pal papierosów oraz zachowaj bezpieczną odległość od źródeł ognia. Samochód zaparkuj na równym podłożu i zaciągnij hamulec awaryjny (tzw.ręczny), a następnie wyjmij kluczyki i ustaw pierwszy bieg. Przygotuj wężyki silikonowe, opaski zaciskowe, pojemnik o odpowiedniej objętości (najlepiej kanister), grubą szmatkę oraz rękawice ochronne.

Proces będzie dużo łatwiejszy, jeśli dysponujesz podnośnikiem pojazdu. Dzięki niemu bez trudu zyskasz dostęp do przewodu paliwowego. Ten znajduje się w różnych miejscach, więc przed rozpoczęciem czynności sprawdź lokalizację elementu w instrukcji obsługi pojazdu.

Jak spuścić paliwo z samochodu osobowego?

Istnieje kilka sposobów na spuszczenie paliwa z baku samochodu. Jednym z nich jest wykorzystanie pompy do paliwa. Zanim jednak dokonasz jej zakupu, upewnij się, jakiego rodzaju paliwo zamierzasz przetłoczyć. Olej i benzyna to substancje o różnych właściwościach fizycznych. Niektóre urządzenia są przystosowane wyłącznie do spuszczania oleju.

Użyj pompki do paliwa

Po odpięciu przewodu paliwowego bez trudu pozbędziesz się cieczy z baku. Gdy przewód nie jest łatwo dostępny, spróbuj spuścić płyn przez wlew. W tym celu możesz wykorzystać niewielką elektryczną pompkę do paliwa.

Wystarczy, że podłączysz wężyk silikonowy do przewodu. Możesz również włożyć go do wlewu paliwa, jak najgłębiej, aż wyczujesz opór. Drugi koniec podłącz do pompki. Kolejny wężyk powinien łączyć pompkę z kanistrem na paliwo lub innym bezpiecznym naczyniem. Miejsca połączeń wężyków zabezpiecz opaskami zaciskowymi.

Alternatywnym rozwiązaniem jest pompka ręczna wyposażona w gumowy element do uciskania lub dźwignię. Na rynku nie brakuje również sprzętów na baterię, a także pomp zasilanych za pomocą wiertarki, która odpowiada za wytwarzanie ciśnienia.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp do paliwa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o pompach do paliwa.

Wykorzystaj alternatywne metody

Jeśli nie masz pod ręką pompki, wykorzystaj najprostsze metody. Silikonowy wężyk zassij w celu wytworzenia ciśnienia. Przy zachowaniu szczególnej ostrożności możesz zrobić to ustami. Następnie zatkaj otwór wężyka, a końcówkę przełóż do naczynia.

Możesz to również zrobić za pomocą butelki, dzięki czemu unikniesz przypadkowego połknięcie paliwa. Włóż wężyk do wlewu, a jego drugi koniec do butelki, którą umieścisz jak najniżej. Zgnieć ją, aby wytworzyć ciśnienie. Następnie zagnij wężyk, blokując przepływ i przełóż go do kanistra.

Alternatywne metody stosuj wyłącznie, jeśli nie masz możliwości wezwania fachowców. W razie potrzeby pomoc drogowa odholuje pojazd do warsztatu, a mechanik rozwiąże problem. Jeżeli awaryjna sytuacja wydarzyła się na stacji benzynowej, poproś o wskazówki pracownika. Być może placówka dysponuje odpowiednią pompą. 

Jak spuścić paliwo z baku z sitkiem?

Wiesz już, jak spuścić paliwo z samochodu osobowego za pomocą wężyka i pompki. Pamiętaj jednak, że we wlewach paliwa niektórych pojazdów znajduje się sitko, które chroni przed zanieczyszczeniami. Jego obecność nie pozwala na instalację wężyka. Wówczas należy dostać się do baku od spodu i odpiąć przewód paliwa.

Kolejny sposób to demontaż sitka, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Dlatego zdarza się, że jedyną metodą jest rozerwanie elementu i jego wymiana, gdy już pozbędziesz się paliwa. Jeżeli opisane metody, jak spuścić paliwo z baku z sitkiem wydają się trudne, nie ryzykuj i wezwij pomoc drogową.

O tym musisz pamiętać przy spuszczaniu paliwa

Zazwyczaj spuszczanie paliwa z auta nie jest trudne. Jednak ten proces wymaga wysokiej precyzji i odpowiednich narzędzi. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku wskazówkach, a unikniesz przykrych niespodzianek. Oto one:

  • Po zatankowaniu pojazdu niewłaściwym paliwem, nie uruchamiaj silnika – taka sytuacja grozi poważną awarią.
  • Dobierz metodę odpowiednią do sytuacji – czasami dużo lepszym rozwiązaniem jest wsparcie pomocy drogowej. Jeśli nie dysponujesz pompą i nie możesz liczyć na przyjazd lawety, skorzystaj z prowizorycznych, lecz skutecznych metod.
  • Wybierz pompę dopasowaną do rodzaju paliwa.
  • Przed zakupem pompy do paliwa, sprawdź jej specyfikację techniczną – do ważnych parametrów należy m.in. moc silnika, wydajność i wysokość podnoszenia.
  • Przed odpompowaniem paliwa przygotuj pojazd i zadbaj o środki bezpieczeństwa.

Wysokiej klasy pompy do paliwa znajdziesz w sklepie internetowym Ogrody24.pl. Nasi eksperci wprowadzili do oferty urządzenia o różnych parametrach, więc z łatwością znajdziesz rozwiązanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom. Dzięki temu przygotujesz się na awaryjne sytuacje.