20 Grudzień 2022

Jak usunąć osad z szamba?

Sprawdzone sposoby na opróżnianie i czyszczenie szamba

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów pomp służących różnym celom w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych. Pod tym linkiem znajdziesz wszystkie informacje dotyczące podziału pomp i ich zastosowania.

Do regularnego opróżniania szamba, a jednocześnie wyeliminowania ryzyka gromadzenia się osadu, najlepszym rozwiązaniem są pompy zanurzeniowe. Doskonale radzą sobie z usuwaniem uciążliwych nieczystości. Zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia im bezawaryjną i długotrwałą pracę. Większość z nich przystosowana jest do tłoczenia płynów z różnej wielkości miękkimi zanieczyszczeniami stałymi. Ogromnym atutem jest mobilność pomp zatapialnych oraz ich kompaktowe rozmiary. Idealnie sprawdzą się one nawet w przypadku małych i ciasnych zbiorników. Można wykorzystywać je nie tylko w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych, lecz także domków letniskowych.

Regularne opróżnianie szamba to skuteczny sposób na zbiornik wolny od mułu i osadów. Istotnym kryterium wyboru pompy do szamba jest cykl pracy urządzenia. Sprzęt powinien być wyposażony we włącznik pływakowy, który zapobiega pracy pompy na sucho. Ważna jest również moc, którą dobiera się do szacunkowego obciążenia. Wśród urządzeń dostępnych na rynku można znaleźć modele przystosowane do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Chętnie wykorzystywane są one nie tylko w przypadku gospodarstw domowych, lecz także do tłoczenia szamba w zbiornikach bezodpływowych oraz do pompowania gnojówki w gospodarstwach rolnych.

Jak usunąć osad z szamba?

Wyłącznie regularne czyszczenie szamba zapobiega powstawaniu osadów i zmniejszaniu się jego pojemności. Czynność ta eliminuje także brzydkie zapachy w domu wydobywające się z urządzeń sanitarnych. Osad w szambie najlepiej usunąć za pomocą biologicznych lub chemicznych środków. Sprawdzają się specjalne bakterie, które wprowadza się przez muszlę klozetową. Środki te skutecznie oczyszczają rury i zbiornik z osadów i tłuszczów. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkie namnażanie, a jednocześnie tworzenie aktywnej mikroflory bakteryjnej.

Jak usunąć osad z szamba za pomocą bakterii? Najlepiej dawkować je co kilka tygodni zgodnie z zaleceniami producenta. Do wyboru są również metody chemiczne. Preparaty te wymagają jednak szczególnej ostrożności. Przede wszystkim czyszczenie za ich pomocą należy przeprowadzać w odpowiedniej odległości czasowej.

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Szambo może być usytuowane na każdej działce. Jedynym warunkiem jest zachowanie odpowiedniej odległości od ujęcia wody, budynku i granicy działki. Z kolei przydomowa oczyszczalnia ścieków może zostać wybudowana wyłącznie na działkach o odpowiedniej wielkości. Kolejnym kryterium są ściśle określone warunki gruntowe. Ponadto istnieje konieczność zachowania minimalnej odległości zbiornika wstępnego oczyszczania od studni, która wynosi co najmniej 15 metrów.

Budując przydomową oczyszczalnię ścieków, nie trzeba zastanawiać się nad tym, jak usunąć osad z szamba. Ponadto jest ona nieocenionym źródłem wody dla ogrodu. Niemniej jednak koszt budowy znacznie przewyższa koszt budowy szamba. Aby podjąć dobrą decyzję, warto rozważyć za i przeciw każdego rozwiązania. Inwestycja ta jest bowiem długoterminowa i niezależnie od wyboru wiąże się z kosztami. Pragniesz jak najlepiej zadbać o szambo i przydomową oczyszczalnię ścieków? Skorzystaj z porad, jak zabezpieczyć te konstrukcje przed zimą. W tym artykule czeka na Ciebie mnóstwo praktycznych rozwiązań: Jak zabezpieczyć przydomową kanalizację przed zimą?

Osad z szamba – podsumowanie

Czyszczenie szamba z osadu jest wyjątkowo ważne. Czynności tej nie można zaniedbywać. To właśnie od czystości rur doprowadzających zależy bezawaryjność i dostępna pojemność szamba, ale także sprawność pompy. Regularne stosowanie bakterii to gwarancja długowieczności szamba i braku problemów z jego eksploatacją. Obecne metody czyszczenia szamb są na tyle wygodne i ogólnodostępne, że nie wymagają zatrudniania specjalistycznych firm. Nie pozostawiaj osadu w szambie, gdyż pogarsza to stan zbiornika, a w konsekwencji może doprowadzić do poważnej awarii.