Jak uzupełnić ciśnienie w naczyniu przeponowym?
Kiedy należy sprawdzić ciśnienie w zbiorniku?
Zbiorniki przeponowe często są fabrycznie napełnione powietrzem lub obojętnym gazem. Korzystanie z tych urządzeń zazwyczaj jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych czynności serwisowych. Jednak warto wiedzieć, jak uzupełnić ciśnienie w naczyniu przeponowym.
Najczęściej producenci zalecają kontrolę ciśnienia raz na sześć miesięcy lub nie rzadziej niż raz w roku. Zwróć uwagę, że wraz z upływem czasu wartość parametru może spadać. Taka sytuacja często jest związana z nieszczelnością lub uszkodzeniem przepony. Wówczas należy dokładnie sprawdzić stan urządzenia i przyjrzeć się membranie.
Niekiedy pompa włącza się zbyt często – po pobraniu wody uruchamia się przy niewielkim spadku ciśnienia (nawet co 2-3 minuty). Taka usterka może doprowadzić np. do uszkodzenia membrany i gwałtownych skoków ciśnienia w instalacji. Dlatego nie ryzykuj i sprawdź ciśnienie w Twojej instalacji. W kolejnych sekcjach poradnika przeczytasz, jak szybko i bezpiecznie przeprowadzić diagnostykę.
Jakie ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym?
Zanim przeczytasz, jak uzupełnić powietrze w naczyniu przeponowym CO, zwróć uwagę na prawidłowe wartości ciśnienia. Zazwyczaj producenci informują o nich w instrukcji obsługi. Rekomendowany zakres ciśnienia dla naczyń przeponowych do 100 litrów pojemności najczęściej sięga 1-1,5 bar. Natomiast dla większych zbiorników – ok. 2,5 bar.
Przeczytaj również: Zbiorniki hydroforowe przeponowe a ocynkowane – różnice. Sprawdź, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim gospodarstwie domowym.
Jak kontrolować ciśnienie w zbiorniku przeponowym?
Na początku sprawdź szczelność membrany zbiornika. W tym celu odkręć osłonę wentyla, a następnie kran poboru wody. Odczekaj do uruchomienia się pompy hydroforu. Później naciśnij zawór wentyla.
Jeśli woda wycieka z zaworu, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia przepony w zbiorniku. Wówczas należy i ocenić, czy naprawa membrany jest opłacalna. Być może warto postawić na nowy zbiornik hydroforowy? W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli od uznanych producentów, co przełoży się na wieloletnią funkcjonalność i komfort wśród domowników.
Aby sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku przeponowym, odłącz zasilanie od pompy hydroforowej. Następnie odkręć kran, który znajduje się najniżej w instalacji. Poczekaj do czasu, aż nie przestanie płynąć woda. Za pomocą ciśnieniomierza lub manometru sprawdź ciśnienie zbiornika (od strony przestrzeni gazowej).
Jak uzupełnić ciśnienie w zbiorniku przeponowym?
Wiesz już, ile powinno być powietrza w naczyniu przeponowym. Nadszedł czas, aby dostosować wartość parametru do tej rekomendowanej przez producenta. To zadanie nie jest trudne, lecz wymaga precyzji i chwili wolnego czasu.
Najlepiej sprawdzi się kompresor, gdyż uzupełnianie ciśnienie pompką ręczną bywa czasochłonne i męczące. Na początku odłącz pompę od zasilania i spuść wodę ze zbiornika. W tym celu odkręć kran w najniższym punkcje instalacji.
Pozostaw kran odkręcony i podłącz końcówkę kompresora do wentyla zbiornika. Rozpocznij pompowanie, a z kranu wypłynie woda, więc warto umieścić pod nim naczynie. Z czasem ciecz stanie się brudna i zobaczysz rudą maź. To typowe z uwagi na wysoką zawartość żelaza. Wyłącz kompresor, gdy z kranu przestanie lecieć woda
Zakręć kran i wszystkie inne punkty poboru wody w instalacji. Ponownie podłącz kompresor i uruchom urządzenie. Pompuj powietrze do uzyskania prawidłowej wartości ciśnienia
Uzupełnienie ciśnienia nie trwa długo. Jednak pamiętaj o regularnej kontroli, a zbiornik będzie pracował prawidłowo przez długie lata. W naszym asortymencie znajdziesz również automaty wodociągowe na zbiorniku przeponowym, które sprawdzą się znakomicie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w ogrodach czy przy uprawach. Na pewno wybierzesz model dopasowany do własnych potrzeb. W razie potrzeby możesz liczyć na naszych specjalistów, którzy udzielą Ci praktycznych wskazówek zakupowych.
Jak wybrać zbiornik hydroforowy membranowy?
Wybór odpowiednio dopasowanego zbiornika zapewni Ci komfort użytkowania i funkcjonalność przez długi czas. Wystarczy, że rzucisz okiem na kilka ważnych parametrów technicznych, a zakupy staną się dużo łatwiejsze. Poznaj najważniejsze kryteria:
- pojemność zbiornika,
- ciśnienie maksymalne,
- wymiary,
- orientacja.
Równie ważna jest jakość wykonania konstrukcji, jednak podczas zakupów w naszym sklepie nie musisz się martwić. Wszystkie produkty wyróżniają się bardzo wysoką trwałością. Ponadto producenci stosują coraz nowsze rozwiązania, co przekłada się na wysoką kulturę pracy. Więcej wskazówek znajdziesz na innym naszym blogu – jaki zbiornik przeponowy do domu wybrać? Z naszymi wskazówkami na pewno sięgniesz po niezawodne rozwiązanie.