18 Styczeń 2022

Jak wybrać pompę hydroforową pod względem wydajności?

Wybór pompy hydroforowej do Twojej instalacji zasilającej w wodę może wydawać się skomplikowaną sprawą. Z tego artykułu dowiesz się, z czego składają się pompy hydroforowe oraz jak dopasować model pompy do Twoich potrzeb.

Gdzie stosuje się pompy hydroforowe?

Woda w połączeniu z prądem i gazem należą do podstawowych mediów potrzebnych dla każdej nieruchomości. Gdy nie ma możliwości czerpania wody z wodociągu, alternatywnym rozwiązaniem jest budowa studni. Do zapewnienia dostępności oraz właściwego ciśnienia wody potrzebna jest pompa i zbiornik na wodę.

Układy hydroforowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla ujęć wody o położeniu lustra wody na głębokości nie większej niż 8 metrów. Taki zestaw to sprawdzone rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością na rynku. Pompy hydroforowe, zwane także zasysającymi, mają opinię niezawodnych urządzeń, a zarazem łatwych w montażu i codziennym użytkowaniu. Kolejnym pozytywnym aspektem jest też ich stosunkowo niska cena. 

Najpopularniejsze są modele wyposażone w jeden wirnik, czyli jednostopniowe. Dostępne są także pompy hydroforowe wielostopniowe, przeznaczone do bardziej wymagających warunków pracy (zastosowanie wielu wirników pozwala uzyskać większą wysokość podnoszenia niż urządzenia jednostopniowe). Asortyment różnych rodzajów pomp hydroforowych znajdziesz pod poniższym linkiem: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-hydroforowe.

Z czego składa się pompa hydroforowa?

Zewnętrzną część pompy hydroforowej stanowi obudowa. Najczęściej wykonana jest ze stali lub żeliwa. Jej dolna część to podstawa, która pozwala na przymocowanie urządzenia na zbiorniku lub na specjalnej płycie stabilizującej. Pompę hydroforową możesz także zamontować na ścianie, przy użyciu otworów montażowych. 

Silnik stanowi najważniejszy element pompy hydroforowej. Dzięki jego pracy możliwe jest tłoczenie wody ze studni do instalacji w domu lub przedsiębiorstwie. Silniki pomp hydroforowych mogą być jednofazowe lub trójfazowe. Modele jednofazowe są bardzo popularne ze względu na stosunek ceny do wydajności. Z kolei modele trójfazowe to nieco droższa alternatywa. Wyższa cena idzie tu jednak w parze z większą mocą oraz niższym zużyciem prądu. Modele pomp hydroforowych trójfazowych znajdziesz tutaj: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-hydroforowe?q=Napi%C4%99cie+%5BV%5D-400.

Kolejnym istotnym elementem są wały pomp. Z uwagi na warunki pracy muszą być wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości. Wały pomp hydroforowych odpowiadają za połączenie silnika z częścią hydrauliczną. W przypadku pomp monoblokowych obie części pompy połączone są wałem w sposób bezpośredni. Mogą być także dwoma niezależnymi elementami połączonymi za pomocą specjalnego sprzęgła. Drugi typ połączenia zapewnia łatwiejszą wymianę silnika lub hydrauliki pompy. Z kolei pompy monoblokowe są urządzeniami o mniejszych wymiarach, a oferują podobne parametry z zakresu wydajności.

Ważnym elementem pomp hydroforowych są systemy zabezpieczające. Do podstawowych należy czujnik termiczny, który jest odpowiedzialny za wyłączenie urządzenia w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury silnika. Spotyka się także zabezpieczenie przed suchobiegiem, jednak z uwagi na chłodzenie silnika powietrzem nie ma to aż tak dużego znaczenia. 

Sprawdź również nasz artykuł o profesjonalnych zestawach hydroforowych!

Jak dopasować pompę hydroforową do Twoich potrzeb?

Pompy hydroforowe to relatywnie tanie urządzenia w porównaniu do innych rodzajów pomp zasilających gospodarstwa domowe lub przedsiębiorstwa. Z tego względu nie ma sensu oszczędzać na zakupie tego typu urządzenia. Lepiej postawić na wybór pompy od renomowanego producenta, co zapewni jej długą, bezproblemową eksploatację. Pompy hydroforowe cechują się wysoką trwałością dzięki swojej sprawdzonej budowie. Zakup wysokiej jakości pompy zapewni Ci długą i bezproblemową eksploatację. 

Wybór pompy hydroforowej zacznij od zapoznania się z wydajnością źródła, z którego będziesz pobierać wodę. Jego parametry znajdziesz w dokumentacji geologicznej otrzymanej od wykonawcy studni. Moc pompy znajdziesz w charakterystyce produktu dostępnej wraz z urządzeniem lub na stronie sklepu. Dopasuj moc pompy do wydajności źródła. Pompy hydroforowe wraz z pojemnym zbiornikiem w zestawie zapewnią Ci odpowiednie ciśnienie wody w instalacji, nawet gdy źródło nie będzie zapewniało wysokiej wydajności. 

Wraz z zakupem pompy, musisz dokonać wyboru zbiornika hydroforowego. Przyjmuje się, że dla 5-osobowej rodziny wystarczający jest zbiornik o pojemności min. 150 litrów. Jeśli Twoja studnia cechuje się niską wydajnością, to powinieneś zdecydować się na zbiornik o większej pojemności. Jego zapełnienie będzie trwało dłużej, ale pozwoli na stałe zapewnienie dostępu do wody.

Może Cię również zainteresować nasz artykuł: Czym kierować się przy wyborze pompy?