05 Grudzień 2022

Jak wyczyścić szambo na działce?

Rodzaje szamba

Budowa szamba na terenach, gdzie nie sięga kanalizacja, to najpopularniejszy sposób na pozbycie się nieczystości. Każdy budynek mieszkalny musi posiadać system odprowadzania nieczystości. Obowiązek ten dotyczy także działek rekreacyjnych wyposażonych w instalację sanitarną. Za brak szamba oraz dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości grożą wysokie kary finansowe. W ostatnich latach częstotliwość kontroli znacznie wzrosła.

Zanim odpowiemy na pytanie, jak czyścić szambo, przedstawimy rodzaje budowy tego urządzenia. Szambo to bezodpływowy zbiornik na ścieki. Kluczową cechą tego rozwiązania jest szczelna konstrukcja, która skutecznie zabezpiecza otoczenie przed możliwością przedostania się nieczystości do gleby. Lokalizacja zbiornika bezodpływowego podlega przepisom prawa, według których zbiornik musi mieścić się w odległości mniejszej niż 15 metrów od studni głębinowej oraz co najmniej 2 metry od granicy działki. W przypadku porozumienia z sąsiadem możliwy jest montaż szamba w mniejszej odległości od granicy działki.

Rodzaje zbiorników bezodpływowych na ścieki

  • Szamba betonowe – prefabrykowane szamba betonowe to znacznej wielkości obiekty, które montowane są na działce w odpowiedniej wielkości wykopie. Urządzenia tego typu są łatwe i szybkie w montażu. Należy jednak zwrócić uwagę na dużą masę oraz stosunkowo dużą konstrukcję przez grube, betonowe ściany. Szamba wykonane z prefabrykatów uchodzą za trwałe i niezawodne rozwiązanie.
  • Szamba z tworzyw sztucznych – wykonane są z trwałych i lekkich poliestrów. Stosunkowo niewielka masa ułatwia transport i montaż, choć ten ostatni wiąże się z zastosowaniem rozwiązań zapobiegających wypchnięciu lekkiego zbiornika na powierzchnię po jego opróżnieniu. Nie zaleca się montowana szamba z tworzyw sztucznych na terenach gliniastych i podmokłych.

Niezależnie od wyboru technologii wykonania zbiornika bezodpływowego możesz wybierać pomiędzy różnymi wariantami pojemności. Dla działek rekreacyjnych zalecana wielkość zbiornika wynosi od 4 do 6 m3. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, jakie szamba w ogródkach działkowych sprawdzają się najlepiej.

Na działkach pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej alternatywą dla szamba są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ścieki trafiają do zbiornika bezodpływowego, a następnie poddawane są procesom biologicznym. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł z naszego bloga: przydomowe oczyszczalnie ścieków – niedocenione źródło wody dla ogrodu.

Jak opróżnić szambo bezodpływowe?

Kwestia, jak opróżnić szambo, dotyka wielu właścicieli zbiorników bezodpływowych. Odprowadzanie ścieków bezpośrednio do środowiska jest nie tylko szkodliwe, ale też nielegalne. Najlepszym sposobem na pozbycie się nieczystości jest skorzystanie z usług firm asenizacyjnych. Po zamówieniu usługi wywozu ścieków przyjeżdża pojazd nazywany beczkowozem, który wyposażony jest odpowiedni zbiornik, rurę i pompę ssawną. Rachunek za wywóz nieczystości należy zachować, w celu okazania go urzędnikowi w razie kontroli.

Czasem w wyniku awarii lub w przypadku korzystania z kilku zbiorników na jednej działce może wystąpić konieczność przepompowania ścieków. Zwykła pompa ma zbyt delikatną budowę, aby podołać takiemu zadaniu. Zatem jak czyścić szambo lub przepompować nieczystości? Niezbędne w tym celu są wydajne i wytrzymałe pompy do szamba, które wyróżniają się specjalną konstrukcją. Wszystko dzięki zaawansowanej i wzmocnionej konstrukcji, która może być rozszerzona o elementy rozdrabniające nieczystości. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, w którym wyjaśniamy, jaka pompa będzie najlepsza do szamba.

Jak prawidłowo wyczyścić szambo ekologiczne?

Szamba ekologiczne to popularna nazwa przydomowych oczyszczalni ścieków. Pomiędzy producentami trwają spory, czy terminy szambo ekologiczne i przydomowa czyszczalnia powinny być stosowany zamiennie. Zostając przy pełnej nazwie rozwiązania, przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga częstych ingerencji ze strony użytkownika. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie zupełnie bezobsługowe.

Woda oczyszczona wskutek procesów biologicznych często odsączana jest do otoczenia, co pozwala na darmowe nawadnianie ogrodu. W wyniku procesów zachodzących w zbiorniku bezodpływowym na jego dnia zbiera się osad, który po dłuższym czasie może wymagać usunięcia. Proces wywozu zalegających pozostałości przebiega w taki sam sposób jak opróżnianie szamba. Zbiorniki bezodpływowe przydomowych oczyszczalni ścieków wykonane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych. Po wypompowaniu zalegających osadów zbiornik należy zalać w pewnym stopniu wodą. Dzięki temu nie dojdzie do ewentualnego wypchnięcia lekkiego zbiornika z ziemi.