Jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę?
Zbiornik na deszczówkę zimą – o czym warto pamiętać?
Gromadzenie deszczówki w zbiorniku to doskonały pomysł dla osób, które cenią ekologiczne, a zarazem rozsądne ekonomicznie rozwiązania. Wykorzystywanie jej do nawadniania ogrodu, mycia kostki brukowej czy auta pozwoli zaoszczędzić wodę z sieci, a tym samym obniżyć rachunki. Pamiętaj, że naturalna woda bez dodatków chemicznych jest najbezpieczniejsza dla roślin.
Zebraną wodę możesz magazynować w różnych zbiornikach – zarówno naziemnych, jak i podziemnych. W trakcie zimy każdy z nich narażony jest na działanie niskich temperatur, warto więc wiedzieć, jak zabezpieczyć je przed uszkodzeniami i zachować w dobrej kondycji, aby posłużyły nam przez długie lata.
Chociaż deszczówkę można gromadzić w dowolnych naczyniach, tylko zbiornik o odpowiedniej pojemności zapewni wygodny dostęp do wody. Do polecanych rozwiązań należą m.in.:
- drewniana beczka,
- mauser,
- zbiornik podziemny.
Nie zapomnij o zakupie odpowiedniej pompy do deszczówki. Zanim dokonasz wyboru, dobrze zapoznaj się z ofertą i porównaj dostępne modele. Kluczową kwestię stanowi ich wydajność, moc, a także wysokość podnoszenia. Ponadto sięgnij po produkt renomowanej marki, co przełoży się na trwałość i funkcjonalność.
Wybierz zbiornik z materiałów odpornych na uszkodzenia
Zanim dowiesz się, jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę, przyjrzyj się wykonaniu konstrukcji. W przypadku tych podziemnych producenci często wykorzystują beton wzbogacony w procesie wibrowania plastyfikatorami i hydro uszczelniaczami. Dzięki temu zbiornik nie ucierpi na stałym kontakcie z glebą, która otacza go z każdej strony. Alternatywnym rozwiązaniem może być solidny zbiornik z tworzywa sztucznego.
Zwróć uwagę, że podziemny zbiornik na deszczówkę lepiej znosi zimę. Wystarczy, że umieścisz go na odpowiedniej głębokości, a temperatura pozostanie na stałym poziomie, co zapewnia ochronę przed zamarzaniem. Pamiętaj, że zalecana głębokość wynosi 1-1,5 metra. Wtedy nie ma potrzeby opróżniania zbiornika w zimie.
Zbiorniki naziemne to często ceramiczne czy plastikowe naczynia. Ponadto producenci oferują drewniane beczki. Natomiast odradzamy wybór metalowych pojemników, gdyż utleniające się związki metali mogą przedostawać się do cieczy. Tylko wybór solidnego, a zarazem bezpiecznego dla wody modelu zapewni oczekiwane efekty.
Wspominaliśmy już o urządzeniach do tłoczenia wody. Jeśli wciąż zastanawiasz się, które rozwiązanie znajdzie zastosowanie w Twojej instalacji, przeczytaj, jak wybrać pompę do deszczówki. Ze wskazówkami naszych ekspertów na pewno dokonasz udanego zakupu, a nowy sprzęt zapewni Ci komfort użytkowania przez wiele lat.
Co ze zbiornikiem na deszczówkę zimą?
Wystarczy, że znajdziesz chwilę wolnego czasu i sięgniesz po odpowiednie materiały, aby zadbać o zabezpieczenie zbiornika na deszczówkę na zimę. Dzięki temu naczynie posłuży Ci przez długi czas, zapewniając swobodne gromadzenie wody. Nie ryzykuj i postaw na skuteczną izolację.
Dla przykładu opiszemy, jak zabezpieczyć beczkę na deszczówkę na zimę. To jeden z popularnych zbiorników, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród miłośników ładnych, a zarazem funkcjonalnych ogrodów. Możesz np. umieścić ją w drewnianej skrzyni z izolacją w formie styropianu czy wełny mineralnej. Dzięki temu zbiornik będzie doskonale zabezpieczony przed mrozem i śniegiem.
Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie plandeki, która zapewni ochronę przed opadami śniegu. Zanim ją założysz, opróżnij wodę i dokładnie wysusz. Ponadto konstrukcja powinna być dobrze napięta i stabilnie usytuowana na beczce.
Czy można pozostawić deszczówkę w beczce na zimę?
Istnieje możliwość bezpiecznego przechowywania deszczówki w beczce nawet przy ujemnych temperaturach. Jednak w tym przypadku musisz sięgnąć po dodatkowe akcesoria. Jednym z rozwiązań będzie zakup grzałek zanurzeniowych, które zapewnią dodatnią temperaturę cieczy.
Niektórzy decydują się na stosowanie soli. Chociaż ta obniża temperaturę zamarzania, może wpływać na jakość cieczy. Jeśli woda nie będzie wykorzystywana do podlewania roślin, możesz skorzystać z takiego rozwiązania.
Jak zabezpieczyć zbiornik podziemny na deszczówkę?
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę? W przypadku podziemnych konstrukcji z izolacją i szczelnym zamknięciem nie musisz stosować dodatkowych zabezpieczeń. Nie martw się o pęknięcia pod wpływem mrozu, gdyż na głębokości instalacji panuje temperatura 8-10 ℃. Jeżeli więc szukasz niezawodnych rozwiązań, podziemny zbiornik może być strzałem w dziesiątkę.
Przeczytaj również: Do czego służą filtry w systemach nawadniania?