26 Styczeń 2023

Jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie?

Słabe ciśnienie wody w kranie – sposoby rozwiązania problemu

Niezadowalające ciśnienie wody może mieć różne przyczyny. Zebraliśmy więc kilka rozwiązań, które powinny pomóc Ci uporać się z tym problemem.

Maksymalnie dokręć zawory

Zacznij od metody, do której nie będziesz potrzebował pomocy fachowca. Słabo dociśnięte zawory przyczyniają się do pogorszenia ciśnienia wody w kranie, zatem należy przeprowadzić ich ręczną regulację. Jeżeli ta metoda nie zapewni oczekiwanych efektów, warto udrożnić rury. Użyj specjalnych środków lub wybierz domową metodę polegającą na zastosowaniu octu zmieszanego z sodą oczyszczoną.

Sprawdź stan armatury łazienkowej

Kolumny prysznicowe, baterie i wszystkie inne tego typu akcesoria odpowiadają za dystrybucję wody z sieci. Problem ze słabym ciśnieniem wody często łączy się z awarią armatury łazienkowej. Standardowymi uszkodzeniami są między innymi nieszczelności i zużycia uszczelek.

Powszechnym zjawiskiem jest także osad kamienny powstały przez wytrącające się z cieczy związki wapnia i magnezu. To właśnie twardą wodę uznaje się za największego wroga każdej armatury łazienkowej.

Upewnij się, czy nie doszło do wycieku wody

Wraz z upływem czasu konstrukcje rur stają się coraz słabsze, aż wreszcie dochodzi do zmęczenia (pęknięcia lub rozszczelnienia) materiału. To scenariusz, którego z pewnością nie można wykluczyć. Im większy wyciek, tym słabsze ciśnienie wody. Część tego typu awarii udaje się rozpoznać we własnym zakresie, lecz powodzenie (lub jego brak) zależy głównie od miejsca uszkodzenia. Załóżmy, że jest ono w pobliżu licznika – wtedy dostrzeżenie wady nie stanowi żadnego problemu.

Niepokój wzbudza także nadmierna wilgoć na ścianie. Czasami zdarza się też, że miejsca przecieku są trudno dostępne, przez co nie da się ich samodzielnie zlokalizować. W takich przypadkach pomocne stają się specjalne urządzenia, między innymi kamery termowizyjne. Inna metoda polega na wykorzystaniu specyficznej substancji zwanej gazem znacznikowym.

Czy hydraulik rozwiąże problem słabego ciśnienia wody?

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli problem dotyczy słabo dokręconych zaworów, można bezproblemowo uporać się z nim we własnym zakresie. Co jednak w przypadku, gdy nastąpił wyciek lub uszkodzona została armatura łazienkowa? Pomoc hydraulika często okazuje się niezastąpiona.

Skontaktuj się z firmą wodociągowo-kanalizacyjną

Warto sprawdzić wszystkie opcje, dlatego zadzwoń do firmy wodociągowo-kanalizacyjnej i zapytaj, czy tylko Ty masz problem z ciśnieniem wody w kranie. W przypadku większej awarii problem dotyczy nie tylko Ciebie. To z jednej strony dobra informacja, gdyż prawdopodobnie nie będziesz musiał wykonywać żadnych prac naprawczych. Z drugiej jednak musisz zadbać, aby dostawca wody uporał się z usterką jak najszybciej – to jego bezwzględny obowiązek.

Kup pompę lub zestaw hydroforowy

Wróćmy jednak do sytuacji, gdy problem nie leży po stronie firmy wodociągowo-kanalizacyjnej. Ponadto wszystkie próby przywrócenia właściwego ciśnienia wody zawodzą. Co robić? Wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt – tutaj dowiesz się, jak dobrać zestaw hydroforowy lub pompę do zasilenia domu jednorodzinnego. Urządzenia te pozwalają utrzymywać stałe ciśnienie w poszczególnych punktach poboru wody.

Proponowane przez nas rozwiązanie jest nie tylko skuteczne pod względem zwiększenia ciśnienia, ale również korzystne finansowo. Rekomendujemy zestawy hydroforowe i pompy hydroforowe. Mowa tu o sprzęcie przeznaczonym do wszystkich typów obiektów, a dzięki nim szybko zapomnisz o słabym ciśnieniu wody.

Czy warto kupić pompę do podnoszenia ciśnienia wody?

Zakup takiego sprzętu to jednorazowy wydatek, a będzie Ci on służył przez wiele lat. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że to opłacalna inwestycja. Jeśli mimo to, wolisz upewnić się, czy faktycznie powinieneś zdecydować się na taki nabytek, przeczytaj nasz inny wpis: „Kto potrzebuje pompy do podnoszenia ciśnienia?”.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Kluczem jest zdefiniowanie celu, do którego będzie wykorzystywany sprzęt. Warto też zwrócić uwagę na wszystkie istotne czynniki, takie jak:

  • charakterystyka warunków obiektu;
  • wydajność urządzenia;
  • zakres zastosowania.

Sprawdź dokładnie, czym kierować się przy wyborze pompy – tak, aby perfekcyjnie dopasować ją do własnych potrzeb.

Jakie powinno być ciśnienie wody?

Przepisy wyraźnie określają, jakie powinno być ciśnienie wody w instalacji wodociągowej – od 0,5 do 6 barów. Natomiast wartość uważana za optymalną w instalacjach domowych to 4 bary. Jeśli chcesz sprawdzić ciśnienie wody w kranie, użyj manometru.