11 Listopad 2024

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Jak podwyższyć ciśnienie wody w studni?

Istnieje kilka metod na podwyższenie ciśnienia wody ze studni. Większość nie wymaga wiele czasu czy wysokich kosztów. Ponadto nie musisz być specjalistą, aby z nich skorzystać. Pierwszym z nich jest zmiana ciśnienia w hydroforze. Wystarczy, że sprawdzisz ustawienia i dokonasz prostej regulacji przełącznika ciśnieniowego. Obrót śruby zgodnie z ruchem wskazówek zegara zwiększy ciśnienie.

Na ciśnienie wody wpływa również czystość rur i filtrów, dlatego warto robić to regularnie. Filtry mogą się zapychać, co blokuje przepływ i powoduje spadek ciśnienia. Nie zapomnij także rzucić okiem na stan instalacji – zdarza się, że o problemie decyduje niewystarczające źródło wody. Gdy studnia jest zbyt płytka, rozważ skorzystanie z innego źródła.

Dobrą metodą na podwyższenie ciśnienia wody w studni jest także instalacja wzmacniacza, który powinien być dostosowany do wielkości systemu wodociągowego. Kolejnym rozwiązaniem jest pompa ciśnieniowa, wyposażona w zbiornik buforowy. Wspomaga on stabilizację wartości parametru, gromadząc wodę pod ciśnieniem. Dzięki temu ciecz szybciej dociera do kranów.

Jeżeli jednak powyższe metody nie pomagają, konieczna może być modernizacja instalacji wodociągowej. Do często wykonywanych prac należy wymiana rur na te o większej średnicy. Dzięki temu poprawi się przepływ oraz ciśnienie wody.

Ponadto zastanów się nad zakupem pompy do podnoszenia ciśnienia. W naszym sklepie znajdziesz sprzęty od uznanych producentów, którzy stawiają na jakość i funkcjonalność. Przed zakupem rzuć okiem na technikalia i upewnij się, że urządzenie sprawdzi się w Twojej instalacji.

Dlaczego w studni jest słabe ciśnienie?

Wiesz już, jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni. Jednak nie ignoruj przyczyn problemu. Wiele usterek możesz wyeliminować przez regularną konserwację układu. Szybka reakcja sprawi, że unikniesz poważnych i kosztownych w naprawie awarii. Co jednak powoduje słabe ciśnienie w studni? Oto kilka przyczyn:

  • Niskie ciśnienie w hydroforze – kontrola ciśnienia w hydroforze ocynkowanym zazwyczaj powinna odbywać się raz w miesiącu. Natomiast w przeponowym – raz na kwartał. Charakterystycznym sygnałem są m.in. skoki ciśnienia.
  • Stara instalacja wodociągowa – każda instalacja wodociągowa po pewnym czasie wymaga modernizacji bądź wymiany. Jednak pamiętaj, że regularna kontrola i konserwacja systemu pozwolą na niezawodne działanie przez lata.
  • Niewystarczająca ilość wody, która dociera do studni – taki stan może być spowodowany wahaniami poziomu wód gruntowych, zanieczyszczeniem źródła wody lub przesuszaniem ziemi.
  • Uszkodzenia komponentów systemu – kondycja pompy, rur i filtrów ma wpływ na ciśnienie wody.
  • Nieprawidłowa konfiguracja systemu – użytkownicy hydroforów niekiedy mylą się przy ustawieniu ciśnienia. Tymczasem właściwa regulacja zapewni optymalny przepływ wody.

Słabe ciśnienie wody ze studni utrudnia korzystanie z łazienki czy nawadnianie ogrodu. Ponadto wpływa na funkcjonowanie wielu urządzeń, np. pralki i zmywarki. Natomiast ignorowanie problemu zwiększa zużycie wody i energii.

W innym artykule opisaliśmy, jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie. Wystarczy, że wdrożysz kilka prostych metod, aby rozwiązać problem. Jednak nie zapominaj o konserwacji elementów systemu.

Jak rozpoznać problemy z ciśnieniem wody?

Opisaliśmy, jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni. Jednak na tym nie koniec. Aby wyeliminować problem, musisz go rozpoznać. Jednym ze sposobów jest pomiar ciśnienia wody. W tym celu sprawdzi się manometr, który podłączysz do kranu lub pompy. 

Ponadto sprawdź instalację pod kątem wycieków i zatorów, które również wpływają na wartość ciśnienia. Dokładnie przyjrzyj się rurom i filtrom. Być może te elementy będą wymagały wymiany. Upewnij się, czy system nie jest przeciążony zaworami redukcyjnymi. W dodatku sprawdź, czy rury zapewniają odpowiedni przepływ. 

Wiesz już, jak zwiększyć ciśnienie wody w studni

Zwróć uwagę, że podwyższenie ciśnienia wody w układzie zazwyczaj nie jest trudne. Czasami wystarczy regulacja hydroforu czy instalacja wzmacniacza, aby uzyskać optymalną wartość parametru. Jednak zdarza się, że system wymaga modernizacji. Mowa tu szczególnie o starszych instalacjach.

Pamiętaj, że słabe ciśnienie wody ze studni może przyczynić się do poważnych awarii. Jednak regularna kontrola ciśnienia przedłuży żywotność instalacji i pozwoli w porę zareagować na usterki. Ponadto ograniczysz straty energii, które wynikają z nieprawidłowej pracy systemu. 

W sklepie Ogrody24.pl oferujemy pompy hydrofobowe o różnych technikaliach. Znajdziesz tu wiele akcesoriów, które usprawnią działanie systemu. Jeśli szukasz nowoczesnych, a zarazem niezawodnych rozwiązań, koniecznie zapoznaj się z asortymentem i skorzystaj ze wskazówek naszych ekspertów. Dzięki nim na pewno dokonasz udanego wyboru.