26 Październik 2023

Jaki zbiornik przeponowy do domu wybrać?

Zasada działania zbiornika przeponowego

Zbiornik przeponowy składa się z metalowej obudowy i jest wyposażony w przeponę o workowatym kształcie, która oddziela wodę od gazu. Woda jest pompowana do worka przeponowego i wypycha membranę, zmniejszając objętość gazu. Sprężone powietrze działa na przeponę, wywierając presję na ciecz zgromadzoną po drugiej stronie. Dzięki temu woda jest pod ciśnieniem, co chroni pompę przed częstym załączaniem i wyłączaniem. 

Przepony w zbiornikach przeponowych produkuje się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, charakteryzującego się dużą elastycznością i odpornością na zmiany temperatury. Najczęściej jest to kauczuk syntetyczny. 

Zalety używania zbiornika przeponowego

Zbiorniki przeponowe znajdują zastosowanie głównie w gromadzeniu wody w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Co więcej, zastosowanie zbiornika przeponowego w gospodarstwie domowym zapewni szereg korzyści, między innymi:

  • Dzięki zbiornikowi przeponowemu pompa nie musi pracować ciągle, co zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji.
  • Wytworzone ciśnienie pomiędzy workiem a ściankami naczynia chroni pompę przed przegrzaniem, przeciążeniem i uszkodzeniem mechanicznym spowodowanym częstym załączaniem i wyłączaniem.
  • Zbiornik przeponowy sprawia, że ciśnienie wody w kranach i prysznicach jest stabilne i nie zmienia się w zależności od ilości pobieranej wody. Dobrze dobrany zbiornik przeponowy tłumi również hałas i drgania pompy.
  • Nie ma ryzyka korozji metalowej obudowy, ponieważ woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika.
  • Brak ryzyka zanieczyszczenia wody przez metal lub inne substancje, ponieważ jest ona izolowana od otoczenia.
  • Zbiornik przeponowy z membraną jest gotowy do montażu i nie wymaga dodatkowych elementów, takich jak zawór bezpieczeństwa czy manometr. Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, wystarczy tylko kontrolować ciśnienie gazu w membranie.

Z drugiej strony, zbiornik przeponowy ma też kilka wad, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Przepona gumowa, mimo wysokiej jakości materiału, ulega naturalnemu zużyciu po latach intensywnej eksploatacji. Objawia się to spadkiem ciśnienia wody w instalacji zasilanej ze zbiornika przeponowego. Wtedy trzeba ją wymienić lub naprawić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i pracą. Aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia membrany, warto zainwestować w zbiornik przeponowy amerykańskiej firmy GWS, który wyróżnia się doskonałą jakością wykonania.

Zbiornik przeponowy – jak dobrać?

Dobrze dobrany zbiornik przeponowy zapewnia optymalną pracę instalacji, oszczędność energii i długą żywotność pompy. Aby odpowiednio dobrać zbiornik przeponowy do wody, należy uwzględnić kilka podstawowych czynników:

  • Oblicz średnie zapotrzebowanie na wodę w ciągu dnia. Możesz to zrobić na podstawie norm zużycia wody lub zmierzyć za pomocą licznika. Im większe zapotrzebowanie na wodę, tym większy powinien być zbiornik przeponowy.
  • Odczytaj moc pompy z tabliczki znamionowej lub zmierz za pomocą manometru. Moc pompy określa, jak szybko może ona napełnić zbiornik przeponowy wodą. Im większa moc pompy, tym większy powinien być zbiornik przeponowy.
  • Zmierz przestrzeń, w której zamierzasz zamontować zbiornik przeponowy. Zauważ, że zbiornik przeponowy w porównaniu do zbiornika ocynkowanego zajmuje więcej miejsca przy tej samej pojemności, ponieważ musi pomieścić membranę.
  • Pamiętaj, że zbiornik przeponowy powinien być umieszczony blisko pompy i mieć swobodny dostęp do zaworu redukcyjnego, zaworu bezpieczeństwa i zaworu spustowego.

Ogólna zasada głosi, że im większy jest zbiornik przeponowy, tym lepiej, ponieważ zapewnia większy zapas wody i mniejsze zużycie energii przez pompę. Jednak większy zbiornik oznacza też wyższą cenę i większe wymagania przestrzenne. Dlatego trzeba znaleźć optymalny kompromis między pojemnością a kosztem i wygodą.

To, jaki zbiornik przeponowy do domu jest najlepszy, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Zwykle przyjmuje się, że zbiornik przeponowy o pojemności 150 litrów wystarczy dla rodziny 4-osobowej. Jeśli chodzi o rodzaj zbiornika przeponowego, to możesz wybrać między zbiornikiem pionowym a poziomym. Zbiornik pionowy ma tę zaletę, że zajmuje mniej miejsca na podłodze, ale jest wyższy i może być trudniejszy do zamontowania. Wybór zależy więc od dostępnej przestrzeni i możliwości technicznych.

Czy wiesz już, jaki zbiornik przeponowy do domu wybrać?

Zbiornik przeponowy może znacznie poprawić komfort i bezpieczeństwo korzystania z własnego ujęcia wody w domu. Urządzenie ma wiele zalet, ale także kilka wad. Aby odpowiednio dobrać zbiornik przeponowy, należy uwzględnić takie czynniki jak ilość osób korzystających z instalacji wodnej, średnie zapotrzebowanie na wodę, rodzaj pompy hydroforowej i miejsce montażu zbiornika.