26 Sierpień 2024

Jakie są najczęstsze problemy z pompami do deszczowni i jak je rozwiązywać?

Charakterystyka pomp do deszczowni

Pompy do deszczowni to urządzenia, które charakteryzują się wysoką wydajnością – co najmniej 400-500 litrów na minutę. Kolejną ważną cechą jest wysokie ciśnienie robocze, które pozwala na nawodnienie dużej powierzchni. Dlatego przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikację techniczną.

Urządzenia dostępne są w różnych wariantach. Do tych najpopularniejszych należą pompy zasilane silnikiem elektrycznym. Ponadto nie brakuje modeli spalinowych oraz napędzanych przez wałek WOM ciągnika – tego typu konstrukcje sprawdzą się w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony.

Przy zasilaniu deszczowni znajdą zastosowanie pompy głębinowe. Jednak pamiętaj, aby sięgnąć po model dwustopniowy bądź wielostopniowy, który poradzi sobie z tłoczeniem wody na określony poziom. Te urządzenia doskonale sprawdzą się podczas suszy.

Problemy z pompą do deszczowni

Ten sprzęt dobrze sprawdza się na gospodarstwach rolnych, lecz niekiedy pojawiają się problemy z użytkowaniem. Na szczęście wielu z nich można uniknąć. Jeśli Twoja pompa do deszczowni nie działa tak, jak powinna, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej opisaliśmy najczęściej występujące problemy.

Gdy pompa nie zasysa wody

Czasami zdarza się, że urządzenie nie zasysa wody. Wówczas najlepiej sprawdzić instalację elektryczną. Jeśli gniazdko funkcjonuje prawidłowo, rzuć okiem na kabel zasilający i ewentualne uszkodzenia w jego strukturze. Kolejny krok to sprawdzenie pompy pod kątem awarii. Problemy z pompą do deszczowni mogą wynikać z usterki wirnika lub łożyska. 

Ponadto przy intensywnym użytkowaniu pompy może dojść do zerwania lustra wody. Wówczas należy poczekać, aż poziom wód gruntowych się ustabilizuje. Problem z zasysaniem często występuje w studniach wykorzystywanych sezonowo, które przez długi czas nie pracowały.

Nieprawidłowe parametry pompy do deszczowni

Kłopoty z urządzeniem wcale nie muszą wynikać z wad konstrukcyjnych. Użytkownicy często wybierają modele o niewystarczającej wysokości podnoszenia. Tymczasem musisz wziąć pod uwagę rezerwę, gdyż urządzenie może wymagać zanurzenia (np. przy spadku poziomu lustra wody.

Kolejnym błędem jest wybór urządzenia niedostosowanego do powierzchni nawadnianego terenu. Ponadto problemy z pompą do deszczowni mogą wynikać z niewłaściwej instalacji, która doprowadza wodę. Najlepiej postawić na sztywną rurę polipropylenową bądź metalową i elastyczne węże. Natomiast przewody tłoczne powinny mieć odpowiednią średnicę. Wówczas ograniczysz ryzyko przegrzewania się pompy na skutek oporów tłoczenia.

Nieodpowiednia budowa pompy

Przy wyborze pompy warto sięgnąć po solidnie wykonany model. Jeśli szukasz urządzenia do deszczowni, najlepiej postawić na sprzęt z wirnikami odpornymi na ścieranie. Pamiętaj, że w wodzie może znajdować się piasek, więc konstrukcja niskiej jakości szybko ulegnie zużyciu. Ponadto sprzęt powinien być wyposażony w zawór zwrotny, który stanowi zabezpieczenie przed cofającą się wodą.

Przewody o zbyt małej średnicy

Zastanawiasz się, dlaczego pompa do deszczowni nie działa właściwie? Być może przewody o zbyt małej średnicy nie zapewnią wystarczającej wydajności i odpowiedniego ciśnienia. Eksperci podkreślają, że skuteczne tłoczenie dużej ilości wody wymaga węży o średnicy minimum 3 cali lub sztywnych rur ze średnicą 60-100 mm. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania silnika, co niekiedy wymaga wymiany urządzenia.

Zwróć uwagę również na dysze. Te, które charakteryzują się większą średnicą, zapewniają lepszą podaż wody na mniejszym dystansie. Natomiast dysze z mniejszą średnicą oferują większy zasięg podlewania.

Jak wybrać solidną pompę do deszczowni na lata?

Problemy z pompą do deszczowni dotyczą nawet najlepszych urządzeń. Na szczęście ryzyko uszkodzeń możesz znacznie ograniczyć, wybierając produkt najlepiej dopasowany do oczekiwanych zastosowań. Dlatego warto rzucić okiem na specyfikację techniczną i porównać dostępne w ofercie produkty. Na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc silnika – zdolność pompy do pracy w jednostce czasu;
  • Maksymalna wydajność – określa, ile wody może przetłoczyć urządzenie w danym czasie;
  • Maksymalna wysokość podnoszenia – mówi o tym, na jaką wysokość pompa może podnosić wodę;
  • Maksymalna średnica pompy – upewnij się, że wybierasz sprzęt o odpowiednich wymiarach.

Ponadto wybierz pompę do deszczowni od uznanego producenta i upewnij się, że stawiasz na solidnie wykonaną konstrukcję. W razie wątpliwości możesz liczyć na pomocne wskazówki ze strony naszych ekspertów. Dzięki temu na pewno dokonasz udanego zakupu.

Przeczytaj także: Jak działa i jak dbać o odżelaziacz wody?