Profesjonalne zestawy hydroforowe

Co to zestaw hydroforowy?

Są to połączone ze sobą różne elementy instalacji wodnej. Dwa najważniejsze to pompa i zbiornik. Połączenie tych urządzeń sprawia, że instalacja wodna staje się praktycznie bezobsługowa, gdyż jest zautomatyzowana. Oprócz tego zwiększa się także komfort jej użytkowania i trwałość. Zestaw hydroforowy sprawia, że możliwe jest utrzymanie w całej instalacji stałego ciśnienia. Kiedy instalacja działa w oparciu tylko o pompę, jest to niemożliwe. Pompa może po prostu nie nadążać, tłoczyć takiej ilości wody, a ta dostawać się do instalacji pod wymaganym ciśnieniem. Kolejna rzecz to trwałość. W przypadku samej pompy załącza i wyłącza się ona bardzo często. Powoduje to szybkie zużycie silnika, a co za tym idzie jego mniejszą żywotność. Zestaw hydroforowy sprawia, że oba te problemy znikają. Nie będzie problemem zachowanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Podłączenie pompy pod zbiornik hydroforowy powoduje również, że pompa może załączać się rzadziej. Cała instalacja jest więc trwalsza.

Zastosowanie zestawu hydroforowego

Tak naprawdę można go używać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest woda. Najczęściej jest on stosowany w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, ale także w różnego rodzaju obiektach sportowych czy systemach nawadniania szklarni lub ogrodu. Zestawy hydrofobowe są też bardzo popularne w rolnictwie. Sprawdzają się zarówno w budynkach gospodarczych, jak i przy nawadnianiu upraw. Oczywiście nie każdy zestaw hydroforowy sprawdzi się w każdej sytuacji. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej pompy i zbiornika.

Jak dobrać właściwe elementy zestawu hydroforowego?

Podstawowym elementem każdego takiego zestawu jest pompa. Pierwszym wyborem będzie wybór rodzaj pompy, jaki będzie potrzebny. Do najpopularniejszych należą oczywiście pompy głębinowe. Sprawdzają się one w różnego rodzaju studniach. Są to nieduże urządzenia wysokiej klasy, które mają za zadanie tłoczyć wodę do zbiornika hydroforowego. Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na zawartość piasku w tłoczonej wodzie. Standardowe pompy nie są na niego odporne. Jeśli więc woda w źródle, z którego chce się ją pobierać zawiera w sobie piasek, warto zdecydować się na pompę, która ma zwiększoną odporność na zawartość piasku. W naszej ofercie mogą Państwo takie znaleźć.

Jednak, kiedy źródłem wody nie jest studnia głębinowa, rozwiązaniem może być pompa nawierzchniowa, która sprawdzi się przy tłoczeniu słodkiej wody z innych zbiorników. Oczywiście rodzaj pompy to niejedyne, o czym należy pamiętać przy jej wyborze. Równie ważna kwestia to oczywiście wydajność. Na rynku dostępne są pompy o takiej do kilkudziesięciu do kilkuset litrów na minutę. Wszystko zależy od zastosowania. W przypadku działki rekreacyjnej sprawdzi się pompa o małej mocy. Jednak taka do zasilania domu wielorodzinnego lub zakładu produkcyjnego będzie musiała mieć przynajmniej kilkukrotnie większą moc.

Kolejna decyzja będzie dotyczyła zbiornika hydroforowego. Podobnie jak w przypadku pomp najważniejszym wyborem będą dwie kwestie. Rodzaj oraz pojemność. W przypadku tego pierwszego najpopularniejsze to zbiorniki ocynkowane i przeponowe. Te pierwsze dostępne są na rynku od bardzo dawna i wciąż cieszą się dużą popularnością. Są wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych i mogą spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Jednak również zbiorniki przeponowe mają zalety, o których trudno nie wspomnieć. W każdym tego rodzaju zbiorniku jest gumowa przepona i to w niej znajduje się woda. Dzięki temu nie ma on kontaktu ze ścianami zbiornika. Dzięki temu zbiornik jest bardziej odporny na korozję, a także ewentualne zanieczyszczenia z tego wynikające nie dostają się do wody. Jest to więc bardzo bezpieczne rozwiązanie. Niestety przepona ulega przeciążeniom, co może powodować jej uszkodzenie. Wtedy konieczna jest jej wymiana, co zwolennicy zbiorników ocynkowanych wskazują jako dużą wadę.

Profesjonalny zestaw hydroforowy – podsumowanie

Dobór właściwego zestawu hydroforowego zależy od wielu czynników. Zaczynając od samego źródła wody, poprzez wymagana wydajność, po preferencje, jeśli chodzi o rodzaj zbiornika. Oczywiście sama pompa i zbiornik to nie jedyne co trzeba posiadać, aby złożyć działający zestaw hydroforowy. Jednak pozostałe komponenty nie mają tak dużego wpływu na funkcjonalność zestawu. Warto więc przede wszystkim skupić się na właściwym wyborze pompy i zbiornika.

Przeczytaj również

Szukaj

Ostatnio dodane