26 Styczeń 2021

Profesjonalne zestawy hydroforowe

Co to zestaw hydroforowy?

Są to połączone ze sobą różne elementy instalacji wodnej. Dwa najważniejsze to pompa i zbiornik. Połączenie tych urządzeń sprawia, że instalacja wodna staje się praktycznie bezobsługowa, gdyż jest zautomatyzowana. Oprócz tego zwiększa się także komfort jej użytkowania i trwałość. Zestaw hydroforowy sprawia, że możliwe jest utrzymanie w całej instalacji stałego ciśnienia. Kiedy instalacja działa w oparciu tylko o pompę, jest to niemożliwe. Pompa może po prostu nie nadążać, tłoczyć takiej ilości wody, a ta dostawać się do instalacji pod wymaganym ciśnieniem. Kolejna rzecz to trwałość. W przypadku samej pompy załącza i wyłącza się ona bardzo często. Powoduje to szybkie zużycie silnika, a co za tym idzie jego mniejszą żywotność. Zestaw hydroforowy sprawia, że oba te problemy znikają. Nie będzie problemem zachowanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Podłączenie pompy pod zbiornik hydroforowy powoduje również, że pompa może załączać się rzadziej. Cała instalacja jest więc trwalsza.

Zastosowanie zestawu hydroforowego

Tak naprawdę można go używać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest woda. Najczęściej jest on stosowany w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, ale także w różnego rodzaju obiektach sportowych czy systemach nawadniania szklarni lub ogrodu. Zestawy hydrofobowe są też bardzo popularne w rolnictwie. Sprawdzają się zarówno w budynkach gospodarczych, jak i przy nawadnianiu upraw. Oczywiście nie każdy zestaw hydroforowy sprawdzi się w każdej sytuacji. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej pompy i zbiornika.

Jak dobrać właściwe elementy zestawu hydroforowego?

Podstawowym elementem każdego takiego zestawu jest pompa. Pierwszym wyborem będzie wybór rodzaj pompy, jaki będzie potrzebny. Do najpopularniejszych należą oczywiście pompy głębinowe. Sprawdzają się one w różnego rodzaju studniach. Są to nieduże urządzenia wysokiej klasy, które mają za zadanie tłoczyć wodę do zbiornika hydroforowego. Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na zawartość piasku w tłoczonej wodzie. Standardowe pompy nie są na niego odporne. Jeśli więc woda w źródle, z którego chce się ją pobierać zawiera w sobie piasek, warto zdecydować się na pompę, która ma zwiększoną odporność na zawartość piasku. W naszej ofercie mogą Państwo takie znaleźć.

Jednak, kiedy źródłem wody nie jest studnia głębinowa, rozwiązaniem może być pompa nawierzchniowa, która sprawdzi się przy tłoczeniu słodkiej wody z innych zbiorników. Oczywiście rodzaj pompy to niejedyne, o czym należy pamiętać przy jej wyborze. Równie ważna kwestia to oczywiście wydajność. Na rynku dostępne są pompy o takiej do kilkudziesięciu do kilkuset litrów na minutę. Wszystko zależy od zastosowania. W przypadku działki rekreacyjnej sprawdzi się pompa o małej mocy. Jednak taka do zasilania domu wielorodzinnego lub zakładu produkcyjnego będzie musiała mieć przynajmniej kilkukrotnie większą moc.

Kolejna decyzja będzie dotyczyła zbiornika hydroforowego. Podobnie jak w przypadku pomp najważniejszym wyborem będą dwie kwestie. Rodzaj oraz pojemność. W przypadku tego pierwszego najpopularniejsze to zbiorniki ocynkowane i przeponowe. Te pierwsze dostępne są na rynku od bardzo dawna i wciąż cieszą się dużą popularnością. Są wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych i mogą spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Jednak również zbiorniki przeponowe mają zalety, o których trudno nie wspomnieć. W każdym tego rodzaju zbiorniku jest gumowa przepona i to w niej znajduje się woda. Dzięki temu nie ma on kontaktu ze ścianami zbiornika. Dzięki temu zbiornik jest bardziej odporny na korozję, a także ewentualne zanieczyszczenia z tego wynikające nie dostają się do wody. Jest to więc bardzo bezpieczne rozwiązanie. Niestety przepona ulega przeciążeniom, co może powodować jej uszkodzenie. Wtedy konieczna jest jej wymiana, co zwolennicy zbiorników ocynkowanych wskazują jako dużą wadę.

Profesjonalny zestaw hydroforowy – podsumowanie

Dobór właściwego zestawu hydroforowego zależy od wielu czynników. Zaczynając od samego źródła wody, poprzez wymagana wydajność, po preferencje, jeśli chodzi o rodzaj zbiornika. Oczywiście sama pompa i zbiornik to nie jedyne co trzeba posiadać, aby złożyć działający zestaw hydroforowy. Jednak pozostałe komponenty nie mają tak dużego wpływu na funkcjonalność zestawu. Warto więc przede wszystkim skupić się na właściwym wyborze pompy i zbiornika.

Przeczytaj również

Pompy ręczne

Różnego rodzaju pompy głębinowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie koniecznie jest pobieranie wody z własnego źródła. Przeważnie są to miejsca oddalone do centralnych zabudowań miejskich, nie ma więc w nich możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. Co nie oznacza na szczęście braku dostępu do wody. Wszelkiego rodzaju studnie głębinowe i inne zbiorniki to właśnie miejsca, z których można czerpać wodę do zbudowanej przez siebie sieci wodnej. Oczywiście najbardziej wydajne to pompy elektryczne, trudno bez nich wyobrazić sobie sprawnie działające przedsiębiorstwo lub funkcjonalny do jednorodzinny. Pompy elektryczne przeznaczone są do miejsc, gdzie po prostu potrzebny jest ciągły pobór wody. Wymagają oczywiście one źródła zasilania. W miejscach, gdzie takiego zasilania nie ma i nie jest możliwe, jego doprowadzanie sprawdzają się pompy ręczne. Oczywiście możliwe jest zainstalowanie pompy spalinowej, te jednak są nieekonomiczne i nieekologicznie. Niekiedy też pompa ręczna jest po prostu wystarczającym narzędziem, gdyż w pełni zaspokaja potrzeby na tłoczenie wody.

Czytaj więcej
Najlepszy zbiornik hydroforowy przeponowy — zbiorniki GWS

Stały dostęp do wody jest niezbędny w codziennym życiu, bez względu na to, czy przebywa się w domu, czy w pracy. Niestety nie zawsze jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. W takiej właśnie sytuacji rozwiązaniem są zbiorniki hydroforowe. Jednak, aby cieszyć się bezpiecznym, stałym i bezobsługowym dostępem do wody, potrzebny jest odpowiedni zbiornik. Dlatego też wybór takie sprzętu to niełatwe zadanie. Każdemu zależy, aby był on przede wszystkim funkcjonalny i trwały. Oczywiście do stworzenia w pełni działającej instalacji nie wystarczy sam zbiornik. W rzeczywistości jest to zespół urządzeń, którego najważniejszymi elementami są zbiornik i pompa, dobrane tak, aby spełniać konkretne oczekiwania. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Państwu jeden z najlepszych zbiorników na rynku według naszej opinii. Tylko wysokiej klasy zbiornik może zapewnić funkcjonalność, sprawność i bezpieczeństwo instalacji wodnej. To ostanie jest szczególnie ważne.

Czytaj więcej
Falownik zamiast zbiornika hydroforowego — falowniki IMF

Zbiorniki hydroforowe to świetnie rozwiązanie, które pozwala nie martwić się o dostęp do bieżącej wody, nawet wtedy, kiedy ma możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. Używa się ich na działkach, budynkach gospodarczych, ale także w domach. Jednak w tym ostatnim przypadku, nie zawsze jest na nie miejsce. Żeby taki zbiornik spełniał w 100% swoje zadanie, musi być naprawdę spory. Nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na taki sprzęt. Właśnie tutaj z pomocą przychodzą urządzenia zwane falownikami.

Czytaj więcej