02 Kwiecień 2021

Przydomowa fontanna lub oczko wodne ze strumykiem – jak je dobrze zrobić?

Oczko wodne ze strumykiem

By stworzyć naturalistyczny strumyk w ogrodzie, można wykorzystać naturalne ukształtowanie działki lub też samodzielnie uformować spadki, po których będzie spływała woda. Wystarczy do tego 3-5% nachylenie koryta. Warto również wiedzieć, że spadek nie musi być jednakowy na całej długości przyszłego strumyka. Można nawiązać do natury i zastosować większe nachylenie przy wylocie wody, po czym stopniowo je zmniejszać, aż do jego ujścia do stawu. Żeby strumyk wyglądał naturalnie, powinien mieć co najmniej 5 metrów długości i być odpowiednio kręty. Szerokość koryta powinna wynosić minimum pół metra – im jednak będzie większa, tym lepiej, ponieważ obsadzenie brzegów roślinami może dodatkowo zawęzić nurt. Warto zróżnicować tę szerokość w taki sposób, by stworzyć szersze rozlewiska oraz wąskie fragmenty bystrego nurtu. Strumyk może mieć miejsca płytsze i głębsze, co jest kolejnym sposobem na regulację szybkości przepływu wody.

Kiedy już zdecydujemy się na lokalizację strumyka, można przystąpić do jego budowy. W pierwszej kolejności trzeba wyznaczyć jego przebieg, wytyczyć oś strumienia i zaznaczyć jego przyszłe brzegi. Po tym należy przystąpić do robienia wykopu pod przyszłe koryto. Kiedy będzie już ono wykopane, warto je podsypać warstwą piasku. Dopiero wtedy można zacząć uszczelniać dno. Można do tego celu użyć grubej folii PCV, tzw. basenowej lub grubej, czarnej folii budowlanej albo specjalnej wykładziny ze sztucznego kauczuku. Koryto strumyka można też wykonać z betonu zbrojonego siatką, a nawet z gotowych elementów wykonanych z laminatowego kompozytu. Po ich ułożeniu i ustabilizowaniu przychodzi kolej na zabezpieczanie dna strumyka. Do tego celu najlepiej użyć grubego żwiru lub kamyków, a brzegi obłożyć większymi kamieniami. Za najlepsze uważane są kamyki z piaskowca, granitu oraz bazaltu. Nie zaleca się stosowania wapieni, ponieważ alkalizują one wodę, utrudniając wzrost większości roślin wodnych. Jeśli dno jest wykonane z jednolitego tworzywa, takiego jak beton, trzeba je zaimpregnować preparatem do betonu, koniecznie dopuszczonym do kontaktu z wodą. Z kolei połączenia między elementami dna wykonanego z kompozytów należy uszczelnić z użyciem silikonu lub innego uszczelniacza odpornego na wodę oraz zmiany temperatury.

W górnej części strumyka trzeba jeszcze przygotować „ujście” rury doprowadzającej wodę do strumyka. Z kolei w oczku wodnym lub stawie warto wykonać miejsce ujęcia wody przez pompę. W przypadku, kiedy woda będzie przechodziła przez filtry, punkt jej poboru warto umieścić w najgłębszym miejscu oczka. Wszelkie osady i zawiesiny będą tam opadały, a następnie zostaną usunięte do filtra. Pozwoli to zachować atrakcyjny wygląd strumyka i oczka.

Jeśli na końcu strumyka będzie zlokalizowany duży staw, na jego dnie będzie zbierać się osad denny, liście i podobne zanieczyszczenia. By się ich pozbyć, można zainwestować w dobrą pompę zanurzalną do wody brudnej, najlepiej z rozdrabniaczem, który zmieli co większe resztki i przetłoczy je z wodą do filtra, z którego z powrotem spłynie strumykiem do stawu.

Planujesz podlewać rośliny wodą ze stawu? Sprawdź, jaki sprzęt Ci się przyda!

Fontanna w ogrodzie

Fontanna w ogrodzie to inny sposób na podniesienie jego atrakcyjności. Tego typu instalacja wymaga mniej miejsca niż strumyk. Najszybszym rozwiązaniem jest zakup. Gotowe fontanny są dostępne w wielu kształtach. Wykonuje się je z różnych materiałów., np. w formie rzeźby. Taka zbudowana z gotowych elementów instalacja jest prosta w montażu, a jej obsługa ogranicza się jedynie do uzupełniania wody. Gotowa fontanna świetnie sprawdzi się w niewielkim ogrodzie.

Małą fontannę można jednak z powodzeniem przygotować również samodzielnie. Do tego celu potrzebna jest duża plastikowa beczka, misa lub kastra, która będzie pełniła funkcję zbiornika na wodę. Ponadto przyda się mocna krata, ozdobna donica lub inne naczynie, wężyk do wody oraz pompa. Zbiornik na wodę zakopuje się w ziemi – tak, by jego krawędzie nie wystawały nadmiernie nad jej powierzchnię. Na jego dno wkłada się pompkę, która będzie stanowiła „napęd” fontanny. Dopiero po tym na beczce umieszcza się kratę, której brzegi nie powinny za bardzo wystawać poza brzegi beczki. Następnie należy przygotować donicę. Przez otwór w jej dnie przeprowadza się prostą, sztywną rurkę, która będzie pełniła funkcje dyszy i stabilizuje ją z użyciem silikonu lub wodoodpornego kleju. Do spodu tej rurki podłącza się elastyczny wężyk, który z drugiej strony podpina się do umieszczonej w zbiorniku pompki. Na tym etapie warto wykonać test instalacji: po napełnieniu zbiornika wodą podłącza się pompę do prądu i uruchamia ją.

Jeśli woda prawidłowo spływa z donicy do dolnego zbiornika i nie ucieka nigdzie na boki, można przystąpić do finalizacji projektu. W pierwszej kolejności trzeba zamaskować kratę. Można do tego celu użyć dodatkowej, gęstej siatki, kratki trawnikowej albo innego elementu, który utrzyma ciężar warstwy żwiru lub kamieni. Po zamaskowaniu podstawy można dodatkowo zadbać o wypełnienie donicy, choć nie jest to niezbędne – fontanna i bez tego będzie pełniła swoją funkcję.

Stworzenie własnej fontanny czy strumyka nie jest trudne, wymaga tylko wysiłku organizacyjnego i poświęcenia czasu na samodzielne wykonanie.

Sprawdź nasze powiązane artykuły:

Jak zapobiegać stratom wody przy podlewaniu roślin?

Ekologiczne sposoby na odzyskiwanie wody