Uszkodzony zbiornik hydroforowy – objawy usterek i sposoby naprawy

Własne ujęcie wody, szczególnie kiedy nie masz możliwości podłączenia się do wodociągu, to w zasadzie konieczność. Awaria hydroforu zawsze jest niespodziewana. Nagle najprostsze czynności stają się problemem, a na działce czy w ogrodzie czasem nawet kilka dni bez podlewania może skończyć się katastrofą.

Jak rozpoznać, czy zbiornik hydroforowy jest uszkodzony?

Dobra instalacja hydroforowa sprawia, że możesz zapomnieć o jej istnieniu. Dopiero kiedy pod prysznicem zabraknie wody albo w kuchni odezwie się „prychający” kran, przypominasz sobie o jej istnieniu. 

Zdarza się też, że w domu słychać załączającą się pompę. W normalnych warunkach powinna uruchamiać się raz na jakiś czas, kiedy ciśnienie w hydroforze spadnie poniżej zadanej wartości. Jeśli jednak włącza się przy praktycznie każdym otwarciu kranu, oznacza to najczęściej, że hydrofor ma awarię. Nierówny przepływ wody lub jej czasowe braki oznaczają zazwyczaj spadek ciśnienia w zbiorniku hydroforowym. Przyczyn może być kilka.

Najczęstsza awaria popularnych modeli przeponowych to uszkodzenie membrany. Gumowy worek, w który wyposażone są zbiorniki, stale pracuje i utrzymuje zwiększone ciśnienie. Z czasem może się zużywać i rozwarstwiać, co kończy się nieszczelnością. Zdarzają się też uszkodzenia mechaniczne lub – rzadko – wady fabryczne.

Zanim przystąpisz do naprawy, warto upewnić się, czy membrana jest faktycznie nieszczelna. Jak to zrobić? Na początek należy odłączyć zasilanie instalacji hydroforowej. Następnie trzeba wypuścić wodę z instalacji, a kiedy zostanie już opróżniona, podłączyć do zbiornika pompkę powietrza. Może być nawet ręczna, ale przyda Ci się manometr, żeby kontrolować ciśnienie. 

Jeśli po napompowaniu z wentyla zbiornika będzie lecieć powietrze z wodą – masz do czynienia z nieszczelnością membrany. Skąd to wiadomo? Woda z gumowego worka zaczęła przedostawać się do części zbiornika, gdzie powinno być tylko powietrze.

Uszkodzona membrana w zbiorniku hydroforowym – co robić?

W przypadku uszkodzenia membrany raczej nie pomogą półśrodki – dla prawidłowej pracy hydrofora konieczna będzie wymiana na nową część. Przy odrobinie samozaparcia będziesz w stanie wykonać to samodzielnie. Jak się do tego zabrać? 

    • Przede wszystkim musisz kupić nową przeponę, odpowiednią do Twojego modelu zbiornika. 

    • Bezpośrednio przed naprawą odłącza się instalację hydroforową od prądu, a także od instalacji wodnej (żeby uniknąć cofania wody z rur w domu). 

    • Resztki wody ze zbiornika należy spuścić. 

    • Kiedy to zrobisz, możesz zabrać się do odkręcania tzw. flanszy, czyli kołnierza, przez który woda jest pompowana do zbiornika. 

    • Po odkręceniu flanszy masz dostęp do membrany, która zazwyczaj jest jeszcze umocowana w środku. 

    • Po jej wyjęciu, zanim włożysz nową membranę, sprawdź wnętrze zbiornika – czy np. nie skorodowało lub nie pojawiły się ostre pęknięcia, które mogą w przyszłości uszkadzać membranę.

Membrana dobra, hydrofor niesprawny?

Jeśli opisany wyżej test ciśnienia zbiornika nie skończył się wyciekiem wody z powietrzem, ale jedynie samego powietrza, masz pewność, że z membraną wszystko w porządku. Powodem kłopotów może być w tym przypadku zbyt niskie ciśnienie powietrza w zbiorniku. 

Membrana przechowuje wodę, natomiast za utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia odpowiada poduszka powietrzna pomiędzy membraną a ściankami zbiornika. Każdy zbiornik ma określoną przez producenta docelową wartość ciśnienia powietrza, która zapewnia sprawną pracę. Jeśli sprawdzenie manometrem na wentylu zbiornika pokazało, że ciśnienie jest zbyt niskie – należy dopompować zbiornik.

Nie zawsze nieprawidłowe działanie instalacji wiąże się z uszkodzeniem samego zbiornika, Przyczyną spadków ciśnienia wody mogą być też nieszczelności w instalacji pomiędzy studnią, pompą i zbiornikiem. Zdarzają się też uszkodzenia zaworów przeciwzwrotnych, których objawem jest powolny spadek ciśnienia, szczególnie podczas dłuższych przerw w używaniu, np. w nocy. Jeśli będziesz zmuszony wymienić swój zbiornik, sprawdź naszą ofertę zbiorników hydroforowych

Szukaj

Ostatnio dodane