18 Styczeń 2022

Zbiorniki hydroforowe przeponowe a ocynkowane – różnice

Ten typ zbiorników stosowany jest w instalacjach domowych, przemysłowych oraz rolniczych. Do najpopularniejszych typów zaliczamy zbiorniki hydroforowe przeponowe oraz ocynkowane. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice między nimi.

Czym są zbiorniki hydroforowe?

Zbiorniki hydroforowe wybierane są do celów spożywczych, przemysłowych oraz użytkowych. Gdy połączysz to wydajne urządzenie z nowoczesną pompą hydroforową lub głębinową, stworzysz funkcjonalny system zasilający w wodę Twój dom, ogród, gospodarstwo rolne lub instalacje przemysłowe. 

Presostat, mierząc ciśnienie wewnątrz zbiornika, kontroluje pracę pompy wtłaczającej wodę do jego wnętrza. Każdy zbiornik posiada zaznaczony minimalny oraz maksymalny poziom wody. Nad jej powierzchnią mieści się poduszka sprężonego powietrza. Podczas poboru wody ze zbiornika ulega ona rozprężeniu. Gdy osiągnie minimalny poziom, załączy się pompa, która będzie tłoczyć wodę aż do ponownego osiągnięcia maksymalnego ciśnienia. 

Kluczowy jest dobór pompy oraz pojemności zbiornika. Wydajność pompy musi odpowiadać szczytowemu godzinowemu poborowi wody. Wielkość zbiornika z kolei należy dopasować do rzeczywistego zużycia wody w miejscu jego instalacji. Wybór zbyt małego zbiornika będzie powodować bardzo częste uruchamianie pompy, co z kolei wpłynie negatywnie na jej żywotność. Sprawdź tutaj, jak wybrać zbiornik hydroforowy!

Charakterystyka zbiorników hydroforowych przeponowych

Zastosowanie zbiornika hydroforowego przeponowego szczególnie sprawdza się w układach wymagających stabilizacji ciśnienia wody. Wewnątrz zbiornika zamontowana jest gumowa membrana, zwana przeponą, która rozdziela zbiornik na dwie części. Wewnątrz przepony znajduje się woda. Między ścianą zbiornika a zewnętrzną częścią przepony znajduje się wolna przestrzeń wypełniona przez wtłoczone pod odpowiednim ciśnieniem powietrze. Pamiętaj, aby raz na pół roku sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku przeponowym. 

Dzięki zastosowaniu przepony woda znajdująca się wewnątrz zbiornika nie ma kontaktu z jego ścianami. Wpływa to pozytywnie na trwałość ścian zbiornika, minimalizując ryzyko wystąpienia korozji. Zbiorniki hydroforowe przeponowe nie wymagają montażu z utwardzoną podstawą do pompy. W przeciwieństwie do zbiorników ocynkowanych są gotowe do pracy od razu po zamontowaniu. Ponadto cechują się niższym poziomem głośności pracy. 

Jak każde urządzenie, zbiorniki hydroforowe przeponowe nie są pozbawione wad. Gumowa membrana ulega zużyciu wskutek ciągłego napływania oraz odpływania wody, więc po pewnym czasie użytkowania ten element będzie wymagać wymiany. Zbiorniki hydroforowe przeponowe występują w mniejszych pojemnościach niż zbiorniki ocynkowane. Najpopularniejsze pojemności to 20, 50 i 100 litrów. 

Charakterystyka zbiorników ocynkowanych

Zbiorniki hydroforowe ocynkowane najlepiej sprawdzają się jako element instalacji o stałym ciśnieniu wody. Ten typ zbiorników cechuje się znacznie większą pojemnością od zbiorników przeponowych. Popularne na rynku modele mają pojemność od 100 do 1500 litrów. Jeśli potrzebujesz zbiornika ocynkowanego o większej pojemności, to na rynku można znaleźć urządzenia o pojemności nawet 10000 l.

Zbiorniki ocynkowane nie mają gumowej membrany, więc woda ma bezpośredni kontakt ze ścianami wewnętrznymi urządzenia, które wykonane są z blachy stalowej niskowęglowej, dodatkowo pokrytej cienką warstwą cynku. Zabezpiecza to zbiornik przed powstawaniem korozji poprzez wytworzenie powłoki pasywnej o wyjątkowej szczelności. Brak gumowej przepony wpływa również na niższe koszty eksploatacji związanej z wymianą tego elementu. 

Zewnętrzna powłoka zbiorników ocynkowanych zazwyczaj nie posiada zabezpieczenia antykorozyjnego. Jeśli zamontujesz ten typ zbiornika w wilgotnym pomieszczenia, takim jak piwnica, to po pewnym czasie może dojść do jego rozszczelnienia. Zbiornik ocynkowany wymaga regularnego uzupełniania ciśnienia. Jego optymalny poziom uzależniony jest od pojemności zbiornika, a szczegółowe dane znajdziesz w instrukcji załączonej do Twojego nowego zbiornika. Aby uzupełnić ciśnienie, możesz stosować nawet zwykłą pompkę nożną, jednak najbardziej wygodną opcją jest kompresor.

Instalacja zbiornika ocynkowanego wiąże się z poniesieniem nakładów pracy oraz kosztów. Konieczna jest utwardzona podstawa do pompy. Sprawia to, że ewentualne przeniesienie urządzenia w inne miejsce będzie mocno utrudnione. Wybór właściwego miejsca montażu urządzenia oraz odpowiednie dopasowanie jego pojemności sprawi, że codzienne korzystanie będzie przebiegać w wygodny i bezawaryjny sposób.

Tutaj sprawdzisz, jak dokładnie działa zbiornik hydroforowy.