Hydrofor z pompą ssącą czy zestaw głębinowy?

Hydrofor z pompą ssącą

Pierwszym czynnikiem, który determinuje wybór pompy, jest głębokość, na jakiej zlokalizowane zostało lustro wody w studni. Jeśli jest ono położone wysoko i nigdy nie opada poniżej poziomu 7-8 metrów od poziomu gruntu, warto wtedy pomyśleć o samozasysającej pompie hydroforowej. Model ten nadaje się do pobierania wody zarówno ze studni kopanych, jak i wierconych, szczególnie tych o małej średnicy, w których niemożliwe lub bardzo trudne byłoby zamontowanie pompy głębinowej. Sama studnia powinna być na tyle wydajna, by nie dochodziło do zrywania słupa. Jeśli znasz jej wydolność, możesz odpowiednio dostosować parametry urządzenia.

Zestawy hydroforowe składają się z ciśnieniowego zbiornika hydroforowego, zintegrowanego z pompą samozasysającą, wyłącznika ciśnieniowego, czyli presostatu, oraz dodatkowych elementów zabezpieczających.

Podstawę zestawu stanowi zbiornik hydroforowy, który może być różnej wielkości – od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Jego kubaturę najlepiej dostosować do zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę. Im będzie ono większe, tym większy musi być zbiornik i tym wydajniejsza pompa powinna zostać wybrana. Duży rezerwuar wymaga osobnego pomieszczenia. W przypadku, kiedy nie można zamontować takiego zbiornika, a wydajność studni pozostaje bardzo wysoka, warto pomyśleć o hydroforze kompaktowym, który jest na tyle mały, że da się go zamontować np. w szafce w kuchni.

Zdarzają się sytuacje, w których studnia pozostaje mało wydajna, a więc nie będzie w stanie na bieżąco zaspokajać potrzeb domowników. W takim przypadku konieczne jest wybranie dużego, nawet kilkuset litrowego zbiornika, który zapewni odpowiedni zapas wody. Zbyt mały rezerwuar będzie skutkował częstszymi cyklami włączania i wyłączania pompy, co może znacznie skrócić jej żywotność, a także przełożyć się na wzrost wysokości rachunków za prąd.

Najwygodniejsza w użyciu będzie pompa samozasysająca, ponieważ przed włączeniem wymaga ona jedynie zalania swojego korpusu. Nawet w razie zerwania lustra wody w rurze ssącej będzie ona wstanie ponownie zassać wodę i przetłoczyć ją do zbiornika.

Inną zaletą hydroforów z pompą ssącą jest stosunkowo łatwy dostęp do zbiornika, pompy i innych elementów urządzenia, co ułatwia wykonanie przeglądu lub naprawy w razie wystąpienia awarii. Ponadto, pompy ssące charakteryzują się dużą żywotnością, a prawidłowo użytkowane i serwisowane mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Największą wadą pomp ssących stosowanych w zestawach hydroforowych jest wywoływany przez nie hałas oraz wibracje wytwarzane przez silnik pracującego urządzenia.

Pompa głębinowa

Omówionej powyżej wady pomp ssących pozbawione są zestawy z pompą głębinową, która montowana jest na stałe wewnątrz studni. Hałas wytwarzany przez pracujące urządzenie nie wydobywa się w tym przypadku na zewnątrz, dzięki czemu nie jest uciążliwy dla otoczenia. Nie przenosi się też do domu, ponieważ zazwyczaj używa się rur tłocznych, wykonanych z tworzyw sztucznych, które doprowadzają wodę do zbiornika hydroforowego.

Pompa głębinowa to też jedyny sposób na tłoczenie, jeśli lustro wody jest zlokalizowane na głębokości poniżej 8 metrów lub jego poziom znacznie się waha i nierzadko bardzo spada.

Pompy głębinowe charakteryzują się dużą wysokością podnoszenia wody, dzięki czemu można w łatwy sposób doprowadzić ją ze studni zlokalizowanej w znacznej odległości lub o wiele poniżej miejsca lokalizacji domu lub innego budynku. Dzięki temu, że pompa pozostaje zanurzona, energia jest wykorzystywana jedynie do tłoczenia wody. Nie ma zatem konieczności pracy związanej ze ssaniem. Powoduje to, że pompy głębinowe są dużo lepszym rozwiązaniem pod kątem pobierania energii w porównaniu do pomp ssących o takiej samej wydajności.

Pompy głębinowe mają jednak kilka wad, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o ich zakupie. Jednym z mankamentów jest to, że w razie awarii konieczne jest wyjęcie urządzenia ze studni razem z rurą tłoczną, a operacja taka zazwyczaj wymaga czasu i zaangażowania więcej niż jednej osoby. 

Już na etapie kupna konieczne jest ponadto dobranie przewodu zasilającego o odpowiedniej długości oraz o właściwej do mocy silnika i długości przewodu średnicy żył. Zbyt cienkie przewody zwiększają zagrożenie awarią pompy, a samodzielne dobieranie i sztukowanie kabli może przyczynić się do powstania zwarcia.

Sam wybór urządzenia również musi być dobrze przemyślany, w szczególności jeśli chodzi o jego średnicę – nie można doprowadzić do sytuacji, w której pompa zablokuje się w studni. Ponadto, należy liczyć się z tym, że pompa głębinowa będzie miała niższą żywotność niż model ssący i może się okazać, że po kilku latach konieczna będzie jej wymiana. Żywotność pompy głębinowej można jednak poprawić, stosując dodatkowo falownik, który pozwoli na jej łagodny start i zatrzymywanie.

Szukaj

Ostatnio dodane