Jak napełnić instalację CO wodą?

Kiedy napełnić instalację CO wodą?
Generator ciepła umożliwia podgrzewanie wody do optymalnej temperatury, zanim ciecz trafi do kaloryferów w pomieszczeniach. Natomiast za transport odpowiada pompa grzewcza, która zazwyczaj znajduje się na niższym poziomie niż grzejniki. Urządzenie umożliwia wytworzenie ciśnienia odpowiedniego do pokonania różnicy wysokości. Parametr wyrażany jest w barach, a jeden bar w przybliżeniu odpowiada ciśnieniu powietrza na Ziemi.
Zanim przeczytasz, jak napełnić instalację CO wodą, zwróć uwagę na straty ciśnienia. Chociaż obieg grzewczy stanowi układ zamknięty, powietrze trafia do niego przez rury – wówczas tworzą się pęcherzyki, co wpływa na spadek mocy grzewczej. W dodatku pojawiają się nieprzyjemne hałasy.
W takiej sytuacji zachodzi konieczność odpowietrzania kaloryferów, a podczas tej czynności wypływa pewna ilość wody, dlatego system wymaga jej uzupełniania. Ponadto spadek ciśnienia może nastąpić w wyniku nieszczelności, instalacji niewymiarowego zaworu bezpieczeństwa czy wadliwych naczyń przeponowych wzbiorczych. Pamiętaj o regularnej kontroli ciśnienia.
Jak napełnić grzejnik wodą w kilku prostych krokach?
Uzupełnienie wody grzewczej w systemie CO nie jest trudne i wymaga chwili wolnego czasu. Na początku sprawdź ciśnienie w układzie, korzystając z manometru przy kotle. Prawidłowy zakres przy zimnej instalacji wynosi od 1,2 do 1,5 bara. Jeżeli wartość parametru spada poniżej 1 bara, należy uzupełnić wodę.
Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj niezbędne narzędzia – wąż do napełniania instalacji, klucz do odpowietrzania grzejników bądź śrubokręt oraz pojemnik na wodę. Następnie wykonaj kilka prostych czynności:
- Znajdź zawór napełniający – zazwyczaj jest zlokalizowany w okolicy kotła bądź na rurze, która doprowadza wodę do systemu grzewczego.
- Napełnij wąż wodą – w ten sposób unikniesz wprowadzania powietrza do systemu.
- Podłącz wąż – jeden koniec podłącz do źródła wody, a drugi do zaworu napełniającego. Następnie otwórz zawór doprowadzający i kontroluj ciśnienie na manometrze. Wartość parametru nie powinna przekroczyć 1,5 bara.
- Odpowietrz grzejniki – odkręć zawory odpowietrzające grzejników, aż usłyszysz charakterystyczny syk. Zamknij otwór, gdy woda zacznie wypływać. Te wskazówki będą przydatne również dla osób, które zastanawiają się, jak napełnić grzejnik wodą – podczas odpowietrzania woda dociera do kaloryfera, zastępując zalegające powietrze.
- Sprawdź ciśnienie – po odpowietrzeniu kaloryferów ciśnienie w systemie może spaść. Dlatego ponownie rzuć okiem na manometr, a w razie potrzeby uzupełnij wodę.
- Włącz pompę obiegową i system grzewczy – sprawdź, czy wszystkie kaloryfery nagrzewają się równomiernie. Jeśli któryś grzejnik jest zimny, może wymagać ponownego odpowietrzenia.
Prawidłowe uzupełnienie wody w instalacji ma kluczowe znaczenie dla działania systemu grzewczego i komfortu we własnych czterech kątach. Zwróć uwagę na precyzję czynności i kontroluj ciśnienie na manometrze. Nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami? A może wciąż nie wiesz, jak napełnić grzejnik wodą? Pamiętaj, że czasami dużo lepszą opcją jest wsparcie fachowca. W ten sposób uzyskasz pewność, że praca będzie wykonana bez zarzutu, a jednocześnie zaoszczędzisz nieco czasu.
Jak uniknąć zapowietrzenia grzejników podczas napełniania wody?
Wiesz już, jak napełnić instalację CO wodą. Jednak warto pamiętać o kilku dobrych praktykach, które pozwolą uniknąć zapowietrzenia grzejników. Przede wszystkim proces uzupełnienia wody powinien przebiegać powoli i z zachowaniem precyzji. Ponadto upewnij się, że wąż jest wypełniony, a zawory termostatyczne na grzejnikach są otwarte. Dzięki temu ciecz swobodnie przepłynie przez cały system.
Podczas uzupełniania wody regularnie sprawdzaj grzejniki. Zacznij od tych, które znajdują się najbliżej kotła. Pamiętaj również, aby cały czas kontrolować ciśnienie. Kolejnym ważnym aspektem jest szczelność instalacji, więc upewnij się, że zawory i połączenia nie powodują wycieków. Miej też na uwadze, że uruchomienie pompy obiegowej powinno sprawić, że woda będzie cyrkulowała w całym systemie. Ponadto znikną pęcherzyki powietrza, które być może dostały się do obiegu.
Na innym naszym blogu przeczytasz, jak odpowietrzyć pompę obiegową. Proces ten nie jest trudny, lecz warto zapoznać się ze wskazówkami technicznymi. Dzięki temu upłynie on szybko i sprawnie. Pamiętaj także o tym, że przy wyborze profesjonalnych rozwiązań hydraulicznych zawsze możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów. W sklepie Ogrody24.pl znajdziesz wysokiej klasy pompy, hydrofory, odżelaziacze i odmanganiacze czy przydatne akcesoria, które znacznie usprawnią pracę układu. Przekonało się o tym wielu zadowolonych klientów i teraz możesz do nich dołączyć.