13 Marzec 2025

Jak naprawić pływak w pompie zanurzeniowej?

Jaką funkcję pełni pływak w pompie zanurzeniowej?

Zanim przeczytasz, jak rozebrać pływak pompy zanurzeniowej, zwróć uwagę na charakterystykę tego elementu. Otóż unosi on się na powierzchni wody i reaguje, gdy jej poziom się zmienia. Dzięki temu może uruchomić pracę pompy.

Natomiast opadający pływak pozwala na zatrzymanie działania urządzenia. Mowa więc o prostym, a zarazem skutecznym rozwiązaniu, regulującym przepływ. Pompa zanurzeniowa z pływakiem gwarantuje ochronę przed zalaniem i umożliwia kontrolę poziomu wód gruntowych. W dodatku instalacja takiej konstrukcji przekłada się na oszczędności w gospodarstwie domowym.

W innym naszym poradniku przeczytasz, jak działa pływak w pompie do wody. Znajdziesz w nim wiele wskazówek technicznych.

Jak rozebrać pływak pompy zanurzeniowej?

Podejrzewasz, że pływak pompy zanurzeniowej uległ uszkodzeniu? Czas go rozebrać i zdiagnozować usterkę. Przede wszystkim upewnij się, że pompa jest odłączona od zasilania, a następnie przygotuj śrubokręt i klucz płaski.

Najczęściej dostęp do pływaka wymaga w pierwszej kolejności zdjęcia obudowy pompy i odkręcenia śrub mocujących – należy więc ostrożnie zdjąć jej pokrywę. Zwróć uwagę, że pływak zazwyczaj znajduje się w górnej części pompy.

W przypadku elektrycznych konstrukcji odłącz przewody. Unikaj gwałtownych ruchów, aby nie uszkodzić złączy. Niektóre urządzenia mogą wymagać demontażu dodatkowych elementów mocujących. Po odłączeniu możesz delikatnie wyciągnąć pływak z gniazda. Nie zapomnij o skontrolowaniu jego stanu pod kątem zanieczyszczeń i uszkodzeń mechanicznych.

Jak naprawić pływak w pompie?

Metody naprawy pływaka w pompie zanurzeniowej zależą od rodzaju usterki. Niekiedy użytkownicy zauważają problemy z mikrowyłącznikiem. Co zrobić w takim przypadku i na co zwrócić uwagę?

  • Jeśli mikrowyłącznik nie działa prawidłowo, sprawdź ciągłość obwodu za pomocą multimetru. Obwód powinien się zamykać, gdy pływak zmienia swoją pozycję.
  • W sytuacji, gdy test nie wykaże działania, wymień mikrowyłącznik na nowy, który będzie pasował do konstrukcji.
  • Przylutuj przewody nowego elementu i upewnij się, że połączenie jest trwałe.

Naprawa uszkodzonego przewodu

Może się też zdarzyć, że za awarię pływaka odpowiada uszkodzony przewód elektryczny. W takim wypadku:

  1. Znajdź miejsce przerwania bądź przetarcia izolacji.

  2. Odetnij uszkodzony fragment i połącz przewód za pomocą termokurczliwych złączek. Możesz również zastosować lutowanie.

  3. Zabezpiecz miejsce naprawy za pomocą izolacji wodoodpornej. W tym celu możesz wykorzystać np. koszulkę termokurczliwą.

Usuwanie awarii spowodowanej zabrudzeniami

Zdarza się, że problem z działaniem pływaka wynika z zanieczyszczeń. Jeśli po demontażu zauważysz zabrudzenia w mechanizmie pływaka, skorzystaj ze szczotki i wody z detergentem, a następnie ostrożnie wyczyść konstrukcję. Zwróć szczególną uwagę na osady, które mogą utrudnić prawidłowe działanie elementu.

Po zakończeniu naprawy lub czyszczenia upewnij się, że obudowa jest szczelna. Zamontuj konstrukcję z powrotem na pompie i podłącz przewody zgodnie z prawidłowym schematem. Uruchom pompę i sprawdź, czy konstrukcja działa prawidłowo.

W innym naszym poradniku przeczytasz, jak podłączyć pływak do pompy. Sam proces nie jest trudny, jednak wymaga uwagi i dokładności. Z naszymi wskazówkami na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem.

Jak uniknąć awarii pompy zanurzeniowej?

Regularna kontrola stanu pompy, w tym pływaka pozwoli uniknąć trwałych uszkodzeń, a tym samym przedłuży żywotność urządzenia. Pamiętaj również o prawidłowej instalacji sprzętu. Pływak powinien mieć odpowiednio dużo miejsca do swobodnego poruszania, więc upewnij się, czy nie istnieje ryzyko zaczepienia o wystające elementy zbiornika.

Zwróć uwagę, aby pompa nigdy nie pracowała na suchobiegu – w takich warunkach nietrudno o przegrzanie i uszkodzenie silnika. Ponadto każdy sprzęt powinien być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre modele nadają się wyłącznie do tłoczenia wody czystej, a inne znakomicie radzą sobie z cieczą brudną. Wybór zależy więc od preferowanych zastosowań.

Upewnij się, czy instalacja jest odpowiednio zabezpieczona przed zwarciem. A jeśli dopiero kupujesz pompę, dokładnie zapoznaj się z jej specyfikacją i wybierz model dopasowany do charakterystyki Twojego układu.

Co zrobić, jeśli naprawa pływaka nie przyniosła oczekiwanego skutku?

Po naprawie pompa z pływakiem dalej nie działa? W takim razie to doskonały czas na wymianę starego urządzenia. Oferta sklepu Ogrody24.pl obejmuje pompy pływakowe w różnych wariantach. Przed zakupem zwróć uwagę na parametry techniczne, w tym wydajność, wysokość podnoszenia czy moc silnika. Zakup urządzenia renomowanej marki zapewni trwałość i odporność przeciwko uszkodzeniom mechanicznym.

Podczas zakupów rozwiązań hydraulicznych z naszego sklepu możesz liczyć na fachową pomoc ekspertów. Dzięki temu sięgniesz po nowoczesny sprzęt, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Postaw na wygodne zakupy bez wychodzenia z domu i wybieraj spośród najlepszych sprzętów na rynku.