Jak sprawdzić, czy woda ze studni nadaje się do picia?

Jakie wymogi musi spełniać woda przeznaczona do spożycia?

Woda ze studni może być wykorzystywana do wielu celów. Jeśli używasz jej jedynie do nawadniania ogrodu lub innych celów gospodarczych, to nie jest konieczna analiza składu jakościowego cieczy. Sytuacja zmienia się, gdy woda ze studni ma być stosowana do spożycia przez ludzi. Przepisy jasno określają normy jakościowe cieczy używanej do tych celów. Jak sprawdzić, czy woda ze studni nadaje się do picia?

Wykonanie badania laboratoryjnego wody pozwoli sprawdzić jej rzeczywisty skład. Jest to niezwykle ważne, ponieważ woda z indywidualnej studni nie podlega szczegółowej kontroli jakościowej, tak jak ma to miejsce w przypadku wodociągów. Samodzielne przeprowadzenie badania składu wody nie jest możliwe, dlatego należy zlecić je profesjonalnemu laboratorium przed rozpoczęciem spożywania wody przez ludzi.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku wskazuje parametry, jakie musi spełniać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Substancje zawarte w wodzie podzielono na dwie grupy.

Grupa A:

  • wskaźniki fizyczne, takie jak smak, barwa, pH, mętność, zapach oraz przewodność elektryczna;
  • związki nieorganiczne: żelazo, glin, azotyny, jon amonowy;
  • wskaźniki mikrobiologiczne: bakterie z grupy coli, zawartość bakterii E. Coli oraz ogólna liczba mikroorganizmów w temp. wynoszącej 22 stopnie Celsjusza.

Grupa B:

  • substancje nieorganiczne określone jako zawartość pierwiastków chemicznych w litrze wody;
  • wskaźniki mikrobiologiczne,
  • produkty uboczne dezynfekcji.

Szczegółowe informacje dotyczące parametrów wody, na które należy zwrócić uwagę, znajdziesz w artykule na naszym blogu.
Badanie jakości wody można zlecić w lokalnej stacji Sanepidu lub skorzystać z ofert komercyjnych laboratoriów. W internecie łatwo znajdziesz podmioty, które wykonują stosowane badania w Twojej lokalizacji. Przed pobraniem próbki do badań najlepiej skontaktować się z wybranym laboratorium. Pozwoli to pobrać wodę zgodnie z wymaganiami.

Co zrobić, gdy woda w studni zawiera związki żelaza i manganu?

Obecność związków żelaza i manganu w wodach podziemnych zdarza się dość często. Występowanie tych związków chemicznych w wodzie ze studni objawia się charakterystycznym żółto-rdzawym zabarwieniem cieczy. Zjawisko to jest szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz elementów instalacji hydraulicznej, dlatego nie można go bagatelizować. Na szczęście można temu stosunkowo łatwo zaradzić. Rozwiązaniem jest instalacja odżelaziacza do wody.

Przed wyborem konkretnego modelu należy wykonać badanie laboratoryjne wody. Pozwoli to dopasować skład złoża filtracyjnego do warunków w ujęciu. Urządzenie pozwala skutecznie odfiltrować szkodliwe związki przy użyciu złoża filtracyjnego. W tym celu należy uzupełnić zbiornik wskazanymi składnikami. Konieczna jest także regularna konserwacja odżelaziacza. Jej częstotliwość zależy od stopnia zanieczyszczenia wody. Szczegółowe informacje dotyczące eksploatacji urządzenia znajdziesz w instrukcji obsługi.

Największe zbiorniki odżelaziaczy mogą liczyć nawet 500 litrów. Wielkość zasobnika należy dopasować do przewidywanego zużycia wody w Twojej nieruchomości.

Jak samodzielnie zrobić odżelaziacz wody?

Instalacja odżelaziacza wody wiąże się z poniesieniem niemałych nakładów finansowych. Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć takich środków na zakup i instalację odżelaziacza, to rozwiązaniem jest samodzielna budowa urządzenia. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, ale do właściwego wykonania odżelaziacza potrzebna jest odpowiednia wiedza, a także części, z których zbudowane zostanie urządzenie.

Odpowiednie ciśnienie w ujęciu zapewnia właściwą dystrybucję wody

Stały dostęp do wody w celach bytowych oraz do spożycia to jeden z kluczowych czynników komfortowego życia. Warunki panujące w studni mogą ulegać zmianom, więc warto przygotować instalację tak, aby była odporna na różnice ciśnień. Pozwoli to pobierać wodę pod równym ciśnieniem niezależnie od aktualnych warunków w ujęciu.

Urządzeniami, które pozwalają utrzymać stałe ciśnienie w układzie hydraulicznym Twojej nieruchomości, są hydrofory oraz pompy służące do podnoszenia ciśnienia wody. To ostatnie urządzenie cechuje się bardziej kompaktową konstrukcją i stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznego hydroforu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat swojej studni? Wyczerpujące informacje na ten temat znajdziesz na naszym blogu.

Szukaj

Ostatnio dodane