Woda ze studni głębinowej brzydko pachnie – co zrobić?

Co wpływa na to, że woda ze studni głębinowej śmierdzi?

Skład wody pochodzącej z podziemnych zasobów może być zróżnicowany. W przeciwieństwie do wody wodociągowej ta pochodząca ze studni nie podlega rygorystycznym badaniom jakościowym. Przeprowadzenie testów laboratoryjnych pozwoli poznać skład cieczy i ustalić, jakie zanieczyszczenia powodują, że woda ze studni głębinowej śmierdzi.

Źródłem nieprzyjemnych zapachów najczęściej są związki chemiczne zawarte w wodzie. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego wykonanie analizy składu wody w takim przypadku jest niezbędne.

W wynikach badania składu wody ze studni głębinowej znajdziesz dane na temat zapachu cieczy. Jak czytać wyniki laboratoryjne w tym zakresie? Zapach wody określany jest pojedynczą dużą literą:

  • R – zapach roślinny pochodzenia naturalnego. Najczęściej jego źródłem są związki organiczne roślin znajdujące się w fazie rozkładu.
  • G – zapach gnilny wywołany rozkładem związków organicznych.
  • S – zapach specyficzny, spowodowany występowaniem w wodzie związków takich jak chlor, czy fenol. Najczęściej substancje tego typu dostają się do wody w efekcie dopływów ścieków.

Intensywność zapachów podawana jest w skali od 0 (brak zapachu) do 5 (bardzo silny zapach) Dodatkowo stosuje się pomocnicze określenie zapachu takie jak: metaliczny, siarkowodór, chemiczny, czy ropopochodny.

Jak poradzić sobie ze związkami, które sprawiają, że woda ze studni głębinowej śmierdzi?

Obecność w wodzie ze studni głębinowej różnego rodzaju związków powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Dzięki analizie wyników badania ustalisz, dlaczego woda ze studni głębinowej śmierdzi. Metody ich zwalczania zależą od typu związków znajdujących się w wodzie.

Napowietrzanie wody to rozwiązanie pozwalające na skuteczne usunięcie nieprzyjemnych zapachów wywołanych gazami takimi jak siarkowodór lub amoniak. Dostarczenie tlenu utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, które wytwarzają właśnie siarkowodór. W przypadku mniejszych instalacji napowietrzanie odbywa się z wykorzystaniem zwężki napowietrzającej. Skuteczne napowietrzanie większych instalacji wymaga użycia sprężarki bezolejowej. Urządzenia służące do napowietrzania wody można stosować jedynie w bezprzeponowych zbiornikach hydroforowych.

Stosunkowo często zdarza się, że woda w studni głębinowej śmierdzi metalicznym zapachem. Świadczy to o obecności związków chemicznych żelaza oraz manganu. Nieprzyjemny zapach nie jest jedynym objawem występowania w wodzie niechcianych związków. Związki żelaza i manganu zabarwiają wodę na rdzawy kolor, który jest widoczny gołym okiem. Osad spowodowany związkami metali jest trudny do usunięcia z armatury oraz sanitariatów zaś spożywanie zanieczyszczonej w tej sposób wody może powodować poważne dolegliwości zdrowotne i jest kategorycznie zabronione.

Rozwiązaniem, które pozwala skutecznie pozbyć się niechcianych związków żelaza i manganu, jest instalacja odżelaziacza wody. Urządzenie składa się ze specjalnie wykonanego zbiornika, w którego wnętrzu znajduje się złoże filtracyjne. Jego skład powinien być dobrany do związków metali obecnych w wodzie z Twojej studni.

Montaż i eksploatacja odżelaziacza do wody wymaga odpowiedniej wiedzy. Już teraz skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i napisz do nas, a pomożemy Ci dobrać odżelaziacz wody.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odżelaziacz do wody?

Analiza składu wody pozwoli Ci dopasować skład złoża filtracyjnego. Dzięki temu możliwe jest skuteczne wytrącenie szkodliwych związków żelaza i manganu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając odżelaziacz do wody?

Dostępne w obrocie handlowym urządzenia służące do odżelaziania wody mają zróżnicowaną wydajność. Parametr ten odpowiada za komfort korzystania z wody w ujęciu. Często popełnianym błędem jest wybór odżelaziacza o zbyt małym przepływie. Efektem są problemy z zapewnieniem odpowiedniej dystrybucji wody. Aby tego uniknąć, należy przed wyborem odżelaziacza możliwie dokładnie oszacować zapotrzebowanie na wodę we wszystkich ujęciach.

Jeśli woda ma być jednocześnie pobierana w kilku lokalizacjach, to należy wybrać model odżelaziacza o wydajności co najmniej 2m3/h. Do planowanego zużycia wody należy dopasować także zbiornik ze złożem filtrującym. Przyjmuje się, że minimalna pojemność urządzenia stosowanego na potrzeby domu jednorodzinnego powinna wynosić nie mniej niż 150 litrów.

Szukasz więcej porad? Zapraszamy na nasz blog, na którym znajdziesz wiele poradników dotyczących studni i pomp!

Szukaj

Ostatnio dodane