Czy warto kupić pompę ręczną?

Zanim na wymarzonej działce stanie równie wymarzony domek, a automatyczny system nawadniający wypuści strumienie wody, czasami trzeba zacząć od zera. W miejscach, gdzie nie ma wodociągu ani możliwości podłączenia urządzeń elektrycznych, nadal skutecznym i wydajnym rozwiązaniem może być prosta pompa ręczna. Wystarczy studnia albo niezbyt głęboki odwiert i można zabierać się za uprawę roślin na działce lub budowę altany.

Jak działają pompy ręczne?

Ręczne pompy do wody dzielą się na dwa rodzaje. Najprostsze z nich to tak zwane abisynki. Chyba każdy kojarzy ich klasyczny kształt. Dawniej często ustawiano je np. na miejskich placach. Działają na zasadzie zasysania wody. Pracujący w nich tłok wytwarza podciśnienie i zasysa słup wody. Abisynki radzą sobie w przypadku odwiertów nie głębszych niż kilka metrów (ok. 8 m). Użytkując je, trzeba pamiętać o regularnej wymianie gumowej uszczelki tłoka, która z czasem się zużywa.

Ręczne pompy skrzydełkowe należą do rodzaju tzw. pomp wyporowych. Za transport wody odpowiada zestaw obracających się w korpusie łopatek. Łopatki natomiast wprawia w ruch poruszanie drewnianą rączką. Ich wydajność to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów na minutę.

Tego rodzaju pompy są w stanie wytwarzać nieduże ciśnienie, które pozwala na przemieszczanie wody do kilkunastu metrów. Dla prawidłowego działania pompa skrzydełkowa potrzebuje lustra wody na głębokości podobnej jak abisynka.

Zalety pompy ręcznej

Pompy ręczne mają wiele zalet. Poza pracą bez żadnego zasilania, ich przewagą jest prosta konstrukcja. Użytkownik sam może dokonać niezbędnych napraw i wymienić zużyte części. Przy prawidłowej eksploatacji robi się to raczej rzadko. Równie łatwe jest podłączanie i odłączanie pompy. Montaż zajmuje kilka minut. To ważne również dlatego, że pompy tego rodzaju są wrażliwe na mróz i przed sezonem zimowym należy je zdemontować.

Co ciekawe, pompę skrzydełkową można używać nie tylko do pompowania wody. Z powodzeniem radzi sobie ona również z innymi płynami. Dlatego poza użytkiem domowym znajduje zastosowanie w warsztatach i zakładach produkcyjnych, np. do opróżniania beczek. Łatwa w montażu i przenoszeniu pompa skrzydełkowa może pompować np. oleje lub wodę ze zbiorników.

Pompy ręczne w sklepie ogrody24.pl

Przykładem pompy dobrej jakości i o satysfakcjonujących parametrach jest pompa ręczna skrzydełkowa K-5 Omnigena. Korpus urządzenia wykonano z żeliwa, natomiast elementy wewnętrzne ze stali nierdzewnej. Jest to więc prosty i niezawodny sprzęt na lata.

Pompa ma wydajność 65 litrów na minutę, a maksymalny poziom podnoszenia wody to 18 m. Urządzenie należy stabilnie przymocować np. do powierzchni ściany. Rączkę urządzenia wykonano z dobrej jakości drewna, więc poza walorem użytkowym pompa ma też odrobinę uroku właściwego dawniej spotykanym modelom. Nie traci przy tym nic ze swojej jakości. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto kupić pompę ręczną: https://ogrody24.pl/blog/post/pompy-reczne

Może Cię również zainteresować nasz artykuł pt. Czym się kierować przy wyborze pompy? Zachęcamy do lektury!

Szukaj

Ostatnio dodane