12 Marzec 2021

Czym kierować się przy wyborze pompy?

Jaką pompę wybrać?

Wiadomo, że najlepiej będzie sprawowało się urządzenie dobrane dokładnie do wykonywanych zadań. Do pompowania czystej wody, przeznaczonej do picia, kupuje się pompę głębinową lub hydroforową. W przypadku ścieków oraz brudnej wody lepszy będzie model do ścieków, szczególnie zaopatrzony w rozdrabniacz. Dosyć często występują jednak sytuacje, w których typowe pompy zawodzą. Wówczas konieczne jest rozwiązanie awaryjne. Sprawdź, od czego zależy wybór pompy głębinowej lub ssącej, w tym artykule.

By usunąć skutki większości ulewnych deszczy czy innych podtopień w domu jednorodzinnym albo w gospodarstwie, najlepiej zaopatrzyć się w pompę zanurzeniową, przeznaczoną do wody brudnej i do ścieków szarych. (Tutaj dowiesz się więcej o pompach do domu jednorodzinnego) Za jej pomocą można będzie sprawnie usunąć brudną wodę z zalanej piwnicy, a następnie osuszyć podtopione podwórko. Warto wybrać taki model, który będzie zdolny do pompowania wody, która ma głębokość kilku centymetrów. Łatwo takie urządzenie rozpoznać – wiele z nich zaopatrzonych jest bowiem w krótkie nóżki, zapewniające stabilne osadzenie na podłodze. Za pomocą tego typu pompy można będzie również przepompować wodę ze zbiornika na deszczówkę – np. do ogrodu – lub sprawnie opróżnić znajdujące się na działce oczko wodne czy staw przed jego dokładnym oczyszczeniem. Taką pompę zanurzeniową da się ponadto wykorzystać do przepompowania płynnej zawartości szamba oraz osuszenia wykopów pod fundamenty.

W okolicach, w których podtopienia pojawiają się regularnie, warto sięgnąć po pompę zanurzeniową, zaopatrzoną w automatyczny włącznik. Takie urządzenie będzie służyć w charakterze zabezpieczenia zapobiegającego zalaniu budynków lub podtopieniom podwórek. Automatycznie uruchamianą pompę zanurzeniową do ścieków warto zainstalować np. w kolektorze systemu kanalizacyjnego, gdzie będzie przepompowywała ścieki do publicznej sieci kanalizacyjnej. Zainstalowanie pompy zanurzeniowej w studzience zbiorczej systemu odwodnienia budynków lub drenażu ogrodu pozwoli na pozbycie się nadmiaru wody z tych miejsc.

Z kolei tam, gdzie wody opadowe gromadzone są do dalszego wykorzystania – do podlewania ogrodów czy innych upraw, do zasilania spłuczek sedesów oraz do prania – warto zastosować pompę do deszczówki, ewentualnie pompę zanurzeniową do wody czystej.

Pompy do pracy w naprawdę ciężkich warunkach

Odmienny sprzęt stosowany jest do wypompowywania gęstych zawiesin i osadów: mułu z dna zbiorników wodnych, wody zanieczyszczonej dużą ilością piasku lub żwiru z wykopów, a ponadto osadów ściekowych lub przemysłowych. Do sytuacji, w której trzeba wypompować takie materiały, rzadko kiedy dochodzi w zwykłym gospodarstwie domowym. Może się to jednak zdarzyć. Zaliczyć tutaj można nagłą potrzebę wypompowania osadów z szamba lub osadnika gnilnego w przydomowej oczyszczalni ścieków albo do osuszenia wykopów.

Przykładem urządzeń, które sprawdzą się w takich sytuacjach, są pompy szlamowe Ibo KBFU, charakteryzujące się bardzo dużą wydajnością, wynoszącą ponad 1000 litrów zawiesiny na minutę. Dają one możliwość szybkiego usunięcia wody z podtopionych obiektów lub przepompowania cieczy z zalanych terenów.

Na budowach chętnie wykorzystuje się z kolei pompy przeznaczone do wody zanieczyszczonej piaskiem. Mają one wirniki wykonane ze stali lub z odpornych na ścieranie tworzyw sztucznych. Dzięki temu są mało podatne na ścierające działanie ziaren piasku trących o wirnik w czasie jego pracy.

Tam, gdzie nie ma prądu

Czasami zdarza się, że z pompy trzeba skorzystać w miejscu, w którym nie ma dostępnej energii elektrycznej. W tym przypadku zazwyczaj korzysta się z profesjonalnych pomp szlamowych. W tego typu urządzenia zazwyczaj wyposażone są zakłady zajmujące się usuwaniem takich osadów. Znajdują się one również na wyposażeniu służb ratunkowych, takich jak np. Straż Pożarna.

Pompy szlamowe zasilane są zazwyczaj wbudowanym silnikiem (motopompy) lub napędzane wałkiem odbioru mocy (pompy traktorowe). Warto mieć na uwadze, że modele tego typu są wykorzystywane nie tylko do odwodnień – można ich użyć także do nawadniania upraw, szczególnie do zasilania dużych deszczowni w gospodarstwach zajmujących się uprawą warzyw, roślin ozdobnych, sadownictwem czy szkółkarstwem.
Za pomocą pomp traktorowych, oprócz wody można przetłaczać także gnojówkę i gnojowicę w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt – np. do cystern transportowych.

Przykładem tej kategorii sprzętów jest motopompa IBO BZP-30 o maksymalnej wydajności 1000 litrów na minutę i maksymalnej wysokości podnoszenia wynoszącej 30 metrów. Taką samą wydajność i wysokość podnoszenia pracy ma pompa traktorowa zasilana z wałka odbioru mocy – model IBO WOM PRO.