15 Luty 2022

Pompy do odwodnień — czy powinny stanowić wyposażenie firmy budowlanej?

Konstrukcja pomp do odwodnień

Podobnie jak inne typy popularnych pomp, także pompy do odwodnień składają się z korpusu, silnika, wirnika oraz mniejszych elementów. Natomiast tym, co różni pompy do odwodnień od większości tego typu urządzeń, są ekstremalne warunki pracy. W przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu, pompy do odwodnień często służą do awaryjnego wypompowywania wody, która może zawierać zabrudzenia i nieczystości o właściwościach ciernych. 

W przypadku usuwania wody z zalanych pomieszczeń albo z wykopów na budowie, najczęściej wraz z cieczą tłoczone są zanieczyszczenia, takie jak chociażby piasek. Dlatego pompy do odwodnień muszą mieć wyjątkowo trwałą konstrukcję. Wykonanie wirnika oraz korpusu z najwyższej jakości materiałów pozwala tłoczyć zanieczyszczoną wodę bez uszkodzenia urządzenia. Wirniki zwykłych pomp w takich warunkach bardzo szybko mogłyby ulec zatarciu i trwałemu uszkodzeniu.

Z uwagi na charakter pracy pomp do odwodnień potrzebna jest duża moc i wydajność urządzenia. Dzięki temu można sprawnie usunąć duże ilości zabrudzonej wody. Aby zapewnić tak wysokie parametry pracy urządzenia, większość z nich potrzebuje zasilania trójfazowego o napięciu 400 V. Możesz znaleźć na rynku także modele zasilane prądem jednofazowym o napięciu 230 V. Sprawdzą się w mniej wymagających warunkach, ale w przypadku poważnego zalania model o zasilaniu trójfazowym znacznie szybciej pomoże pozbyć się nadmiaru niechcianej wody. Praktyczne informacje na temat podłączenia pompy z użyciem właściwego typu przewodów znajdziesz w tym artykule.

Najpopularniejsze zastosowania pomp do odwodnień

Nagłe zalanie wykopów podczas robót budowlanych to zjawisko występujące dość często. Powodem może być nagła ulewa lub wysoki poziom wód gruntowych. W takiej sytuacji należy działać szybko, aby np. nie doszło do zawalenia ścian wykopu. Mając na wyposażeniu pompę do odwodnień, możesz natychmiast przystąpić do odpompowywania niechcianej wody. 

Wydajne i zaawansowane technologicznie pompy do odwodnień pozwolą Ci sprawnie usunąć wodę zawierającą np. piasek i inne zanieczyszczenia. Dzięki specjalistycznej budowie, która czyni te urządzenia odpornymi na zawarte w wodzie cząstki stałe, możesz szybko działać bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Co więcej, dzięki posiadaniu pompy do odwodnień unikniesz kosztów i czasu potrzebnych, aby doprowadzić wykop do stanu pierwotnego w przypadku zawalenia jego ścian. 

Nagłe zjawiska atmosferyczne, takie jak ulewy, niestety występują coraz częściej. W ich wyniku dochodzi do różnego rodzaju zalań i podtopień. W przypadku zalanej piwnicy, garażu lub innych części budynków, również konieczne jest szybkie podjęcie działań mających na celu usunięcie niechcianej wody. Właśnie wtedy Twoja pompa do odwodnień może okazać się niezbędna. Sprawne usunięcie zabrudzonej wody z zalanych pomieszczeń nie narazi budynku na uszkodzenia spowodowane jej obecnością oraz pozwoli im szybciej wyschnąć. 

Jakie korzyści płyną z posiadania pomp do odwodnień?

Możliwość szybkiego i efektywnego działania w przypadku zalania stanowi największą korzyść, jaką niesie posiadanie na wyposażeniu pompy do odwodnień. Te specjalistyczne i wydajne urządzenia są szczególnie przydatne w branży budowlanej, gdzie zjawisko nagłego zalania może wystąpić nagle. Ponieważ nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć, lepiej być wyposażonym w wydajny i nowoczesny sprzęt, jakim jest pompa do odwodnień. 

Pomimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz materiałów o najwyższej jakości i odporności na trudne warunki, zakup pompy do odwodnień wcale nie musi wiązać się z poniesieniem wysokich kosztów. Zwłaszcza gdy zestawisz cenę zakupu tego urządzenia z kosztami naprawy lub wykonania dodatkowych prac z powodu nagłego zalania, to łatwo dojdziesz do wniosku, że inwestycja w zakup pompy do odwodnień stanowi doskonały pomysł. 

Jak dopasować pompę do odwodnień pod kątem Twoich potrzeb?

Szukając pompy do odwodnień, natrafisz na wiele modeli o różnych parametrach. Specyfikacja każdego z urządzeń zawiera podstawowe dane analogiczne jak w przypadku każdego typu pompy, czyli:

    • moc,

    • wydajność,

    • wysokość podnoszenia.

Dopasowanie parametrów do najczęstszych aktywności budowlanych pozwoli Ci wybrać pompę, która sprawdzi się pod kątem Twoich potrzeb. Praktyczne wskazówki na temat doboru różnego typu pomp znajdziesz w tym artykule.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że tego typu urządzenie używane jest miejscu wystąpień podtopień lub zalania, zatem ważne jest, aby jego waga nie była zbyt duża. Pozwoli Ci to łatwo umiejscowić pompę w potrzebnym miejscu.