Jaką kupić pompę do zasilania domu jednorodzinnego?

Od czego zacząć? I na co zwrócić uwagę?

Do wyboru masz dwa rodzaje pomp: głębinowe i nawierzchniowe ssące. Zanim jednak zdecydujesz się na któryś z nich, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań - jaki rodzaj studni znajduje się u Ciebie na działce? Jaka jest jej wydajność i głębokość? Na jakiej wysokości znajduje się lustro wody? Odpowiedzi na te pytania będą kluczem do wyboru odpowiednie rodzaju urządzenia z właściwymi parametrami, które posłuży Ci przez wiele lat.

Przy zakupie agregatu warto zastanowić się nad doborem dodatkowych akcesoriów, które pozwolą na efektywne wydłużenie eksploatacji i zapewnią pośrednio jego bezawaryjne działanie. I tak mamy dla Ciebie kilka propozycji. Aby uchronić pompę przed tak zwanym suchobiegiem należy zwrócić uwagę na to, aby jej wydajność nie przekraczała wydajności źródła wody. Nie zawsze jednak mamy gwarancję, że nie nastąpi sytuacja, w której nagle zabraknie wody w ujęciu, dlatego aby uchronić pompę przed praca na sucho, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, polecamy wybór sprzętu z wyłącznikiem ciśnieniowym. Jeżeli pompa, którą wybrałeś nie posiada wbudowanego wyłącznika - to żaden problem, bowiem możesz go dokupić w naszym sklepie. W celu przedłużenia żywotności Twojego agregatu warto również zastanowić się nad zakupem filtra antypiaskowego, chroniącego przed ewentualnymi elementami stałymi i szlifującymi mogącymi znaleźć się w wodzie, które mogłyby spowodować zatarcie się wirników.

Charakterystyka pomp głębinowych

Warto pamiętać, że tego typu pompy nie odnajdą swojego miejsca na działce, gdzie znajduje się studnia wiercona, z której wystająca ponad ziemię rura ma średnicę około 30 centymetrów. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie pompy ssącej z uwagi na większe gabaryty wspomnianej wersji głębinowej, która nie będzie w stanie zmieścić się w rurze.

Urządzenia głębinowe przeznaczone są do użytku w ujęciach wody, której lustro znajduje się poniżej 8 metrów. Sprzęt ten wykonany został z wysokogatunkowych materiałów odpornych na korozję oraz na warunki użytkowania, w większości przypadków jest to stal nierdzewna. Pompy te posiadają najczęściej klasę szczelności IP68, która zapewnia im  pełną ochronę przed wnikaniem pyłu, kurzu oraz innych najdrobniejszych zanieczyszczeń, a także umożliwiają urządzeniu stałe zanurzenie w wodzie bez obawy o przedostanie się cieczy do wnętrza. Pompy głębinowe to wydajne i wyjątkowo solidne urządzenia, posiadające podwyższoną odporność na elementy szlifujące, typu piasek. Często posiadają atesty higieniczne PZH świadczące o ich szczelności oraz że są one produktami bezpiecznymi dla zdrowia i dla środowiska.

Szeroka gama ofert tego typu dostępnych na rynku sprawia, że każdy znajdzie pompę odpowiadającą jego wymaganiom. Urządzenia różnią się od siebie pod względem parametrów technicznych i hydraulicznych, w tym: maksymalną wydajnością i wysokością podnoszenia, maksymalnym ciśnieniem, mocą silnika czy napięciem zasilania. Jeżeli na Twojej działce nie posiadasz jeszcze własnego ujęcia wody zadbaj o to, aby średnica studni wierconej nie była mniejsza niż 125 milimetrów. Zapewni Ci to bardzo szeroki wybór pomp głębinowych różniących się parametrami, wykonaniem, a przede wszystkim ceną.

Silniki agregatów głębinowych wymagają zapewnienia chłodzenia w czasie pracy, dlatego też wydajność danej pompy jest ściśle powiązana ze średnicą odwiertu. Brak chłodzenia silnika możne doprowadzić do jego przegrzania, a co za tym idzie do jego uszkodzenia. Aby tego uniknąć, w niektórych rodzajach ujęć – między innymi w studniach kopanych, należy zamontować pompę w specjalnym płaszczu wymuszającym właściwe chłodzenie.

Charakterystyka pomp ssących

Pompy samozasysające przeznaczone są do pompowania wody wolnej od wszelkich zanieczyszczeń, elementów stałych oraz szlifujących, której temperatura maksymalna wynosi 35 stopni Celsjusza. Urządzenia te mają zdolność zasysania wody z głębokości mniejszej niż 7-8 metrów, jednak w takiej sytuacji warto pamiętać, że na maksymalną głębokość ssania duży wpływ ma odległość w poziomie między studnią, a pompą.

Szeroka oferta pomp hydroforowych, które odnajdziesz w naszym sklepie obejmuje zarówno modele z jednym, jak i z większą liczbą wirników. Pompy te tak samo jak pompy głębinowe różnią się od siebie pod względem materiałów z jakich zostały wykonane, parametrów technicznych i hydraulicznych. Urządzenia te nie tylko zaopatrzą dom w wodę, ale również będą służyły do podnoszenia ciśnienia w instalacjach wodociągowych. W tym miejscu warto wspomnieć jednak, że ciśnienie z instalacji plus ciśnienie wytwarzane przez pompę, nie powinno przekroczyć ciśnienia maksymalnego, które znajduje się na tabliczce znamionowej.

Tak więc widzisz, że wybór pompy zależy od wielu czynników. Po przeczytaniu naszego artykułu, który zapewne z jednej strony wyjaśnił Ci wiele kwestii, z drugiej zaś sprawił, że pojawiły się nowe pytania zapraszamy Cię do kontaktu, by jak najlepiej pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, tak by model na który się zdecydujesz spełniał Twoje oczekiwania i zapewnił Ci 100% satysfakcję z jego zakupu.

Szukaj

Ostatnio dodane