Pompa głębinowa czy ssąca? Od czego to zależy?

Zakładając, że lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów głębokości, obszar poszukiwań należy zawęzić do pomp głębinowych. Natomiast gdy znajduje się ono nie głębiej niż niż 8 metrów zakres poszukiwań odpowiedniego urządzenia ukierunkowuje się wówczas na pompy ssące. Należy również pamiętać, że najmniejsza średnica pomp głębinowych wynosi 2” (5cm), więc studnia, w której zostanie ona zamontowana nie może mieć mniej niż 60 mm szerokości.

Co zrobić w momencie, kiedy dopiero stoisz przed decyzją jakiej średnicy odwiert wykonać? Powinieneś zastanowić się nad wyborem odpowiednio dużego odwiertu, bowiem decydując się na studnię o średnicy powyżej 100 mm masz z całą pewnością szerszą gamę urządzeń do wyboru. Pamiętaj również o tym, że wydajność pompy należy dopasować do wydajności źródła wody, aby zminimalizować ryzyko pracy na sucho.

Pompy głębinowe - argumenty za i przeciw

Montowane wewnątrz studni pompy głębinowe nie zajmują miejsca w domu, garażu czy piwnicy - co jest szczególnie ważne w przypadku ograniczonej przestrzeni. Odgłosy jakie wydają podczas pracy są tłumione przez naturalną izolację jaką jest ziemia, dzięki czemu urządzenia te uznawane są za bardziej przyjazne dla otoczenia niż pompy ssące. Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej niekwestionowaną zaletą tej grupy urządzeń jest mniejsze zużycie prądu będące wynikiem braku straty z tytułu ssania. W celu uniknięcia pracy na sucho w studniach umieścić należy czujniki poziomu wody sterujące pracą pomp. Jednak przed dokonaniem zakupu upewnij się, że wybrany przez Ciebie model nie został już wyposażony w takie urządzenie.

Decydując się na pompę głębinową należy również mieć na uwadze wybór odpowiedniego przewodu elektrycznego, gdyż źle dobrany może zwiększać ryzyko przebicia i awarii. Aby uniknąć takich sytuacji w momencie gdy nie jesteś pewien jaki kabel wybrać najlepszą opcją będzie zgłoszenie się do fachowca. Pomoże Ci to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Pompy głębinowe są wydajne, niezawodne i w mniejszym stopniu narażone na zużycie eksploatacyjne, niż inne urządzenia tego typu. Jednak w przypadku uszkodzenia naprawa jest dość czasochłonna i uciążliwa, ponieważ jest to związane z przymusem wyciągnięcia pompy ze studni razem z całą rurą. Mniej kłopotliwe natomiast jest zabezpieczenie pompy przed zimą. Wszystko co musisz zrobić, to zostawić rurę tłoczącą wychodzącą ze studni otwartą by woda, która się w niej znajduje wyparowała. Zanurzona na głębokość ponad 8 metrów pompa nie zamarznie, ponieważ w warunkach atmosferycznych panujących  w naszym klimacie mróz nie jest w stanie dotrzeć tak głęboko.

Pompy ssące - argumenty za i przeciw

Montowane zazwyczaj w piwnicy, garażu, kotłowni lub wewnątrz studni na wysokości powyżej maksymalnego poziomu wody pompy ssące wyróżniają się na tle pomp głębinowych atrakcyjniejszą ceną oraz zdecydowanie łatwiejszą konserwacją. Z uwagi na fakt, że silnik nie musi być hermetycznie zamknięty, a dostęp do urządzenia jest niczym nie ograniczony, jak w przypadku pomp głębinowych, drobne naprawy można wykonywać we własnym zakresie. Niczym nie tłumiony hałas pracy silnika może okazać się stosunkowo uciążliwy i mało komfortowy dla otoczenia.

Należy pamiętać, że w przypadku długiej rury ssącej występuje duża strata wydajności i ciśnienia, przez co urządzenia te narażone są na zwiększone ryzyko pracy na sucho, a to z kolei prowadzi do uszkodzenia hydrauliki pomp. Aby tego uniknąć zalecamy montowanie pomp jak najbliżej studni. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że sprzęt zamontowany wewnątrz studni powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed zimą. Jeżeli demontaż i przeniesienie go do suchego, ogrzewanego pomieszczenia nie jest możliwe, wtedy konieczne jest bardzo dokładne spuszczenie wody, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia spowodowanego niskimi temperaturami.

Wybór zgodny z Twoimi potrzebami

Przede wszystkim, wybór odpowiedniej pompy, powinien być poprzedzony dokładnym zmierzeniem średnicy studni oraz jej głębokości. Kiedy już będziesz znał wymiary odwiertu musisz się zastanowić czy zdecydujesz się na pompę głębinową, czy może jednak na samozasysającą. Jeśli Twój wybór padnie na drugą opcję to w jakiej odległości od studni będziesz mógł ją zamontować. Ponadto weź pod uwagę to, czy zależy Ci na cichej i niezauważalnej pracy pompy, a także czy na Twoją decyzję wpływ mają rosnące ceny za energię elektryczną? Kiedy odpowiesz sobie na wszystkie te pytania, poznasz również odpowiedź na pytanie, którą pompę – głębinową czy samossącą wybrać. Ale pamiętaj, że to dopiero pół drogi za Tobą, ponieważ przed Tobą jeszcze decyzja związana z wyborem odpowiedniego modelu, w podjęciu której chętnie Ci pomożemy.

Szukaj

Ostatnio dodane