Dlaczego pompa obiegowa się grzeje?
Czym są pompy obiegowe i co zrobić, gdy się grzeją?
Zanim przeczytasz, dlaczego grzeje się pompa obiegowa CO, rzuć okiem na charakterystykę i budowę tych urządzeń. Konstrukcje te są wykorzystywane w układach zamkniętych z gorącą lub zimną wodą. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają sprawny obieg cieczy. Silnik pompy napędza wbudowany wirnik, a ten odpowiada za ruch cieczy, co powoduje przepływ z komory ssawnej do tłocznej. Ciśnienie jest na tyle wysokie, że pozwala przekroczyć opory hydrauliczne w rurach czy grzejnikach.
Pompy obiegowe najczęściej stosuje się w:
- układach centralnego ogrzewania,
- instalacjach z ciepłą wodą użytkową,
- systemach klimatyzacji,
- systemach grzewczych,
- układach wentylacyjnych.
W naszym sklepie znajdziesz energooszczędne i nowoczesne pompy obiegowe. Ich atutem jest możliwość regulacji prędkości obrotowej, cicha praca oraz niska awaryjność. Przed zakupem zapoznaj się ze specyfikacją techniczną i upewnij się, że sięgasz po model dopasowany do Twojego układu.
Pamiętaj, aby dbać o kondycję urządzenia i reagować na niepokojące sygnały. Jeśli pompa CO grzeje się, koniecznie zbadaj przyczynę, a w razie potrzeby poproś o pomoc fachowca. W przeciwnym razie może dojść do poważnej awarii.
Co sprawia, że pompa obiegowa się grzeje?
Efekt nagrzewania się pompy często wynika z typowej pracy silnika. Zauważysz to szczególnie podczas intensywnej pracy. Jednak zdarza się, że temperatura przekracza zakres wskazany przez producenta. Po zakupie urządzenia zapoznaj się z instrukcją i rzuć okiem na normy.
Pompa obiegowa CO grzeje się najczęściej przez tarcie. Chociaż to naturalny proces, w nadmiarze może powodować szybkie zużycie części ruchomych. Tarcie zwiększa się również pod wpływem zanieczyszczeń we wnętrzu urządzenia. Dlatego warto pamiętać o regularnej konserwacji.
Zbyt intensywne nagrzewanie się pomp bywa związane z nieodpowiednią regulacją. Sprzęty, które funkcjonują na zbyt wysokich obrotach, nadmiernie się grzeją, co może prowadzić do poważnych awarii. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, skontaktuj się z fachowcem, który rozwiąże problem i dokona prawidłowej konfiguracji. Dzięki temu unikniesz kosztownych napraw lub wymiany urządzenia.
Często popełnianym błędem jest instalacja pompy w niewłaściwym miejscu, np. w słabo wentylowanych kotłowniach czy bardzo małych pomieszczeniach. Tymczasem optymalna cyrkulacja powietrza ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy urządzenia. Kolejny czynnik ryzyka to nadmierne obciążenie. Pompa o mocy zbyt niskiej dla danego układu może osiągać bardzo wysokie temperatury.
Rekomendujemy zakup solidnie wykonanych urządzeń od renomowanych producentów. Sprawdź, jak dobrać pompę obiegową, a na pewno sięgniesz po sprzęt, który przy prawidłowym użytkowaniu zapewni niezawodne działanie przez wiele lat. Jeśli masz pytania, nasi eksperci udzielą Ci niezbędnych wskazówek.
Jak dbać o pompę obiegową, aby uniknąć jej przegrzania?
Wiesz już, dlaczego grzeje się pompa obiegowa CO. Jeśli chcesz, aby sprzęt pracował bez zarzutu, pamiętaj o kontroli temperatury. Częste przegrzewanie się sprzętu może doprowadzić do spadku jego żywotności. Nie zapomnij również o czyszczeniu urządzenia. Eksperci zalecają, aby robić to zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a w razie potrzeby – częściej.
Przed pierwszym uruchomieniem i po okresie przestoju instalacji odpowietrz pompę. Nadmiar powietrza redukuje ciśnienie, co zaburza prawidłowy przepływ wody. O zapowietrzeniu świadczą zimne kaloryfery przy ustawieniu wysokiej temperatury grzania. Ponadto możesz usłyszeć stukanie czy bulgotanie z rur.
Warto pamiętać, że urządzenia, które pracują w układach zamkniętych, charakteryzują się wyższą trwałością. Ubytki wody są niskie i nie ma potrzeby ich częstego uzupełniania. Spada więc ryzyko korozji oraz odkładania się kamienia kotłowego, a ten często prowadzi do zatarcia urządzenia. Na trwałość pompy obiegowej wpływa również jakość wody. Zanieczyszczona woda mogłaby uszkodzić pompę obiegową, dlatego dobrym zabezpieczeniem będzie filtr siatkowy zainstalowany przed pompą, który zatrzymuje wymywane cząstki rdzy. Pamiętaj, aby regularnie go czyścić.
Wiesz już, dlaczego pompa obiegowa CO się grzeje
Pompy obiegowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Za ich wyborem przemawia wysoka uniwersalność, gdyż pracują z zimną i gorącą wodą. Ponadto nowoczesne sprzęty są proste w montażu, a zarazem energooszczędne. To również mało awaryjne konstrukcje.
Chociaż inwestorzy niekiedy pytają, dlaczego pompa obiegowa się grzeje, ten stan może wynikać z intensywnej, lecz bezpiecznej pracy silnika. W dodatku sprzęty bywają zanieczyszczone czy źle skonfigurowane. Chcesz poznać więcej szczegółów? W artykule – Wszystko o pompach obiegowych znajdziesz porady ekspertów. Dzięki temu dobór urządzenia do preferowanych zastosowań stanie się znacznie łatwiejszy.