Wszystko o pompach obiegowych

Jakie korzyści niosą pompy obiegowe?

Pompy obiegowe to nowoczesne i precyzyjne urządzenia. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo kompaktowa budowa, która ułatwia montaż w instalacjach wodnych. Wydajne, a zarazem ciche silniki nowoczesnych pomp zapewniają ruch cieczy wewnątrz zamkniętych instalacji. 

Najnowsze modele pomp obiegowych oznaczają się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej, co stanowi korzyść w postaci niższych rachunków za prąd. Mają także szerokie możliwości personalizacji pracy urządzenia w zależności od potrzeb Twojej instalacji. 

Ponadto najnowsze modele pomp obiegowych możesz połączyć z innym elementami układu, takimi jak np. kocioł gazowy w celu współpracy pomiędzy urządzeniami. Jest to możliwe dzięki kompatybilności sygnału wejściowego PWM o profilu A, który służy do optymalizowania pracy pompy, polegającej na racjonalnym odbiorze ciepła z wymiennika. Dzięki temu zaoszczędzisz na energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy w trybie ciągłym. W przypadku wystąpienia braku komunikacji pomiędzy urządzeniami, pompa obiegowa będzie pracować z maksymalnymi obrotami, co zapewni ciągłość pracy całego układu. 

Gdzie stosuje się pompy obiegowe?

Najczęstszym miejscem, w którym stosuje się pompy obiegowe, są zamknięte instalacje chłodnicze lub grzewcze. Dzięki ich pracy wymuszany jest ruch cieczy np. z pieca centralnego ogrzewania do grzejników. Pompy obiegowe są więc odpowiedzialne za zapewnienie komfortu mieszkańców lub pracowników podczas niskich temperatur. 

Zastosowanie pomp obiegowych nie ogranicza się jedynie do dostarczania ciepłej wody do popularnych typów grzejników. Ten typ pompy zapewnia ruch cieczy w układach grzewczych podłogowych, a także wężownicach zapewniających dystrybucję ciepłej wody w kranach. Pompy tego typu są także często stosowane w przemysłowych instalacjach chłodzących. 

Może Cię również zainteresować artykuł o podnoszeniu ciśnienia wody w domu, o czym przeczytasz tutaj.

Z czego składa się pompa obiegowa?

Konstrukcja pomp obiegowych może wydawać się dość prosta. Niemniej te niewielkie urządzenia muszą być wykonane z wysoką precyzją w celu optymalnej i ekonomicznej pracy w długim horyzoncie czasowym. 

Najważniejsze elementy pompy obiegowej to:

    • wirnik — jego zadaniem jest zwiększanie prędkości przepływu cieczy,

    • silnik — odpowiada za obracanie się wału pompy,

  • korpus — czyli obudowa; cechuje się spiralną konstrukcją, która wpływa na obniżenie prędkości przepływu, co generuje wzrost ciśnienia w układzie. 

Silnik jest sercem urządzenia odpowiedzialnym za wprowadzenie wirnika w ruch. Jego ruch z kolei powoduje wzrost prędkości wody oraz ciśnienia w instalacji. Dzięki temu następuje zjawisko zamiany energii kinetycznej na ciśnieniową. Wytworzone w tym procesie ciśnienie pozwala skutecznie niwelować opory przepływu cieczy w zamkniętej instalacji wodnej.

Pompy obiegowe muszą być wykonane z wysokiej jakości elementów, aby sprostać wymagającym warunkom pracy. Temperatura wody w instalacji grzewczej może sięgać ponad 100︒C. Dlatego pompy obiegowe pochodzące od renomowanych producentów mogą być przystosowane do pracy z cieczą o temperaturze do 120︒C. 

Z uwagi na różny skład cieczy stosowany z zamkniętych instalacjach hydraulicznych, na rynku dostępne są także pompy obiegowe przystosowane do pracy z mieszanką wody oraz glikolu w proporcach 50/50. Ten typ pomp najczęściej spotyka się w instalacjach fotowoltaicznych.

Jak wybrać odpowiednią pompę obiegową?

Pompy obiegowe to urządzenia, które stale pracują w wymagających warunkach. Z tego względu nie warto kierować się jedynie ceną podczas wyboru tego typu urządzenia. Ewentualna awaria pompy zimą podczas dużych mrozów z pewnością spowoduje wysoki dyskomfort. Zakup produktu renomowanej marki zapewni Ci długą oraz pozbawioną problemów eksploatację. 

Zwróć uwagę na specyfikację pompy obiegowej. Dokładne parametry urządzenia znajdziesz na stronie oferującej wybrany model pompy. Najważniejszym parametrem jest wydajność. To ona decyduje o natężeniu przepływu cieczy w instalacji. Bardzo ważna jest także moc urządzenia. Twoja instalacja będzie potrzebować pompy o określonej mocy, aby spełniać swoje zadanie. Warto zwrócić też uwagę na prędkość obrotową, którą oferuje wybrany model pompy. 

Poziom hałasu generowanego podczas pracy urządzenia to również istotny aspekt, o którym warto pamiętać. Odgłosy pracy urządzenia mogą być szczególnie słyszalne wieczorem lub nocą, gdy w domu lub innym miejscu jest mniej aktywnych źródeł hałasu. Nowoczesne pompy pochodzące od sprawdzonych producentów cechują się najczęściej niewielkim poziomem hałasu w trakcie pracy. 

Wiele przydatnych wskazówek na temat wyboru właściwej pompy znajdziesz w artykule na naszym blogu: Czym kierować się przy wyborze pompy?

Szukaj

Ostatnio dodane