Ile powinno być wody w studni?

Wiercenie studni – jak uniknąć błędów?

Pierwszym i zarazem kluczowym etapem przygotowań do budowy studni jest ustalenie poziomu wód podziemnych. Wpływa to na koszt wiercenia lub kopania studni, a także na formalności związane z budową obiektu. Należy pamiętać, że wiercenie studni na głębokość większą niż 30 metrów wymaga wykonania operatu wodnoprawnego.

W celu ustalenia poziomu wód podziemnych najlepiej wykonać badanie hydrogeologiczne. Wiąże się to z poniesieniem kosztów, ale będą one mniejsze od wiercenia studni metodą prób i błędów. Pamiętaj, że za każdy odwiert będzie musiał zapłacić, nawet jeśli wiertnica nie natrafi na lustro wód podziemnych. Na terenie Polski jest wiele firm, które zajmują się badaniami hydrogeologicznymi. Znalezienie właściwego wykonawcy nie powinno być problemem.

Kopanie studni to dobre rozwiązanie, gdy lustro wód podziemnych znajduje się dość wysoko. Gdy zasoby wody znajdują się głębiej, to lepiej zdecydować się na wykonanie odwiertu. Firmy specjalizujące się w wykonywaniu tego typu obiektów najczęściej liczą koszt usługi od metra wykonanego odwiertu. Wiercenie należy kontynuować aż do momentu, gdy poziom wody w studni osiągnie co najmniej 2 metry.

Konieczne jest zabezpieczenie ścian szybu rurami PCV na całej długości. Popularna średnica to 110 mm, która pozwala na montaż wydajnej pompy głębinowej. Należy pamiętać o dopasowaniu średnicy pompy do studni. Po bokach urządzenia powinna zostać przestrzeń pozwalająca na przepływ wody. Pozwoli to skutecznie chłodzić silnik pompy podczas tłoczenia wody.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć środków finansowych na wykonanie odwiertu studni głębinowej, to możesz rozważyć samodzielne jej wywiercenie. Sprawdź, jakie wymagania prawne musisz spełnić do budowy studni.

Jak zdiagnozować usterki w studni?

O usterkach w studni użytkownik dowiaduje się najczęściej dopiero wtedy, gdy dystrybucja wody w ujęciu zostaje przerwana lub jakość tłoczonej ze studni wody ulega pogorszeniu.

W pierwszym przypadku należy dokładnie sprawdzić stan całej instalacji. Problemem może być czasem błahostka, taka jak chwilowe problemy z zasilaniem. Jeśli pompa przestała tłoczyć wodę, to najlepiej zacząć od sprawdzenia instalacji elektrycznej. Dopiero gdy upewnisz się, że wszystkie kable są sprawne i dobrze podłączone, a pompa nadal nie działa, należy wtedy wyjąć urządzenie ze studni. Należy pamiętać, aby nie wyciągać pompy na powierzchnię przy użyciu kabla zasilającego. Możesz w ten sposób uszkodzić przewód, co jeszcze bardziej utrudni ustalenie źródła awarii. Do wyjmowania pompy służy specjalna linka i to z niej należy skorzystać.

Po wyjęciu pompy ze studni głębinowej należy podłączyć ją do zasilania i sprawdzić, czy urządzenie włącza się lub wydaje jakiekolwiek odgłosy. Warto sprawdzić stan wirnika oraz otworu do pobierania wody z ujęcia. Jeśli zauważysz jakieś zanieczyszczenia, to należy je usunąć i ponownie spróbować uruchomić urządzenie. Pompy głębinowe pochodzące od renomowanych producentów to trwałe i wydajne produkty, ale – jak każdy sprzęt – nie są wieczne. Jeśli nie udało Ci się ustalić źródła problemu, najlepiej oddać urządzenie do serwisu. Pozwoli to ustalić, czy jego naprawa jest opłacalna.

Zmiana warunków hydrologicznych w studni nie zdarza się zbyt często, ale można też jej wykluczyć. Pogorszenie jakości wody często wpływa na jej wygląd oraz zapach. Występowanie metalicznego zapachu i zabarwienia w kolorze brązowym najczęściej świadczą o występowanie związków żelaza. Rozwiązaniem jest zastosowanie odżelaziacza, który pozwala wydajnie oczyścić wodę w ujęciu. Nie należy używać ani spożywać wody zawierającej związki żelaza.

Wskutek intensywnego eksploatowania zasobów wód podziemnych może dojść do obniżenia poziomu lustra wody. Nowoczesne pompy wyposażone są w zabezpieczenia przed tzw. suchobiegiem, więc chwilowe zerwanie lustra wody nie powinno doprowadzić do ich awarii. Poziom wód gruntowych może się różnić na przestrzeni roku. Zależy także od ilości opadów oraz stopnia ich eksploatacji. Jak już zostało wyżej wspomniane, optymalnie jest, gdy woda ma minimum dwa metry głębokości w każdym momencie.

Regularne przeglądy studni pozwalają ograniczyć ryzyko awarii

Choć producenci pomp nie przewidują potrzeby regularnych przeglądów stanu urządzenia, to warto co pewien czas dokonać oględzin studni oraz urządzenia służącego do tłoczenia wody. Jeśli korzystasz sezonowo z ujęcia, idealną okazją jest rozpoczęcie oraz zakończenie korzystania ze studni. Podczas montażu lub demontażu pompy możesz sprawdzić jej stan. Aby dowiedzieć się więcej na temat głębokości wody studziennej, sprawdź nasz ostatni artykuł: https://ogrody24.pl/blog/post/jak-sprawdzic-na-jakiej-glebokosci-jest-woda-poznaj-swoja-studnie

Szukaj

Ostatnio dodane