Jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda? Poznaj swoją studnię!

Kiedy i jak sprawdzić poziom wody w studni?

Głębokość lustra wody podziemnej wpływa na rentowność i wydajność każdego indywidualnego ujęcia wody. Przed rozpoczęciem kopania lub wiercenia studni najlepiej zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie tego ujęcia.

Studnia używana jedynie do nawadniania niewielkiego ogrodu i wykonywania prac gospodarczych może mieć o wiele niższą wydajność niż np. studnia zbudowana na potrzeby hotelu czy domu wielorodzinnego. Możliwie precyzyjne określenie zapotrzebowania na wodę pozwoli skutecznie określić pożądane parametry ujęcia wody.

Studnie, które możesz zbudować na swojej działce, różnią się techniką wykonania

  • Studnie kopane — to zazwyczaj płytkie studnie, których wykonanie nie jest kosztowne. Sięgają najczęściej do najwyższej warstwy wodonośnej. Z uwagi na swoją charakterystykę stosowane są na terenach o wysokim poziomie wód podziemnych. Jeśli lustro znajduje się na głębokości mniejszej niż 8 metrów, to do tłoczenia wody z ujęcia wystarczy pompa hydroforowa. W przypadku większych głębokości należy stosować pompy głębinowe w specjalnej osłonie, która zapewni odpowiednie warunki do chłodzenia się urządzenia. Ostatni krąg studni kopanej musi wystawać co najmniej 0,2 metra powyżej poziomu ziemi. Studnia musi być zabezpieczona osłoną.
  • Studnie wiercone — jest to najpopularniejszy obecnie rodzaj studni. Swój sukces na rynku zawdzięcza wysokiej wydajności. Ponadto studnie wiercone sięgają głębokich warstw wodonośnych na poziomie nawet kilkudziesięciu metrów poniżej poziomu ziemi. Przed każdym rozpoczęciem użytkowania nowej studni głębinowej należy poddać wodę analizie. Czerpanie jej z dużych głębokości znacznie zwiększa szanse na to, że woda będzie nadawać się do spożycia bez specjalnego uzdatniania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów studni? Przeczytaj poniższy artykuł z naszego bloga i oceń, który typ studni będzie lepiej odpowiadać Twoim potrzebom: https://ogrody24.pl/blog/post/studnia-glebinowa-czy-kopana

Czy warto sprawdzić poziom wód podziemnych przed kopaniem studni?

Wiercenie lub kopanie studni metodą prób i błędów to kosztowne rozwiązanie. Każdy metr wykonania studni generuje określone koszty. Dla przykładu cena wiercenia metra studni wynosi około 100 złotych. Jest to średnia cena, która może ulec zmianie ze względu czynniki występujące w danej lokalizacji. Jeśli zlecisz wywiercenie 30-metrowej studni, a na jej dnie nie znajdziesz wody, to poniesiesz duże koszty bez żadnego efektu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania wód podziemnych. Do pewnych wniosków można dojść poprzez obserwację roślinności na działce i w jej okolicach. Jeśli zauważysz np. trzciny lub inne rośliny właściwe dla terenów podmokłych, to poziom wód podziemnych będzie wysoki.

Jak sprawdzić poziom wody w studni jeszcze przed jej wykonaniem? Wystarczy wykopać dół o głębokości pół metra. Jeśli szybko napełni się wodą, to potwierdzi wysoki poziom wód podziemnych. Budowa domu lub innych konstrukcji na takim terenie może być utrudniona.

Najlepiej jednak zlecić wykonanie analizy hydrologicznej wyspecjalizowanej firmie jeszcze zanim kupisz działkę. Koszt budowy domu na terenie podmokłym jest znacznie wyższy niż cena wybudowania takiego samego domu na suchym terenie. Wykonanie badania pozwoli Ci poznać parametry i dokonać lepszej oceny kosztów budowy domu na wybranej działce.

Jak sprawdzić poziom wody w studni podczas jej eksploatacji?

Jeśli masz już studnię i zastanawiasz się, jak sprawdzić poziom wody, to mamy dla Ciebie dobre wieści. Skorzystaj z prostego sposobu – wystarczy długa materiałowa lub parciana miara oraz obciążnik na jej końcu. Jego waga powinna wynosić 1-2 kg. Opuszczaj miarę tak długo, aż poczujesz, że obciążnik dotknął dna. Wtedy miara przestanie być napięta i wystarczy odczytać z niej wartość, która wskazuje głębokość Twojej studni.

Przed pomiarem głębokości studni głębinowej należy wyjąć pompę. Dzięki temu możesz dokładnie sprawdzić poziom wody w studni i nie ryzykujesz uszkodzeniem urządzenia. Po zakończonym pomiarze głębokości studni możesz łatwo ustalić wysokość lustra wody. Wystarczy sprawdzić, w którym miejscu miara jest mokra. Poziom wód podziemnych może zmieniać się na przestrzeni roku. Na wiosnę oraz jesienią zazwyczaj osiągają większą wysokość z powodu intensywnych opadów, co w sposób naturalny wzbogaca wszelkie źródła wód podziemnych.

Jeśli Twoja studnia przestała pełnić swoją funkcję, to możesz rozważyć jej likwidację. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://ogrody24.pl/blog/post/co-zrobic-ze-stara-nieuzywana-studnia

Szukaj

Ostatnio dodane