31 Lipiec 2023

Jak działa i jak dbać o odżelaziacz do wody?

Jaki jest główny cel korzystania z odżelaziacza do wody?

Zakup każdego urządzenia bezpośrednio wiąże się z konkretną potrzebą użytkownika. Nadrzędnym celem odżelaziacza jest usuwanie nadmiaru jonów żelaza z wody. Mowa tu więc przede wszystkim o pełnieniu niezwykle istotnej funkcji ochronnej. W tym przypadku celem jest zabezpieczenie jakości wody, a co za tym idzie – niedoprowadzenie do spadku jej ciśnienia wywołanego m.in. przez zbyt wysokie stężenie żelaza.

Jak działa odżelaziacz do wody?

Przejdźmy teraz do jednego z najistotniejszych etapów tego poradnika, czyli wyjaśnienia, jak działa odżelaziacz do wody. W jego systemie pierwszym i często niezbędnym krokiem jest tak zwane napowietrzenie. Polega ono na dostarczeniu do wody tlenu odpowiadającego za utlenianie żelaza. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się zwężkę napowietrzającą. Miejscem, w którym przeprowadza się ten proces, jest zbiornik hydroforowy.

Utlenianie żelaza odbywa się poprzez częściowe wytrącanie. Kolejnym etapem jest przejście wody z hydroforu do specjalnej kolumny ze złożem. W niej następuje kataliza, czyli zjawisko mające na celu przyspieszenie danej reakcji chemicznej. W tym przypadku mowa o zwiększeniu tempa utleniania żelaza oraz jego osadzania. W takiej formie zanieczyszczenia pozostają na złożu, a czysta woda trafia bezpośrednio do instalacji.

Jak dbać o odżelaziacz do wody?

Wszyscy, którzy zastanawiają się, jak dbać o odżelaziacz do wody, powinni zwracać szczególną uwagę na zwężkę napowietrzającą. Intensywna praca spowodowana przez nadzwyczajne nadmiary żelaza może doprowadzić do jej zapchania. W takim przypadku urządzenie przestaje być efektywne, ponieważ traci możliwość zasysania powietrza, przez co staje się właściwie bezużyteczne.

Pozostałe zabiegi konserwujące nie są także skomplikowane, lecz ich dokładny zakres zależy od konkretnego modelu urządzenia. We większości przypadków wystarczy tylko wykonywać proste czynności, takie jak płukanie złoża – czasami nawet bez konieczności stosowania regeneratu.

Co więcej, odżelaziacze to urządzenia, które wyjątkowo rzadko doświadczają jakichkolwiek awarii. Dzięki temu kwestia, jak dbać o odżelaziacz do wody, nie sprawia trudności użytkownikom. Urządzenia, u których stacja uzdatniania wody potrzebuje okresowego napowietrzania, cechuje ograniczenie zabiegów konserwujących do minimum. W przypadku sprzętu automatycznego trzeba natomiast regularnie:

  • uzupełniać regenerator w zbiorniku,
  • czyścić filtr i inżektor zamontowane w głowicy,
  • udrażniać rurkę,
  • usuwać zanieczyszczenia ze zbiornika na regenerat.

Podwyższone stężenie żelaza w wodzie – jak rozpoznać?

Wiesz już, jak działa odżelaziacz do wody oraz jak dbać o niego. Poza tym warto poznać cenne wskazówki dotyczące rozpoznawania cieczy o podwyższonym stężeniu żelaza. Podstawową cechą charakterystyczną w takich przypadkach jest zmiana wyglądu wody, a zwłaszcza zabarwienie na brązowo, pomarańczowo lub żółto. Zauważyć można również zmętnienie, czyli ograniczenie względnej czystości wody przez zawarte w niej zawiesiny.

Jeżeli woda jest przeznaczona do picia, to kolejnym niepokojącym objawem jest również nietypowy smak. O nadmiarze jonów tego pierwiastka często świadczy metaliczny posmak, który z pewnością nie wywołuje pozytywnych odczuć. Dlatego tak istotne znaczenie ma badanie wody studziennej. Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to nie tylko żelazo, lecz także mangan oraz ogólna twardość wody wraz z jej odczynem.

Czy wysoki poziom żelaza w wodzie jest szkodliwy?

Nadmiar żelaza w wodzie jest niebezpieczny zarówno dla zdrowia człowieka, jak i stanu instalacji. Przede wszystkim pierwiastek ten doprowadza do powstawania twardego osadu, który w dużym stopniu zaburza prawidłową pracę rur poprzez zmniejszenie przepływu światła. To w konsekwencji utrudnia możliwości przepływu, na czym traci wydajność całej instalacji. Zdarza się również, że szybciej niż zazwyczaj przebiega proces korozji.

Innym poważnym zagrożeniem jest wykreowanie przez nadmiar żelaza doskonałego środowiska dla rozwoju bakterii. Część z nich może stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka. Z tego względu nigdy nie powinno spożywać się wody pochodzącej z niewiadomego źródła. 

Podsumowanie

W kwestii, jak dbać o odżelaziacz do wody, nie trzeba wykonywać skomplikowanych czynności konserwujących. Działanie tego urządzenia pozwala pozbywać się nadmiaru żelaza z cieczy, dzięki czemu staje się ona bezpieczna nie tylko dla ludzkiego organizmu, ale również instalacji. Pamiętaj więc, że odżelazianie i uzdatnianie wody to podstawa jej uzdatniania.