Badanie wody studziennej – parametry, na które trzeba zwrócić uwagę
Parametry, jakie powinna spełniać woda do użycia w gospodarstwie domowym
Badanie wody pitnej zazwyczaj obejmuje kilka określonych parametrów mających największy wpływ na jej właściwości użytkowe. Zazwyczaj nie wykonuje się wnikliwego badania składu wody na obecność szerokiej gamy zanieczyszczeń. Jest ono niepotrzebne – pomimo tego, że woda z naturalnych źródeł zawiera wiele jonów i związków chemicznych, ich ilości z reguły są tak małe, że nie mają istotnego wpływu na jej właściwości. Jednak na kilka parametrów trzeba zwrócić uwagę. Pierwszym z nich są:
Żelazo i mangan
Te dwa metale, kiedy występują w ilości powyżej dopuszczalnych norm, najczęściej powodują pogorszenie jakości wody. Maksymalna dopuszczalna zawartość dla żelaza wynosi 0,200 mgFe/dm³ (200 µg/dm³) zaś dla manganu – 0,050 mgMn/dm³ (50 µg/dm³). Wysoka zawartość tych metali w wodzie pitnej skutkuje jej specyficznym zapachem i smakiem. Żelazo występujące w nadmiarze powoduje zabrudzenia armatury oraz barwi prane ubrania na brązowożółty kolor. Z kolei nadmiar manganu skutkuje czernieniem zanieczyszczonych powierzchni. Osadzające się w rurach złogi tych metali osłabiają przepływy wody i zwiększają ilość energii koniecznej do jej przepompowywania. W wielu gospodarstwach domowych korzystających z własnych studni podstawą uzdatniania zawierającej nadmiar żelaza i manganu wody jest odżelaziacz wody. Sprawdź w naszym artykule, jak działa.
Ogólna twardość wody
Parametr ten jest związany z zawartością w wodzie soli wapnia i magnezu. Zalecana wartość powinna mieścić się w tym przypadku w zakresie od 60 do 500 mg CaCO3/dm³. Woda o dużej zawartości soli wapnia lub magnezu będzie pozostawiała osad na wylewkach i bateriach armatury łazienkowej czy kuchennej oraz kamień kotłowniczy na elementach podgrzewających wodę w czajnikach, pralkach oraz zmywarkach. Zmywanie i pranie będzie wymagało większej ilości środków czyszczących, a nierzadko stosowania dodatkowych specyfików zmniejszających twardość wody. Kiedy mamy twardą wodę, warto przypiąć filtr zmiękczający do rury doprowadzającej ją do pralki lub do zmywarki.
Z kolei smak twardej wody jest kwestią indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą wodę bardziej miękką, inni o większym stopniu twardości. Długotrwałe picie bardzo twardej wody może jednak skutkować zaburzeniami zdrowotnymi, co warto mieć na uwadze.
Odczyn wody
Odczyn wody to wskaźnik określający zawartość jonów wodorowych (pH). Dla wody o odczynie obojętnym ma on wartość 7. Woda pitna powinna mieć wartość pH w przedziale od 6,5 do 9,5. W przypadku wody studziennej warunek ten jest zazwyczaj spełniony. Większa kwasowość wody spowodowana jest zazwyczaj rozpuszczonym w wodzie dwutlenkiem węgla. Woda o bardzo niskim pH działa korozyjnie na instalacje miedziane, dlatego konieczne jest jej zobojętnienie przed użyciem.
Inne parametry, które warto zwrócić uwagę
Jeśli podejrzewamy, że woda w naszej studni może zawierać inne zanieczyszczenia, warto wykonać dodatkowe badania. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na poziom azotu.
Zawartość azotu amonowego (amoniaku), którego obecność może być wynikiem zanieczyszczenia wody ściekami lub naturalnych procesów rozkładu materii roślinnej, nie może przekraczać poziomu 0,5 mg NH4+/dm³.
Kolejne są azotany, których zawartość w wodzie nie może przekroczyć 50 mg NO3–/dm³. Z kolei zawartość azotynów nie może przekroczyć 0,50 mg NO2–/dm³. Pojawienie się tych jonów w wodzie studziennej może być skutkiem rozkładu materii organicznej lub niektórych minerałów. Zazwyczaj pochodzą one z nawozów sztucznych, a także ze ścieków. Ich obecność w wodzie jest najbardziej szkodliwa dla noworodków i niemowląt, choć i dla osób starszych nie pozostaje obojętna. Usuwanie azotanów w warunkach domowych jest trudne, choć dostępne są urządzenia pozwalające na ograniczenie ich zawartości w wodzie.
Z kolei zawartość jonów chlorkowych oraz siarczanowych, które są powszechnie występującymi składnikami wód naturalnych, nie powinna przekraczać 250 mg/dm³. Obecność tych jonów wpływa przede wszystkim na korozyjne właściwości wody.
Parametry fizyczne
Pierwszym jest mętność. Wywoływana jest ona przez zawieszone w wodzie różnego rodzaju cząsteczki. Mogą to być: glina, iły, wytrącone związki metali, a także związki organiczne – np. substancje humusowe. Mętność nie powinna przekraczać 1 NTU.
Kolejnym parametrem jest barwa wyrażana w mgPt/dm³. Jej wartość nie powinna przekraczać 15. Wyraźny kolor wody przy jednoczesnej jej przezroczystości powodowany jest najczęściej przez związki manganu i żelaza lub przez substancje humusowe.
Może Cię również zainteresować: