27 Grudzień 2021

Ekologiczny sposób na odzyskiwanie wody

Wodę deszczową z powodzeniem możesz wykorzystywać do podlewania ogrodów i trawników, a nawet do niektórych czynności domowych, takich jak mycie chodników czy podwórkowych sprzętów.

Zbieranie deszczówki zacznij od najprostszego etapu. Wykorzystaj beczki lub inne zbiorniki, do których odprowadzisz wyloty rynien. Przy większym zapotrzebowaniu i możliwościach zastanów się nad przygotowaniem specjalnego zbiornika. Dobrze jest wykonać go np. na etapie budowy domu i umieścić w przemyślanym miejscu pod ziemią. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować taki zbiornik później lub wykorzystać do tego celu już istniejący, np. nieużywaną studnię z kręgów.

Bez względu na sposób gromadzenia wody deszczowej, do ponownego wykorzystania deszczówki potrzebujesz odpowiedniej pompy.

Jaką pompę do deszczówki wybrać?

Do pompowania wody deszczowej możesz wykorzystać cały wachlarz urządzeń, włącznie z pompami przeznaczonymi do studni i wykorzystywanymi w instalacjach hydroforowych. Jednak tańsze i praktyczniejsze są pompy zatapialne, które produkuje się właśnie z myślą o takich zastosowaniach.

Pompy zatapialne mają wiele zalet. Zazwyczaj są to urządzenia niewielkie i stosunkowo lekkie (do ok. 10 kg). Zakres mocy silników waha się od kilkuset do 2000 W, łatwo więc dobrać model odpowiedni do potrzeb. Pompy mogą pracować w małym, a niektóre modele nawet w niepełnym zanurzeniu, co pozwala na czerpanie wody z płytkich zbiorników. Wydajność to zazwyczaj kilkadziesiąt do 100 l, a zasięg tłoczenia wody – ok. 30–40 m. Standardowe zasilanie to 230 V.

Część modeli pomp jest wyposażona w dodatkowe elementy i systemy bezpieczeństwa, takie jak wyłączniki pływakowe. Przydatne będą też zabezpieczenia termiczne, które chronią urządzenia przed nadmiernym rozgrzewaniem, a w efekcie – zatarciem. Stosowane materiały, w tym stal nierdzewna i syntetyczne żywice, gwarantują odporność i długotrwałe bezawaryjne działanie.

Pompy nie tylko do wody deszczowej

Pompy zatapialne mają wiele przydatnych zastosowań, o których przeczytasz tutaj. Podlewanie ogrodu deszczówką to tylko jedno z nich. Z powodzeniem możesz z ich pomocą napełniać ogrodowe baseny czy oczka wodne. Większość urządzeń dobrze znosi pompowanie wody delikatnie zanieczyszczonej, co daje dodatkowe możliwości. W awaryjnych sytuacjach można posłużyć się nimi np. do osuszenia zalanej piwnicy czy garażu.

Przykładem takiego wszechstronnego urządzenia jest pompa Multi IP 1200 INOX 230 V IBO. Z powodzeniem sprawdzi się w codziennym podlewaniu, szczególnie że jej moc zapewnia podnoszenie wody aż na 44 m. Jednak tę moc możesz wykorzystać szerzej. To dobra propozycja dla firm i osób poszukujących pompy do zastosowań profesjonalnych. Łatwo się ją montuje i przenosi, a obecny w tym modelu płaszcz wodny pozwala na pracę w niepełnym zanurzeniu. Więcej pomp deszczowych znajdziesz w naszej ofercie: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-deszczowki  

Może Cię również zainteresować: Jak zapobiegać stratom wody przy podlewaniu ogrodu?