18 Styczeń 2022

Pompa głębinowa czy pompa zatapialna – która gdzie sprawdzi się lepiej?

Jeśli pozyskujesz wodę ze studni, korzystasz z bezodpływowej instalacji asenizacyjnej, albo prowadzisz działalność budowlaną lub rolniczą, wybór właściwej pompy jest kluczowy. W tym artykule podpowiemy Ci, jaki rodzaj pompy najlepiej sprawdzi się w każdych warunkach.

Czym są pompy głębinowe?

Pompujesz wodę z dużych głębokości? Pompy głębinowe to wydajne i nowoczesne urządzenia zaprojektowane po to, aby pracować na głębokościach liczących nawet kilkadziesiąt metrów. Najczęściej są to studnie. W ich przypadku pompy hydroforowe lub ogrodowe najczęściej się nie sprawdzają – ich konstrukcja nie pozwala skutecznie zassać wody na dużej głębokości.

Pompy głębinowe skonstruowane są w sposób pozwalający na pracę w stałym zanurzeniu. Stosując pompy głębinowe w studni, zwróć szczególną uwagę na jej typ. Do studni kopanych stosuje się inne urządzenia niż do studni wierconych.

Do studni kopanych, zwanych również kręgowymi, wybierz pompę głębinową monoblokową. Ten typ pompy cechuje się jednolitą konstrukcją, bez łączenia części hydraulicznej z silnikiem. Jej obudowa w kształcie tuby wykonana jest ze stali nierdzewnej. W dolnej części znajduje się króciec ssący. Woda przepływa przez całą długość urządzenia, obniżając temperaturę jego pracy dzięki zastosowaniu pasa chłodzącego. 

W przypadku studni wierconych głębinowych wybierz pompę posiadającą silnik na dole. W przypadku tego typu konstrukcji na górną część urządzenia składa się wielostopniowa pompa głębinowa. Studnie głębinowe mają zazwyczaj średnicę niewiele szerszą od zainstalowanej pompy. Dzięki temu występuje ruch wody dookoła silnika, co skutecznie schładza go podczas pracy urządzenia.

Może Cię również zainteresować: Co oznaczają cale w pompach głębinowych?

Czym są pompy zatapialne?

Pompy zatapialne to uniwersalne urządzenia, które w zależności od typu mogą mieć wiele zastosowań. Podstawową funkcją jest przepompowywanie oraz wypompowywanie wody. Pozwala to na szybkie i skuteczne pozbycie się niechcianej cieczy z dowolnego miejsca. 

Na rynku występuje wiele modeli odpowiadających potrzebom użytku domowego, ogrodniczego, przemysłowego, a także rolniczego. Pompy zatapialne, w zależności od modelu, mogą służyć do pompowania wody czystej lub brudnej. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: wydajność, wysokość podnoszenia wody oraz moc silnika.

Pompy zatapialne do wody czystej doskonale sprawdzają się do przetaczania dużych ilości wody np. ze zbiorników na deszczówkę lub z basenu. Można też je stosować do usuwania wody z oczek wodnych, jednak w tym przypadku uważaj, aby Twoja pompa nie zassała osadów z dna zbiornika. 

Jeśli szukasz pompy do wody brudnej, zwróć również uwagę na maksymalną średnicę zanieczyszczeń. Pompy zatapialne do wody brudnej dzielą się na dwie kategorie.

Do pierwszej należą pompy stosowane do szamb i gnojowicy. Ten typ urządzeń ma mocniejszą konstrukcję, która pozwala pompować wodę zawierającą grubsze zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, a ich korpus odlany jest z trwałego żeliwa. 

Druga kategoria zawiera pompy zatapialne posiadające dodatkowy rozdrabniacz. Najpopularniejsze typy rozdrabniaczy to: nożowe, młotkowe lub wirnikowe. Pierwszy rodzaj zawiera noże obracające się przed otworem ssącym. Z kolei rozdrabniacze młotkowe zawierają ruchome części, które rozbijają większe elementy biologicznych nieczystości. Ostatni typ, czyli rozdrabniacze wirnikowe, działają jak mikser zbudowany z bardzo ostrych elementów tnących.

Jak wybrać właściwy rodzaj pompy?

Jeśli poszukujesz pompy w celu pobierania jedynie wody ze studni, to lepszym wyborem będą pompy głębinowe. Na ich asortyment składa się wiele modeli o różnych parametrach i cenach. Do najpopularniejszych na rynku modeli należą te o średnicy od 2 do 4 cali. Większość przydomowych studni korzysta z pomp głębinowych o średnicy wynoszącej od 3 do 4 cali. Zaleca się zacząć od wykonania studni, a dopiero po dokładnym rozpoznaniu parametrów kupić pompę głębinową. Pozwoli Ci to wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Pompę zatapialną wybieraj, uwzględniając główny typ zadań, do których będziesz jej używać. Pompy przeznaczone do wody czystej sprawdzą się podczas wielu czynności związanych z utrzymaniem ogrodu oraz akwenów wodnych. Z kolei pompy przeznaczone do wody brudnej znajdą swoje zastosowanie podczas przepompowywania cieczy zawierających biologiczne nieczystości. Dzięki wyposażeniu w rozdrabniacze różnego typu możesz dostosować wybór pompy do zadań, z którymi najczęściej masz do czynienia. Pompy do wody brudnej doskonale sprawdzą się także w sytuacjach awaryjnych, gdy musisz usunąć wodę np. z zalanego pomieszczenia.