15 Luty 2022

Co oznaczają cale w pompach głębinowych?

Jak zbudowane są pompy głębinowe?

Konstrukcja pomp głębinowych musi być odpowiednio zaprojektowana oraz solidnie wykonana. Urządzenia tego typu pracują w wymagających warunkach, na dużej głębokości. Ponadto muszą być odporne na ciągły kontakt z wodą.

Użycie materiałów o wysokiej jakości jest kluczowe, chociażby ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia korozji. Stosowanie niskiej jakości elementów do produkcji pomp głębinowych może szybko spowodować awarię urządzenia. Dlatego zakup najtańszych pomp głębinowych od nieznanych producentów nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zadaniem pompy głębinowej jest zapewnienie dostępności wody w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Ponieważ mówimy o jednym z podstawowych mediów niezbędnych w gospodarstwach domowych oraz zakładach przemysłowych, bardzo ważna jest niezawodna praca pompy głębinowej.

Korpus wykonany z nierdzewnej stali zapewnia optymalne warunki pracy silnika oraz wirnika. Z uwagi na materiał, z jakiego wykonana jest obudowa, pompy głębinowe przypominają podłużny, stalowy walec. Silnik umieszczany jest w dolnej części urządzenia, ponieważ pobierana przez korpus ssawny woda przepływa wokół niego, zapewniając chłodzenie. W górnej części mieści się pompa wirowa. Dzięki jej pracy woda wprowadzana jest w ruch. 

Nowoczesne pompy głębinowe wyposażone są w szereg czujników elektronicznych, które zapewniają urządzeniu optymalne warunki pracy lub wyłączenie go, gdy wystąpią warunki grożące awarią, jak np. przegrzanie lub praca „na sucho”. 

Gdzie stosuje się pompy głębinowe?

Pompy głębinowe to wydajne i nowoczesne urządzenia. Najczęściej stosowane są w studniach głębinowych, czyli wierconych, a także w studniach kopanych. Ich zadaniem jest tłoczenie wody do ujęć w domach, instalacjach przemysłowych oraz rolniczych. Pompy głębinowe stanowią podstawowe źródło wody w miejscach, gdzie nie sięga sieć wodociągowa. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto kupić pompę głębinową.

Czym różnią się pompy głębinowe w zależności od średnicy w calach?

Wśród asortymentu pomp głębinowych możesz znaleźć modele o zróżnicowanej średnicy, która może wynosić od 2 do 6 cali. Podstawową różnicą pomiędzy pompami głębinowymi o różnej średnicy jest ich wydajność. W szczególności najmniejsze modele z uwagi na kompaktową budowę cechują się mniejszymi silnikami, co ma wpływ na główne parametry każdej pompy, czyli:

    • moc,

    • wydajność,

    • wysokość podnoszenia,

Nie powinieneś skreślać małych pomp głębinowych, ponieważ te nowoczesne urządzenia potrafią zapewnić tłoczenie wody na poziomie odpowiednim dla małych odbiorców. Mowa tu o działkach letniskowych czy ogródkach działkowych. W takich lokalizacjach pompa głębinowa 3” sprawdzi się idealnie

Do zaopatrzenia w wodę instalacji o większych potrzebach najlepiej stosować pompy głębinowe o średnich 4” lub większe. Wśród modeli tej wielkości bez problemu znajdziesz urządzenia wyposażone w silniki o mocy 2000 W lub wyższej. W zależności od charakterystyki silnika pompy mogą być zasilane prądem jednofazowym o napięciu 230 V lub trójfazowym o napięciu 400 V.

Dzięki zastosowaniu tak mocnego napędu, pompy głębinowe 4” mogą osiągać wydajność na poziomie nawet ponad 400 l/min. Z kolei wysokość podnoszenia wody nowoczesnych pomp głębinowych 4” o zasilaniu trójfazowym może wynosić ponad 120 metrów. Tak wysoki poziom parametrów pompy pozwala bezproblemowo zasilić w wodę nawet najbardziej wymagające instalacje hydrauliczne. 

Jak wybrać optymalną pompę głębinową?

Wydajność, moc i wysokość podnoszenia to podstawowe parametry każdej pompy głębinowej, które powinieneś poznać, gdy wybierasz urządzenie tego typu. Wśród modeli oferowanych przez sprawdzonych producentów na pewno znajdziesz odpowiednie urządzenie. 

Miej na uwadze, że podawane przez producentów wymiary w calach są umowne. Oznacza to, że pompa 3” może mieć 75 lub 73 mm. Nadrzędną zasadą doboru pompy jest jej dopasowanie do średnicy wewnętrznej rury studziennej. Musisz również pamiętać, że pompa głębinowa do pracy potrzebuje zasilania, zatem w studni powinien zostać zapas miejsca na okablowanie. Dlatego nie zaleca się wybierania pompy względem średnicy studni metodą „na styk”.

Pamiętaj jednak, że właściwości pompy powinny iść w parze z parametrami ujęcia wody, w którym będziesz używać urządzenia. Dlatego przed jego zakupem zapoznaj się dokładnie z wydajnością studni. Wszystkie dane na temat ujęcia otrzymasz od jego wykonawcy. Nawet bardzo mocna pompa nie zapewni wydajnego tłoczenia wody, jeśli źródło oferuje ograniczone możliwości jej pozyskania. Dlatego najlepiej wpierw wykonać wiercenie lub wykopanie studni, a dopiero po wnikliwym rozpoznaniu jej parametrów zakupić właściwą pompę głębinową.

Może Cię również zainteresować: Jak dobrać przewód elektryczny do pompy głębinowej?