Dlaczego warto mieć pompę głębinową na działce?
Zdarza się, że nadająca się do wykorzystania woda znajduje się dość głęboko. Wtedy niezbędne staje się wykonanie studni głębinowej i zamontowanie pompy. Obecnie studnie głębinowe robi się głównie metodą wiercenia, która pozwala dotrzeć do głęboko położonych warstw. Zdarzają się też studnie starszego typu, kopane i wyposażone w kręgi. Do obu rodzajów trzeba dobrać odpowiednie pompy, które zapewnią bezawaryjną pracę przez lata.
Jaka pompa do studni?
Może się wydawać, że do tłoczenia wody z dużej głębokości wystarczy jakakolwiek pompa, byleby miała wystarczającą moc. Nie jest to jednak prawda. Tłoczenie wody na wysokość kilkudziesięciu metrów sprawia, że bardzo istotne staje się chłodzenie silnika. W przeciwnym razie często dochodzi do awarii.
W studniach kręgowych stosuje się pompy o tzw. budowie monoblokowej. Oznacza to, że całość mechanizmu (czyli silnik i część hydrauliczna) zamknięta jest w jednolitej obudowie. Takie pompy wyglądają jak stalowe podłużne walce lub tuby. Dzięki specyficznej budowie urządzenia zasysana woda chłodzi silnik i zapobiega jego przegrzewaniu.
Studnie wiercone, dzięki niewielkiej średnicy, dodatkowo chłodzą pompę. Stosuje się w nich urządzenia, które mają silniki umieszczone na dole. Wyżej natomiast montuje się wielostopniowy zestaw pompujący. Zasysana woda przepływa w odwiercie studni i automatycznie chłodzi mechanizm.
Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz pompę do studni głębinowej?
Poza doborem pompy do rodzaju studni ważna jest też wydajność urządzenia. Najistotniejszy parametr to głębokość odwiertu. Od niej zależy, jak wysoko pompa będzie musiała tłoczyć wodę.
Druga cecha to prognozowane zapotrzebowanie na wodę. Inne zużycie dotyczy domu jednorodzinnego, a inne – zakładu przemysłowego. Wbrew pozorom, parametr ten nie oznacza prostej zależności „więcej mocy silnika – więcej wody”. Pompy głębinowe dostępne są w szerokim zakresie mocy silników, ale nie tylko ona decyduje o wydajności.
Przy kupowaniu pompy zwróć też uwagę na zastosowany mechanizm hydrauliczny. Zdarza się, że nawet pompy o niewielkiej mocy silnika mają dużą wydajność dzięki użytej w nich nowoczesnej technologii. Większość urządzeń zasilana jest prądem jednofazowym 230 V, ale w przypadku dużych potrzeb dostępne są też pompy trzyfazowe.
Przykładem dobrego rozwiązania do domu jednorodzinnego jest pompa 3,5 SC 3/21 230 V Omnigena. Wyposażona została w silnik o mocy 1500 W, zapewnia więc odpowiednią ilość wody przy typowym codziennym zapotrzebowaniu. Z powodzeniem sprawdzi się też w ogrodnictwie czy budownictwie wielorodzinnym. Podnosi wodę na maksymalną wysokość 105 m, a jednocześnie gwarantuje przepływ maksymalny do 95 l na minutę. Dodatkową zaletą tego modelu pompy jest zastosowanie specjalnego systemu chroniącego przed piaskiem. Więcej pomp głębinowych znajdziesz tutaj: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe
Jakie akcesoria wybrać do pompy głębinowej?
Chcesz kupić pompę, która będzie bezawaryjnie i wydajnie pracować przez lata? Zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie lub zastosowane ulepszenia. Dobrym rozwiązaniem, które zwiększy żywotność mechanizmu, jest np. wspomniane zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami.
Przydatny będzie też montaż czujnika poziomu wody. Ostrzega on przed jego spadkiem i tym samym zabezpiecza pompę przed pracą „na sucho”, co może grozić jej zatarciem. Warto rozważyć montaż zaworu przeciwzwrotnego, który chroni przed grawitacyjnym zasysaniem wody ze zbiorników z powrotem do studni.