Jak zapobiegać stratom wody przy podlewaniu ogrodu?

Dlatego tak ważne jest racjonalne gospodarowanie wodą?
Woda stanowi podstawę wszelkiego życia na naszej planecie, a zasoby tej dostępnej dla nas i zdatnej do użycia bez kosztownego uzdatniania coraz bardziej się kurczą. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie jej zasobami. Większość popularnych gatunków roślin ogrodowych słabo znosi suszę, dlatego konieczne jest regularne zapewnianie im odpowiedniej ilości wody. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie tam, gdzie woda do podlewania pochodzi w wodociągu, a na skutek suszy ograniczono prawnie możliwość jej wykorzystania do celów innych niż bytowe. W skali gospodarstwa domowego oszczędzanie wody, poza korzyściami ekologicznymi daje przede wszystkim wymierne walory finansowe. Mniejsza ilość wody zużytej w ogrodzie przekłada się na niższe koszty związane z jego utrzymaniem. Dlatego warto wdrożyć techniki pozwalające na ograniczanie strat wody w czasie podlewania roślin na działce.
Częstotliwość podlewania roślin
Czynnikiem, który ma istotne znaczenie w technice podlewania ogrodów, jest gleba. Jej rodzaj istotnie wpływa na częstotliwość podlewania i ilość dostarczanej w jego czasie wody. Najtrudniej pod tym względem mają użytkownicy ogrodów i działek zlokalizowanych na lekkich, piaszczystych glebach. W czasie podlewania woda szybko przenika w głąb ziemi i słabo migruje na boki. Trzeba na to zwrócić uwagę szczególnie w czasie doboru odpowiedniej do naszych upraw linii lub taśmy kroplującej oraz rozmieszczenia kapilar i kroplowników indywidualnych. Linie muszą mieć kroplowniki rozmieszczone gęsto, nawet co 20-30 cm – chyba że nawadniane są rzędy drzewek owocowych. W takim przypadku kroplowniki należy rozmieścić rzadziej, ażeby woda nie spływała bezproduktywnie między roślinami. Cykle nawadniania powinny zostać ustawione w taki sposób, by woda była podawana często, jednak przez niezbyt długi czas. Wówczas nie przesiąknie poniżej głębokości, do jakiej sięgają systemy korzeniowe uprawianych roślin. Do podlewania trawników oraz upraw warzyw na takich podłożach warto stosować zraszacze lub deszczownie, które równomiernie podleją glebę.
Dużo łatwiej podlewa się na ziemiach cięższych, zawierających w swoim składzie glinę czy iły lub sporo materii organicznej, a także na gruntach próchnicznych. W tym przypadku woda wsiąka wolniej niż w piasku i rozchodzi się bardziej na boki. Stosując tutaj podlewanie punktowe czy linie kroplujące, można pozwolić sobie na większy rozstaw kroplowników, by zapewnić równomierne nawilżenie gleby. W takich warunkach, by zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody, lepiej podlewać je rzadziej, ale większą ilością. Dłuższe cykle pracy systemu nawodnieniowego zmniejszają też liczbę zestawów włączania i wyłączania pomp zasilających systemy podlewające, jeśli korzystamy z własnej studni jako źródła wody.
Dłuższe podlewanie pozwoli wodzie wsiąknąć głębiej pod powierzchnię gleby i dotrzeć do niżej położonych korzeni roślin.
Ograniczanie strat w czasie podlewania ręcznego
Ręczne podlewanie roślin najlepiej wykonywać w dni bezwietrzne, by ograniczyć straty spowodowane rozwiewaniem wody. Dobra pora to wieczór, kiedy temperatura powietrza jest niższa, co ogranicza straty powstające w wyniku parowania. Jeszcze lepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem, ponieważ wówczas również jest chłodno, ale wstające słońce i wzrastająca temperatura osuszają polane liście, dzięki czemu ogranicza się warunki dobre do rozwoju chorób grzybowych. Co za tym idzie, można stosować mniej oprysków ochronnych. Uprawy na zagonach poleca się podlewać, polewając delikatnie ziemię wodą bezpośrednio z węża. Do innych upraw lepiej użyć specjalnej końcówki ograniczającej rozchlapywanie wody.
Aplikacja wody w systemach nawadniających
Prostym sposobem na ograniczenie strat wody w uprawach prowadzonych w zagonach lub w rzędach, a więc warzyw, roślin jagodowych i drzewek owocowych, a także w rabatach kwiatowych, jest zastosowanie przewodów nawodnieniowych, takich jak „roszące się” węże ogrodnicze, linie i taśmy kroplujące ułożone bezpośrednio na powierzchni gleby. Będą one dostarczały wodę w sąsiedztwo strefy korzeniowej roślin przy minimalnych stratach spowodowanych parowaniem i rozchlapywaniem. Przewody nawodnieniowe można z powodzeniem ukryć pod powierzchnią mat lub agrowłóknin, co dodatkowo zwiększy ich efektywność.
„Pasywne” ograniczanie strat wody
Oszczędności przy podlewaniu ogrodu można też osiągnąć, ograniczając parowanie wody z gleby. Najlepiej do tego celu użyć różnego rodzaju ściółek i mulczy, jednak wszędzie tam, gdzie to możliwe, warto zastosować materiały mineralne, takie jak gruby żwir, małe otoczaki lub grys skalny zamiast modnej kory z drzew iglastych. Kamyki oraz żwir w warunkach niedoboru wody i nieregularnych opadów dobrze przepuszczą wodę, zaś kora drzewna będzie ją wchłaniać, ograniczając jej podaż dla roślin.
Dzięki wymienionym wyżej sposobom można zmniejszyć zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent.
Dowiedz się więcej o podlewaniu:
Jaka pompa będzie najlepsza do podlewania trawnika?
Nawadnianie kropelkowe – sposób na oszczędne podlewanie roślin