26 Styczeń 2021

Jaka pompa będzie najlepsza do podlewania trawnika?

Od czego zacząć?

Z racji zmieniającego się klimatu nie tylko w porze letniej, ale coraz częściej również wiosną, nie mogąc liczyć na regularne opady, musisz sam zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego przydomowego trawnika i rajskiego ogrodu z przepięknie kwitnącymi kwiatami i krzewami. Aby zrobić to w sposób prawidłowy powinieneś zastanowić się nad kupnem odpowiedniej do tego celu pompy. Na samym początku należy zacząć od określenia źródła z jakiego sprzęt będzie pobierał wodę i tutaj najczęściej wybór pada na wodę z sieci wodociągowej. Jednak w tym przypadku warto mieć świadomość, że jest to jedna z droższych form podlewania przydomowych trawników. Dlatego chcąc zminimalizować koszty możesz zrezygnować z tej opcji i skorzystać z innych źródeł tj.: rzeki, stawu, zbiorników z deszczówką czy własnego ujęcia wody.

Źródła wody do nawadniania trawnika i ogrodu

Jeżeli zdecydujesz się na podlewanie ogrodu za pomocą deszczówki wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni zbiornik do gromadzenia wody deszczowej i zainstalujesz pompę. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób oszczędzających wodę, które chcą mieć jednocześnie piękny i zadbany trawnik. Na rynku dostępne są pojemniki na deszczówkę wykonane z betonu, tworzywa sztucznego, a nawet metalu. W przypadku tych ostatnich należy jednak pamiętać, że podczas przechowywania w nich wody staje się ona kwaśna, co w rezultacie sprzyja korozji. Kolejnym krokiem po zainstalowaniu zbiornika jest wybór odpowiedniej i najbardziej dla nas efektywnej pompy, która będzie zasysać wodę i przekazywać ją przez wąż ogrodowy do zraszaczy.

Jeśli natomiast posiadasz własną studnię, zdecydowanie powinieneś korzystać z tego źródła. W przypadku studni płytkich wybierz pompy zatapialne, które zasilają zainstalowane w ogrodzie zraszacze za pomocą węża ogrodowego.  Ponadto urządzenia te są przydatne także w przypadku pobierania wody ze stawu czy z rzeki, jednak w tej sytuacji trzeba pamiętać, że woda jest pełna zanieczyszczeń, co sprzyja zatykaniu się dysz i zraszaczy, powodując w efekcie uciążliwe przerwy w ich pracy. Natomiast gdy na Twojej działce znajduje się studnia głębinowa niezbędne będzie zainstalowanie dużego zbiornika hydroforowego, zasilanego pompą głębinową.

W przypadku, gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe niż możliwości domowego zestawu hydroforowego, należy przemyśleć zakup dodatkowego hydroforu, który wykorzystasz tylko do celów związanych z  nawadnianiem trawnika. I tutaj możemy odnaleźć tańszą alternatywę dla zbiornika – między innymi mowa o basenie, docelowo napełnianego wodą ze studni głębinowej, którą tłoczyć będzie pompa głębinowa lub pompa ssąca.

Polecane modele pomp do podlewania trawnika i ogrodu

Podczas wybierania pomp do nawadniania trawnika należy największą uwagę zwrócić na ciśnienie i wydajność jaką oferują. W wielu przypadkach pomp zatapialnych wytwarzane ciśnienie jest tak niewielkie, że niestety, ale nie są one w stanie sprostać zadaniu. Wyjątek stanowią niektóre pompy polskiej marki Omnigena, której szeroka gama produktów obejmuje zarówno pompy głębinowe, jak i pompy hydroforowe. Do efektywnego i sprawnego nawodnienia trawnika polecamy pompę głębinową SD 3-14 Omnigena 230V z 20 metrowym kablem, która cieszy się dużą popularnością z uwagi na doskonały stosunek wysokiej jakości wykonania do ceny. Stworzona ze sprawdzonych i trwałych materiałów pompa będzie służyła przez wiele lat.

Innym urządzeniem tego typu, które doskonale odnajdzie się w tej roli jest pompa hydroforowa MH 2600 Premium 230V, odznaczająca się bardzo wysoką odpornością na korozję i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, którą zawdzięcza użytym do jej produkcji materiałom.

Jak podlewać trawnik?

Kiedy po zapoznaniu się z artykułem zastanawiasz się już nad wyborem optymalnego modelu pompy, która będzie spełniała Twoje oczekiwania i będzie odpowiednia do źródła wody jakim dysponujesz, zachęcamy Cię jeszcze, byś zapoznał się tylko z informacjami, które pomogą Ci podlewać Twój trawnik w sposób efektywny.

Aby trawa rosła równomiernie należy zapewnić jej odpowiednią wilgotność gleby na głębokości około 10 - 15 cm pod powierzchnią, ponieważ to właśnie mniej więcej na takiej głębokości trawa się korzeni. Należy podlewać ją relatywnie rzadko, ale za to obficie. Przyjmuje się, że optymalna częstotliwość nawadniania oscyluje w granicach jednego lub dwóch podlań w tygodniu, jednak tak naprawdę zależy ona od temperatury powietrza i wilgotności otoczenia. Gdy trawa zaczyna zmieniać kolor na niebiesko-szary oraz zwija się lub więdną jej starsze źdźbła, wtedy wiadomo, że potrzebuje ona wody. Strumień, którym podlewamy trawę powinien być rozproszony, aby nie spowodować szkód w wyglądzie darni. Ważne jest też wykonywanie tej czynności o odpowiedniej porze. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest tutaj wczesny poranek lub wieczór. Pamiętać jednak trzeba, że w przypadku wieczornego nawadniania darń pozostaje wilgotna przez większą część nocy, co sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i mchu, które wpływają negatywnie na jej kondycję i wygląd.