Oszczędne nawadnianie roślin na działce i w ogrodzie

Własne źródło wody
Własna studnia, staw czy sadzawka pozwalają podlewać ogród tanią wodą. Jednak nie każdy ma szczęście być posiadaczem własnego ujęcia wody. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem okazuje się zamontowanie zbiornika na deszczówkę, w którym gromadzona będzie woda pochodząca z opadów oraz z wiosennych roztopów. Taki zbiornik może mieć pojemność kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych, przy czym te największe najlepiej zakopać w ziemi. Zgromadzona woda pozwoli na podlewanie roślin w ogrodzie, warzywniaku, a ponadto w przydomowym sadzie. Dysponując takim źródłem wody do podlewania roślin wystarczy pompa o odpowiedniej wydajności (na przykład pompa zatapialna), by móc podlewać rośliny bezpośrednio z węża, za pomocą zraszaczy lub jeszcze lepiej – z użyciem instalacji kropelkowej.
Popularnym i łatwym w użyciu sposobem na podlewanie ogrodu wodą tłoczoną bezpośrednio z pompy są różnego rodzaju proste zraszacze i deszczownie. Zraszacz można w takim przypadku przestawiać z miejsca na miejsce – w zależności od potrzeb – i podlewać bez konieczności liczenia się z kosztami wody. Zraszacze można też zainstalować na stałe – tak, by nie było potrzeby ich przenoszenia. To rozwiązanie jest szczególnie powszechne w automatycznym systemie podlewaniu trawników. W przypadku tego typu zraszaczy można ustawić powierzchnię, jaką nawadniają w taki sposób, by woda nie trafiała na ścieżki, podjazdy czy drogi. Dzięki czemu nie będzie tracona.
Zaletą najprostszych zraszaczy jest ich odporność na kiepskiej jakości wodę, jaka może pochodzić ze stawów czy sadzawek. Mówiąc kolokwialnie: trudno je zapchać.
Oszczędne podlewanie kropelkowe
Oszczędne podlewanie powinno opierać się na zapewnieniu roślinom ilości wody koniecznej do ich wzrostu i plonowania. Aplikowanie dużych ilości wody jest zazwyczaj równoważne z marnotrawstwem. Osoby, które chcą jak najlepiej podlać rośliny, powinny zainwestować w automatyczne systemy nawadniające. Najprostsze z nich są sterowane wyłącznikami czasowymi. Prawdziwe oszczędności wody można jednak uzyskać, korzystając z nawadniania, którego pracą kieruje automatyczny sterownik sprzężony ze stacjami pogodowymi i umieszczonymi w glebie czujnikami wilgotności. Za pomocą takiego sterownika można kierować najbardziej efektywnymi obecnie systemami nawadniania roślin w ogrodzie lub na działce, czyli nawadnianiem kropelkowym. Ten system nawadniania dostarcza wodę bezpośrednio w sąsiedztwo strefy korzeniowej roślin. Systemy nawadniania kroplowego mogą mieć formę linii i taśm kroplujących oraz emiterów kroplowych.
Linie i taśmy kroplujące doskonale nadają się do roślin uprawianych w rzędach: żywopłotów, rzędów drzew i krzewów owocowych, warzyw, a nawet rabat z roślinami ozdobnymi. Różnią się one wydajnością i rozstawem kroplowników, dzięki czemu z łatwością można dobrać odpowiedni zestaw do swoich upraw. Linie można umieścić na powierzchni gruntu, zakopać lub zawiesić nad glebą, np. na rosnących w rządkach drzewkach owocowych lub na szpalerze krzewów tworzących żywopłot.
Podobny sposób nawadniania prezentują emitery kroplowe na wężykach wpiętych w rurę zasilającą. Mają one formę wbijanych w podłoże uprawowe igieł, które doprowadzają wodę w bezpośrednie sąsiedztwo korzeni roślin. Zalety układów kroplujących to przede wszystkim:
-
oszczędne gospodarowanie wodą i energią,
-
równomierne nawadnianie, niezależne od prędkości wiatru,
-
brak zwilżania liści roślin, co może stanowić problem tam, gdzie stosowane są zraszacze.
W czasie pracy kroplowników można prowadzić różne prace w ogrodzie, dzięki czemu nie ma konieczności przerywania cyklu nawodnieniowego. Nawadnianie kroplowe to też doskonały sposób na nawożenie roślin z użyciem łatwo rozpuszczalnych nawozów ogrodniczych.
Układy kroplujące są wrażliwe na czystość i jakość wody, dlatego najlepiej sprawdzają się w przypadku, kiedy są zasilane wodą studzienną. Korzystając z wody z własnej studni, trzeba liczyć się z tym, że będzie ona zawierała dużo żelaza i manganu. Warto więc układ zasilający zaopatrzyć w odżelaziacz/odmanganiacz oraz w układ hydroforowy, który zapewni odpowiednie ciśnienie wody w instalacji nawodnieniowej. W przypadku domów jednorodzinnych należy wtedy wybrać jeden większy hydrofor, który zapewni wodę zarówno domownikom, jak i ogrodowi.
Ponadto, by kroplowniki pracowały prawidłowo i z odpowiednią wydajnością, muszą być zasilane ze źródła o odpowiednim ciśnieniu. Ponieważ wydajne pompy pozwalają na uzyskanie ciśnienia wody przekraczającego wymagania kroplowników, trzeba zastosować reduktory, które pozwolą na redukcję ciśnienia wody zasilającej. Dzięki temu uniknie się ryzyka uszkodzenia instalacji nawodnieniowej.