Sposoby na zachowanie czystości wody w ogrodowych zbiornikach wodnych

Filtracja mechaniczna
Jest to doskonały sposób na utrzymanie w czystości wody i to niezależnie rodzaju zbiornika wodnego. Metoda ta opiera się na filtrach umieszczonych w obiegu wody. W przypadku najmniejszych zbiorników, takich jak fontanny, małe oczka wodne czy kaskady, zazwyczaj wystarczy nieduży model gąbkowy, nasadzony na wlot pompy. Dzięki temu woda wydostająca się z dyszy fontanny zostaje oczyszczona z wszelkich, zawieszonych w niej cząsteczek.
W przypadku większych zbiorników wodnych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie filtr piaskowy. Podpina się go do pompy ssąco-tłoczącej, która tłoczy wodę do filtra – najlepiej, żeby była ona przeznaczona do wody zanieczyszczanej. Następnie oczyszczona ciecz powoli spływa do zbiornika. Tego typu filtry łatwo można ukryć – np. w zabudowie kaskady wpadającej do oczka wodnego lub w studzience technicznej, jeśli oczyszczany jest basen.
Mechaniczna filtracja wody nie zmienia właściwości chemicznych wody, a jedynie ją napowietrza. Wskazana jest wszędzie tam, gdzie ze zbiornika mogą korzystać ludzie lub zwierzęta – np. wtedy, kiedy ogrodowa fontanna jest przy okazji poidełkiem dla dzikiego ptactwa.
Dobrej jakości filtry mechaniczne pozwalają na usunięcie z wody nawet małych glonów, zaś ich skuteczność można dodatkowo zwiększyć, wpinając w obieg lampę UV, która będzie zabijała najmniejsze organizmy jednokomórkowe – szczególnie bakterie. W przypadku basenów kąpielowych pompę zazwyczaj uruchamia się wtedy, kiedy nie korzysta się ze zbiornika.
Preparaty chemiczne
Stanowią one kolejny sposób na zachowanie czystej wody. Preparaty chemiczne doskonale sprawdzają się w przypadku basenów kąpielowych, gdzie wszelkie żywe organizmy stają się niepożądanymi intruzami. Środki chemiczne zabijają występujące w wodzie komórki bakterii, glonów i grzybów, a ponadto, dzięki przyspieszeniu osadzania się zanieczyszczeń na dnie basenów, ułatwiają ich sprzątanie. W tej kategorii dominują preparaty na bazie związków chloru, których ilość dobiera się do objętości wody w zbiorniku. Mają one formę wygodnych do aplikacji tabletek, a ich zastosowanie ułatwiają specjalne, pływające dozowniki, w których tabletki będą się powoli rozpuszczać.
Dowiedz się w tym artykule, jak badać parametry wody studziennej.
Innymi preparatami ułatwiającymi utrzymanie wody w czystości są środki strącające zawiesinę oraz te, które są przeznaczone do ustalania odczynu wody na optymalnym dla ludzkiego ciała poziomie (zakwaszacze lub odkwaszacze). Do sprawdzania odczynu można wykorzystać specjalne testery odczynu wody oraz zawartości jonów chlorkowych i bromkowych w cieczy. W przypadku oczek i stawów z żywymi organizmami warto użyć środków naturalnych – np. wapna lub preparatów opartych na kwasach humusowych, które ułatwiają strącanie zawieszonych w wodzie soli mineralnych, czyniąc je tym samym niedostępnymi dla glonów.
Utrzymanie basenów kąpielowych w czystości ułatwiają odkurzacze basenowe, które podłącza się do pompy wody w basenie. Kierują one osady i inne zanieczyszczenia do filtra basenowego.
Metody biologiczne
W stawach oraz oczkach, w których hodowane są rośliny, ryby i inne zwierzęta, warto stosować preparaty biologiczne, które w przeciwieństwie do środków chemicznych nie będą szkodziły tym organizmom. Dominują tutaj preparaty zawierające bakterie przyspieszające rozkład mułu i zawiesiny do prostych związków mineralnych.
Utrzymanie wody w czystości skutecznie wspomagają także rośliny naczyniowe, które konkurują z glonami o związki mineralne. Warto przy tym wybierać takie odmiany, które w razie potrzeby będzie można łatwo usunąć z wody po zakończeniu sezonu wegetacyjnego lub nawet w jego trakcie. Dobrze sprawdzą się więc sity, pałki wodne, ozdobne grzybienie oraz oczerety. W przypadku małych oczek warto sięgnąć po rośliny „miniaturowe”, takie jak pałka drobna (Typha minima) czy grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata). Mają one małe, pływające liście i żółte kwiaty, które swoim wyglądem przypominają kwiaty ogórka.
Uzdatnianie wody zasilającej
Jest to konieczność w przypadku uzupełniania basenów czy fontann wodą studzienną, szczególnie taką o dużej zawartości żelaza i manganu. W takim przypadku ciecz należy wstępnie oczyścić za pomocą odżelaziacza i odmanganiacza wody. Produkt ten można nabyć w dobrych sklepach z wyposażeniem hydraulicznym, przeznaczonym dla domów. Zaniechanie odżelaziania będzie skutkować powstawaniem rdzawych osadów i przebarwień w zbiorniku. Warto w tym miejscu nadmienić, że żelazo i mangan stanowią nawóz dla żyjących w wodzie mikroorganizmów, szczególnie dla glonów.
Mechaniczna ochrona przed zanieczyszczeniem
To najprostsza metoda utrzymania czystości wody w mniejszych i większych basenach kąpielowych, szczególnie tych sezonowych. Pokrowiec na basen, a nawet duża, foliowa płachta czy plandeka, ochronią wodę przed wpadaniem liści, owadów oraz różnego rodzaju pyłków. Ten sposób doskonale nadaje się do zabezpieczenia małych, przenośnych basenów dla dzieci, chociaż pozwoli zachować czystość również w dużych modelach stelażowych oraz basenach wkopanych w podłoże.