14 Kwiecień 2021

Jak działa zbiornik hydroforowy?

Co warto wiedzieć na temat zbiorników hydroforowych?

Zbiorniki hydroforowe stanowią jedynie część pełnego zestawu. W celu skompletowania w pełni funkcjonującego systemu konieczne jest połączenie zbiornika z:

  • pompą,

  • czujnikiem ciśnienia,

  • odpowiednio dopasowanymi zaworami.

Zasada działania samego zbiornika hydroforowego jest stosunkowo prosta. Jego wnętrze tylko w pewnej części wypełniane jest wtłoczoną do niego cieczą, pozostałą część stanowi powietrze. Podczas wtłaczania do zbiornika cieczy, powierzchnia, jaką zajmuje powietrze zmniejsza się, jednocześnie powodując zjawisko, które określa się jako sprężenie gazu. Wzrastające we wnętrzu zbiornika ciśnienie wywiera nacisk na zgromadzoną w nim ciecz, wypychając ją dalej np. do instalacji domowej. Zmniejszający się poziom wody prowadzi do spadku ciśnienia powietrza. Po osiągnięciu minimalnej wartości ciśnienia, presostat uruchamia podłączoną do zbiornika pompę, która ponownie wtłacza do niego ciecz, aż do momentu, w którym ciśnienie wewnątrz zbiornika osiągnie wyznaczoną wartość.

Działania zbiorników hydroforowych w instalacjach wodnych

Żeby zrozumieć działanie zestawów hydroforowych (w tym zbiornika) warto poznać stosowane w tym przypadku nazewnictwo. Bardzo ważne jest m.in. słowo hydrofor, szczególnie, że stosuje się go do określenia dwóch rzeczy. Hydrofor to przede wszystkim potoczne określenie na cały zestaw hydroforowy. Mianem hydroforu określa się jednak również sam zbiornik ciśnieniowy, który jednocześnie jest elementem zestawu.

Zestawy hydroforowe stosowane są najczęściej w miejscach, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej. Decyzja o montażu zestawu hydroforowego w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia komfortu korzystania z prywatnego źródła wody. Cały system jest dodatkowo zabezpieczeniem dla pompy głębinowej, która nie musi uruchamiać się każdorazowo, gdy w budynku potrzebny jest dostęp do wody. Urządzenie uruchamiania się wyłącznie wtedy, kiedy we wnętrzu zbiornika panuje odpowiednie ciśnienie świadczące o małej zawartości wody i konieczności jej dopompowania.

W celu zapewnienia właściwego systemu hydroforowego np. dla domu jednorodzinnego kluczowe będzie dopasowanie samej pojemności zbiornika oraz pompy, jaka będzie z nim współpracować. Decydując się na samodzielne złożenie zestawu, należy dokładnie sprawdzić zbiornik oraz pompę, oraz to jak będą działać w zestawie. Można również zdecydować się na gotowe zestawy przygotowane przez polskich i zagranicznych producentów.

Wybierając zestaw hydroforowy, koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj pompy, jaka została wykorzystana. Do wyboru są dwa ich rodzaje:

  • zasysająca,

  • głębinowa.

Pompa zasysająca jest najczęściej montowana przy zbiorniku lub na specjalnych zaczepach na nim. W takich sytuacjach, odgłosy pracy pompy mogą być uciążliwe dla domowników. Pompy zasysające powinny być również wykorzystywane wtedy, kiedy lustro wody w studni znajduje się bardzo wysoko. W przypadku drugiego rodzaju pomp – głębinowych – opuszczane są one do zbiornika wodnego. Wykorzystywane są zawsze wtedy, kiedy lustro wody znajduje się przynajmniej na głębokości 7 metrów. Pompy głębinowe charakteryzują się znacznie lepszymi osiągami, dlatego w sytuacji, kiedy obiekt ma duże zapotrzebowanie na wodę, warto rozważyć wybór właśnie tego rodzaju pompy dopasowanej do zbiornika.

Zestawy hydroforowe - nie tylko dla domów jednorodzinnych

Zestawy hydroforowe, w których ważnym elementem jest zbiornik - stosowane są nie tylko do zaopatrywania w wodę domów jednorodzinnych lub domków letniskowych. Z powodzeniem wykorzystuje się je między innymi w sytuacji, w której konieczne jest wzmocnienie instalacji podłączonej do sieci wodociągowej. Stosując zestaw hydroforowy ze zbiornikiem możliwe jest zdecydowane zwiększenie ciśnienia wody. W zależności od wielkości zbiornika zestawy mogą być również wykorzystywane do wspomagania pracy systemów nawadniających pola uprawne w gospodarstwach rolnych. Sprawdź tutaj, jak wybrać odpowiedni zbiornik hydroforowy.

Gotowe zestawy hydroforowe ze zbiornikiem

Producenci zbiorników hydroforowych w swojej ofercie proponują szereg różnych pojemności naczyń. W zależności od zapotrzebowania należy w odpowiedni sposób dopasować jego wielkość.  Warto zwrócić uwagę również na samą pompę, jaką ma być połączona ze zbiornikiem. Każda jednostka posiada określoną przez producenta ilość włączeń na jedną godzinę pracy. Zbyt częste uruchamianie się pompy nie jest wskazane, może wpłynąć na obniżenie żywotności jednostki.

Zbiorniki hydroforowe najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, a w ich wnętrzu znajduje się specjalny rodzaj gumy, która pełni rolę przepony. Jej zadaniem jest nie tylko umożliwienie wytwarzania ciśnienia przez powietrze. Ochrania ona ciecz przed kontaktem ze ścianami zbiornika, chroniąc ją tym samym przed ewentualnym zanieczyszczeniem.

Masz problem ze swoim zbiornikiem hydroforowym? Sprawdź nasz artykuł na temat usterek i sposobów naprawy.