14 Maj 2023

Jak wyczyścić studnię głębinową?

Czy czyszczenie studni głębinowej jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się, co robić wiosną na działce. Okazuje się, że obowiązków jest bardzo dużo i nie chodzi tu o grabienie czy pierwsze koszenie trawy. Jedną z obowiązkowych czynności, jest czyszczenie studni głębinowej. Jeśli oczywiście właściciel działki ją posiada. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że czynność ta jest konieczna i zarazem bardzo ważna.

Czyszcząc studnię, można pozbyć się znajdujących się w niej biologicznych oraz chemicznych zanieczyszczeń, co przyczynia się do zwiększenia wydajności studni. Regularne czyszczenie studni pozwala ponadto zachować czystość mikrobiologiczną wody, a do tego również poprawić jej smak, zapach oraz samą barwę.

Dlatego, chcąc cieszyć się dobrą jakością wody w swojej prywatnej studni, trzeba koniecznie czyścić studnię z należytą dokładnością. Jak oczyścić wodę ze studni głębinowej? O tym szczegółowo już w oddzielnym akapicie. 

Jak wyczyścić studnię?

Czyszczenie studni jest procesem wieloetapowym. Zatem, jak wyczyścić studnię? W pierwszej kolejności należy wypompować wodę. Do tego celu najlepiej wykorzystać profesjonalną pompę. Czy w tej sytuacji dobrym wyborem będą pompy ręczne, czy może bardziej sprawdzi się tu pompa automatyczna? Każdy musi podjąć samodzielną decyzję. Jednak do wypompowywania wody zdecydowanie poleca się pompy automatyczne. Ich wybór jest bardzo duży i każdy może znaleźć idealną do studni, jaką posiada.

Po wypompowaniu wody trzeba wybrać warstwę mułu i osadów, a na koniec oczyścić studnię mechanicznie, poprzez szczotkowanie. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Kolejnym etapem jest chemiczne czyszczenie studni. Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu trzeba ponadto wykonać podsypkę żwirową przy użyciu żwiru filtracyjnego. Etap kończący czyszczenie studni, to profesjonalna dezynfekcja. Tak przeprowadzony proces gwarantuje satysfakcjonujące efekty. Co najważniejsze, woda na nowo zyskuje pełną zdatność do spożycia. 

Jak oczyścić wodę w studni z żelaza?

Żelazo wyczuwalne w wodzie potrafi zmienić jej barwę, smak i zapach, a nawet doprowadzić do zmętnienia. Jest jedną z przyczyn tworzenia się osadu w instalacjach, wewnątrz sprzętów AGD i w okolicach miejsc poboru wody. Taka woda przede wszystkim nie nadaje się do picia. Nie bez powodu tak wiele osób dopytuje, jak oczyścić wodę w studni z żelaza. Czy jest więc na to skuteczny sposób?

Wystarczy tak naprawdę zamontować specjalne odżelaziacze wody. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model, a ich oferta jest całkiem szeroka. Warto skorzystać z rad fachowców pracujących w sklepach oferujących tego rodzaju asortyment. Źle dobrany odżelaziacz może nie doprowadzić do oczekiwanych efektów. Bez sensu byłoby inwestować w nieskuteczne rozwiązania. Ważne jest więc, by dobrze poznać ten produkt i ostatecznie wybrać właściwy. 

Kiedy należy wyczyścić studnię?

Jak oczyścić wodę w studni z żelaza i pozostałych zanieczyszczeń – już wiadomo. Pytanie teraz, jak często trzeba to robić. Otóż mówi się, że wystarczy raz w roku. W rzeczywistości najlepiej stale kontrolować jakość i wygląd wody, a każde podejrzenie sprawdzać specjalnymi testami. Jeśli właściciel studni ma odpowiednie predyspozycje i narzędzia, może zająć się czyszczeniem samodzielnie, jednak czasem lepiej zlecić to zadanie fachowcom. Należy pamiętać, że w sprzedaży są dostępne wszelkiego rodzaju rozwiązania, urządzenia, filtry oraz środki, które umożliwiają skuteczne czyszczenie studni i znajdującej się w niej wody.

Wodę tak naprawdę należy obserwować przez cały czas. Być może pojawią się wskazania do wcześniejszego przeprowadzenia tego procesu. Na pewno wyraźnym sygnałem do działania jest moment, w którym woda okazuje się mętna. Tym bardziej należy zabrać się za oczyszczanie, gdy woda ma podejrzany smak, czyli inny niż zwykle i równie dziwny zapach. Ponadto oczyszczanie jest wymagane wtedy, gdy na armaturze pojawia się nieestetyczny nalot. Jeśli skóra po myciu jest podrażniona, a woda pozostawia po sobie rdzawe ślady, to oznacza, że przyszedł czas na czyszczenie studni. I trzeba do tej czynności się przyłożyć, by osiągnąć stuprocentowy rezultat. 

Sprawdź również: Najczęstsze błędy przy budowie studni głębinowej.

Zestawy głębinowe i wszystko, co jest niezbędne do budowy studni, jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dlatego teraz tak wiele osób może ją wykonać na własnej posesji. Należy tylko uważać, by nie popełnić żadnych błędów, których konsekwencje mogą być odczuwane już w niedalekiej przyszłości. Mając do dyspozycji własną studnię, należy koniecznie pamiętać o regularnym i dokładnym czyszczeniu. Woda w studni nie jest kontrolowana na tych samych zasadach, co woda pochodząca z wodociągów. To właściciel musi mieć ją pod swoją kontrolę. Jak oczyścić wodę w studni – na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Proces ten nie jest łatwy, ale konieczny dla zachowania wysokiej jakości i czystości wody. Nie wolno więc o nim zapominać.