27 Październik 2023

Jak wypompować paliwo z baku?

Wypompowywanie paliwa z baku

Choć paliwo stanowi niezbędny napęd każdego pojazdu, niekiedy jego wypompowanie z baku okazuje się nieuniknione. Problemy z jakością paliwa, potrzeba przeniesienia go do innego zbiornika czy zezłomowanie samochodu to tylko nieliczne sytuacje, kiedy lepiej opróżnić bak samochodu. Jednak jak spuścić paliwo z baku w sposób bezpieczny i kontrolowany? Przed przystąpieniem do wypompowywania paliwa, ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo. Oto kilka podstawowych zasad:

Wybierz bezpieczne miejsce do wypompowywania paliwa, z dala od źródeł ciepła, otwartego ognia i innych pojazdów. Jeśli to możliwe, pracuj na otwartej przestrzeni, aby uniknąć nagromadzenia oparów paliwowych.

  • Wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.
  • Zabezpiecz przewody elektryczne i źródło iskry. Jeśli w pobliżu znajdują się urządzenia elektryczne, zabezpiecz je lub wyłącz, aby uniknąć ryzyka zapłonu.
  • Paliwo przechowuj tylko w specjalnych, certyfikowanych kanistrach. Nie używaj wiader, butelek czy innych nieszczelnych lub łatwopalnych pojemników.
  • Załóż odzież ochronną: używaj rękawic ochronnych i okularów, aby uniknąć kontaktu z paliwem.

W zależności od okoliczności można wykorzystać różne metody opróżniania baku samochodowego. W przypadku większych ilości lub częstego przepompowywania paliwa, co ma miejsce np. w gospodarstwach rolnych, warto wykorzystać samozasysające pompy do paliw, które znacznie ułatwią cały proces.

Metoda 1. Ręczna pompka do ściągania paliwa z baku

Wypompowywanie paliwa z baku za pomocą pompki ręcznej (czasem zwanej gruszką), jest prostą i w miarę skuteczną metodą, zwłaszcza jeśli ilość paliwa jest niewielka. Ten sposób jest jednak dość czasochłonny i mało wydajny.

Na początek upewnij się, że samochód stoi na płaskim podłożu. Odłącz przewód paliwowy w samochodzie i przyłącz wężyk z pompką. Pamiętaj, aby jeden koniec węża zasysającego ciecz włożyć do zbiornika paliwa pojazdu. Drugi koniec (wylotowy) wsuń do kanistra, w którym będziesz przechowywać odpompowane paliwo. Aby zasysać ciecz, wystarczy delikatnie wcisnąć pompę 2-3 razy. Rozpocznij proces przepompowywania paliwa do kanistra, bacznie obserwując, aby niczego nie rozlać.

Metoda 2. Samozasysająca pompa do paliwa

Usuwanie paliwa z baku za pomocą pompy paliwowej jest bardziej precyzyjne i bezpieczne niż inne metody, zwłaszcza jeśli nie chcesz mieć bezpośrednio kontaktu z benzyną lub olejem napędowym.

Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały. Upewnij się, że pompa jest w dobrym stanie technicznym i jest przeznaczona do pompowania paliwa. Podłącz wąż (ssący) do baku, a drugi wąż (tłoczny) do kanistra lub do innego zbiornika. Włącz pompę paliwową i uważnie monitoruj proces, aby uniknąć przepełnienia pojemnika, którym zbierasz paliwo. Czas trwania wypompowywania zależy od ilości paliwa i wydajności pompy.

Po zakończeniu procesu wyłącz pompę paliwową i odczekaj chwilę, aby pozostałe krople paliwa spłynęły do pojemnika. W ten sposób nie tylko zminimalizujesz straty paliwa, ale także przyczynisz się do zachowania czystości.

Metoda 3. Siła grawitacji: metoda usta – wężyk 

Jest to najprostsza i najtańsza metoda, ale wymaga ostrożności i pewnych umiejętności. Zasysanie paliwa ustami może być niebezpieczne i nieprzyjemne, dlatego korzystaj z tego sposobu tylko w ostateczności.

Użyj przezroczystej, plastikowej rurki o średnicy ok. 2,5 cm, aby przepompować paliwo. Wsuń jedno zakończenie rurki do baku, starając się, aby było ono całkowicie zanurzone w cieczy. Teraz czas na najważniejszy krok, czyli zassanie powietrza z rurki ustami. Bądź bardzo ostrożny, aby nie wdychać oparów ani nie połknąć paliwa.

Gdy zauważysz paliwo przepływające przez rurkę, przenieś jej koniec do ustawionego kanistra. Upewnij się, że stoi on poniżej poziomu końca przewodu znajdującego się w baku. Dzięki temu paliwo swobodnie spłynie z baku do zbiornika, wykorzystując siłę grawitacji. To prosty sposób na wypompowanie paliwa, ale pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności, aby uniknąć kontaktu z paliwem lub jego oparami.

Co zrobić z paliwem po spuszczeniu go z baku?

Nie przepełniaj kanistra i zostaw trochę wolnej przestrzeni na rozszerzanie się paliwa. Po spuszczeniu paliwa z baku zamknij zbiornik i dokręć korek baku samochodu. Upewnij się, że nie ma żadnych śladów cieczy na karoserii samochodu lub na ziemi. Jeśli tak, użyj papierowych ręczników lub innej chłonnej tkaniny, aby je wytrzeć.

Odpowiednie przechowywanie paliwa

Po wypompowaniu paliwa z baku ważne jest, aby odpowiednio je przechowywać w bezpiecznym i przepisowym pojemniku. Unikaj skrajnych temperatur i długotrwałego przetrzymywania, bo wpływa to negatywnie na jakość paliwa.

Wypompowywanie paliwa z baku może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami zrobisz to sprawnie i efektywnie. Działaj ostrożnie i stosuj się do zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy, skorzystaj z porady mechanika lub specjalisty ds. pojazdów. Pamiętaj, że korzystanie z pompy paliwowej zapewnia Ci największą skuteczność i bezpieczeństwo. Jeżeli planujesz wykonać tę czynność częściej niż raz w życiu, polecamy rozważyć jej zakup.